Шпанија победила Швајцарску после пенала и пласирала се у полуфинале ЕП

0

Голман Шпанаца Унај Симон одбранио је три једанаестерца Швајцарцима

Фудбалска репрезентација Шпаније пласирала се вечерас у полуфинале Европског првенства, пошто је у Санкт Петербургу победила Швајцарску после извођења једанаестераца са 3:1, пошто је после 90 минута игре и продужетака било 1:1.

Шпанија је повела у осмом минуту аутоголом Дениса Закарије, а Швајцарска је изједначила у 68. минуту голом Џердана Шаћирија. Утакмица је завршена нерешено 1:1, резултат се није променио ни после продужетака, па су извођени једанаестерци.

У првој серији Бускец је погодио стативу, а Швајцарска је повела голом Марија Гаврановића. Шпанија је изједначила голом Данија Олма, а затим је голман Унај Симон одбранио шут Фабијана Шера.

Швајцарски голман Јан Зомер је затим одбранио пенал Родрију, а Симон је после тога одбранио шут Мануела Аканђија. Шпанија је повела голом Ђерарда Морена, а после њега преко гола је шутирао Рубен Варгас. Победу Шпанији донео је Микел Ојарсабал, који је био прецизан у последњој серији.

Шпанија је повела после прве прилике на утакмици, у осмом минуту. Ђорђи Алба је шутирао са ивице шеснаестерца, лопта је на путу ка голу погодила Закарију и отишла у мрежу.

Шпанија је имала иницијативу, а шансу да удвостручи предност пропустио је Сесар Аспиликуета у 25. минуту, када је после корнера захватио лопту главом, али је голман Зомер добро одбранио.

После тога Швајцарска се ослободила притиска, а Аканђи је у 36. шутирао преко гола. До краја полувремена екипе нису направиле ниједну праву прилику и резултат се није променио.

Швајцарска је имала добру прилику у 56. минуту после корнера Рикарда Родригеса, када је Закарија захватио лопту главом и послао је поред гола. Нову шансу Швајцарска је пропустила у 64. минуту када је у шанси био Стивен Цубер, а шпански голман Симон добро одбранио и избацио лопту у корнер.

Швајцарска је изједначила у 68. минуту. Шпански играчи су Пау Торес и Ђоан Лапорта су погрешили приликом додавања, лопту је узео Ремо Фројлер и додао до Шаћирија, који је без проблема послао у мрежу.

У 77. минуту Швајцарска је остала са десеторицом, пошто је Фројлер добио директан црвени картон због старта на Морену. Шпанци су до краја имали више лопту, али су само једном покушали да угрозе противнички гол, када је Морено шутирао, а голман Зомер лако одбранио, па је утакмица отишла у продужетке.

Шпанија је била боља у првом продужетку, имала је шансе преко Морена, Албе и Ојарсабала, али је добро бранио Зомер.

И у другом продужетку Шпанија је нападала, а Швајцарска се бранила. У 110. минуту у доброј шанси је био Маркос Љоренте, али је његов шут добро изблокирао Родригес. После њега покушао је и Олмо, а голман је био сигуран. Зомер је одбранио затим и ударац Серхија Бускеца, као и Морена у 118. минуту, па су победника одлучили једанаестерци.

Шпанци су били сигурнији, одлучујући погодак у петој серији постигао је Ојарсабал и одвео своју екипу у полуфинале.

Екипа Луиса Енрикеа ће у полуфиналу, 6. јула на лондонском Вемблију играти против Италије.