Почетна / Фудбал / ЕКС ЈУ

Фајненшел тајмс: Ауто-гол Хрватске с Томпсоном, после финала

Хрватска је постигла ауто-гол након Светског првенства, пише „Фајненшел тајмс” поводом дочека хрватских фудбалера у Загребу уз наступ Марка Перковића Томпсона
ФОТО: instagram/ivanrakitic

Британски лист у тексту наводи да је хрватски пут до финала склонио у страну проблеме око пензионих реформи, економије и масовне емиграције, а неки су се само фокусирали на то како су играчи као што су Лука Модрић и Марио Манџукић надјачали несрећу и расељавање током ратова деведесетих.

Међутим, када је извођач Марко Перковић изаштао на бину у Загребу и отпевао незваничну химну репрезентације „Лијепа ли си”, расположење се променило, наводи „Фајненшел тајмс”.

Перковић, познатији као Томпсон, је националистички певач који пева о ери геноцида и концентрационих логора током Другог светског рата, када су Хрватску водили фашисти”, подсећа лист и оцењује да је његов наступ у Загребу, на позив хрватског тима, разбуктао тензије у друштву везане за рат деведесетих.

Многи су оценили да је његово присуство на прослави политизовало оно што је требало да буде тренутак заједништва.

Овај Светски шампионат значио је уједињавање, јер су буквално сви навијали за Хрватску, код куће, али и у региону. Али сада унутар Хрватске постоји нешто горчине и разочарања, јер постоји утисак да су неки симболи окречени политичком бојом, а опет, они који се не слажу са оним што Томпсон представља означени су да 'нису довољно Хрвати'“, рекла је Тена Прелац из Лондонске школе за економију.

У Хрватској, како се наводи у тексту, још постоји дебата о историји Другог светског рата. „Фајненшел тајмс” подсећа да је група ветерана 2016. године у Јасеновцу поставила плочу на којој пише „За дом спремни”.

Ни скоро годину дана касније, плоча са места на у којем је убијено 83.000 Срба, Јевреја и Рома убијено није склоњена.

Фудбал је, како се наводи, помогао у стварању националног поноса с обзиром на то да је Хрватска била трећа на свету 1998, само три године од заврштека ратова са Србијом и Босном.

Фудбалске победе одређују национални идентитет исто као и ратови”, рекао је својевремено хрватски председник Фрањо Туђман.

За многе Хрвате, национални тим је један од светих елемената који чини нацију”, рекао је аналитичар Дарио Брентин који се бави анализом фудбала и национализма на Балкану на Универзитету у Грацу.

Међутим, блиске везе између националног тима и Томпсона за многе су прешле линију, пише ФТ.

Фудбалер Иван Ракитић објавио је фотографију са Томпсоном уз опис „краљ је стигао”. Три дана након дочека, тај „селфи” стигао је до бројке од 640. 000 лајкова.

Селектор Златко Далић бранио је Томпсонов наступ, док други сматрају да њему тамо није било место.

Ви сте узори. Немате право на Томпсона. Томпсон је поларизујући феномен у Хрватској и зликовац у остатку”, написао је Гордан Духачек у колумни за индеx.хр.

Директор центра „Симон Визентал” и ловац на нацисте такође је изјавио да Томпсон не треба да буде гост нигде.

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

milittlan
Рекао је аналитичар Дарио Брентин који се бави анализом фудбала и национализма на Балкану на Универзитету у Грацу. ООООООО Господе Универзитета и науке.
Лаж 83.000
У логору је убијено преко 500.000 људи дан данас се не зна тачан број...
Miconi
Ma da im posaljemo naseg Baju malog Knindzu da im peva i balans je uradjen
Истина
Написаше само 83.000 побијених Срба у Јасеновцу ?
# FkpCascais
Citajte malo vise pre nego sto se izlupetate...prof Srboljub Zivanovic sa svojim saradnicima je citav svoj zivot posevtio jasenovackim zrtvama i utvrdjivanju broja istih, tako da je cifra od 700 000 ubijenih naucno dokazana...Srpska Pravoslavna Crkva obelezeva 13.septembra u svom kalendaru spomen na 700000 jasenovackih mucenika...
FkpCascais
Krivi nase naucnike i istoricare koji su dozvolili da drugi dobiju veci legitimitet u brojanju zrtava. Stvar je ta da ne mozemo ni mi da se frljamo da ciframa od 700 hiljada, milion, itd. Za to moramo da imamo intelektualni korpus koji ce naucno da stigne do potvrda boja zrtava, koje verovtno nikad nece biti ustanovljene tacno u cifru, ali da imamo barem pribliznu ideju istine. Mislim da je cifra 83.000 ubijenih srba onih koje su hvatski naucnici tokom SFRJ uspeli da dokazu imenom i prezimenom da su bas tamo stadali a iskljucuje sve za koje identitet nije potvrdjen ili koji su ubijeni u blizini ili van jasenovackog logoskog kompleksa. Zato, ne treba novinarima strucnim u drugim oblastima kojim ne istorija da zahtevamo da se frljaju sa brojevima, nego teba nasim naucnicima da zahtevamo da se ozbiljno pobrinu o toj problematici i obore umanjavajuce teze.
Прикажи још одговора

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.