Почетна

Шпанија у осмини финала убедљивом победом против Словачке

Фудбалска репрезентација Шпаније пласирала се у осмину финала Европског првенства, пошто је у Севиљи победила Словачку са 5:0, у утакмици трећег кола Групе Е

Шпанији је за сигуран пролаз даље била потребна победа, а Словачка је убедљивим поразом завршила такмичење, пошто није ушла међу најбоље трећепласиране екипе на турниру.

Екипа Луиса Енрикеа је такмичење завршила као друга у групи са пет бодова, а као прва даље иде Шведска, која је у Санкт Петербургу победила Пољску са 3:2. Словачка је турнир завршила као трећа са три бода, а Пољска као последња на табели са бодом.

Шпанија ће у осмини финала играти против Хрватске, а Шведска против једне од трећепласираних екипа - Украјине, Чешке или Швајцарске.

На стадиону у Севиљи, Шпанија је у 12. минуту имала велику прилику да поведе, али је голман Мартин Дубравка одбранио шут са пенала Алвару Морати. То је био други промашени пенал Шпаније на овогодишњем Европском првенству.

Добру шансу Шпанија је пропустила и у 17. минуту. Педри је центрирао пред гол, али до лопте није стигао Пабло Сарабија. Само минут касније пред гол Словачке центирирао је и Аспиликуета, али Педри није захватио лопту. После тога покушао је и Мората, а Дубравка је одбранио.

Шпанија је повела у 30. минуту аутоголом голмана Дубравке. Претходно је са ивице шеснаестерца шутирао Сарабија и погодио пречку, а затим је Дубравка покушао да избаци лопту, али је руком послао у мрежу.

Шпанија је удвостручила предност у трећем минуту надокнаде времена голом Емерика Лапорта, који је главом послао лопту у мрежу, након што је Дубравка истрчао у покушају да затвори Ђерарда Морена.

Словачка је почела нешто офанзивније друго полувреме, али је Шпанија постигла гол у 56. минуту, када је стрелац био Сарабија, после центаршута Ђордија Албе са леве стране.

Шпанија је четврти погодак постигла у 67. минуту, када је Феран Торес петом послао лопту у мрежу после додавања Сарабије. У 71. минуту фудбалер Словачке Јурај Куцка постигао је аутогол, када је покушао да избаци лопту после покушаја Пауа Тореса.

И поред велике предности Шпанија је нападала до краја, али се резултат није променио, па је екипа Луиса Енрикеа остварила прву победу на турниру.

У другој утакмици у тој групи Шведска је у Санкт Петербургу победила Пољску са 3:2.

Шведска је повела голом Емила Форсберга у 81. секунди. То је ;други најбржи гол у историји европских првенстава. ;Бржи од њега био је једино руски фудбалер Дмитри Кириченко. Он је на утакмици против Грчке на Европском првенству 2004. године постигао гол после 65 секунди.

Пољска је имала добру прилику да изаједначи у 17. минуту, када је Роберт Левандовски у једном нападу два пута погодио пречку. Прво је погодио оквир гола после корнера, а затим се лопта одбила до њега, када је поново погодио пречку.

Форсберг је други гол на утакмици постигао у 58. минуту после асистенције Дејана Кулушевског.

Три минута касније Пољска је смањила голом Левандовског после контранапада. Нападач Бајерна је изједначио у 84. минуту на додавање Франковског.

Победу Шведској донео је Виктор Класон у четвртом минуту надокнаде времена.