Почетна / Фудбал / Лига Европе

Срби срушили Клуж, Стаменковић одбранио Нефчи, славили Бишевац и Вешовић (ВИДЕО)

Шахтјор Караганди је наставио са успешним партијама на путу ка Лиги Европе. Прошлогодишњи учесник групне фазе овог такмичења на свом терену је остварио победу против сплитског Хајдука, који је имао солидан резултат, али до 94. минута

Минут пре краја Сплићани су, при вођству Шахтјора од 3:2, имали стопостотну прилику за изједначење, али је зицер промашио Милић. Казахстанци су кренули у контру и жестоко казнили тим са Марјана!

Катастрофалне грешке у одбрани Хрвата казнио је Жанглишбај, који је свом тиму обезбедио два гола предности – 4:2 у 94. минуту сусрета!

Претходно је домаћин повео голом Топчагића у 10. минуту, после невероватно смушене интервенције одбране Хајдука. Ипак, Сплићани су брзо изједначили, само девет минута касније погодио је Готал.

Уследио је нови шок за госте, већ у 21. минуту Шахтјор је поново водио. Најбољи појединац Казахстанаца Финонченко је био спретнији од читаве одбране Хајдука, која је још једном показала да је незрела за Европу.

Потом су у другом полувремену оба тима постигла по још један погодак, све до већ описане завршнице сусрета, која је донела велику радост Казахстанцима и предност од два гола пред гостовање на Пољуду.

Србин у редовима домаћих Александар Симчевић је одрађивао казну због жутих картона из претходних мечева квалификација.

Други представник Казахстана није успео да искористи предност домаћег терена, али је сачувао наду да може да елиминише АИК. Швеђани су повели у раној фази меча, голом Бахуија још у деветом минуту.

Ипак, коначан резултат поставио је Нусербајев крајем првог полувремена. Гол домаћих је бранио Србин Ненад Ерић.

Још један српски голман је био учесник меча у бившој совјетској републици. Бивши чувар мреже Црвене звезде Саша Стаменковић није примио гол у Бакуу против Чихуре, али ни Грузијци нису капитулирали, па треба очекивати занимљив реванш.

Дуго ће Либерец памтити Кеиндеа Абдула Фатаија. Нигеријац је постигао хет-трик за велику победу румонске Астре против чешког тима, којем је сада плеј-оф рунда Лиге Европе само мисаона именица.

Московски Динамо је био велики фаворит против Шмоне, али је на крају морао да буде презадовољан са 1:1. Израелци су повели голом Коле, а изједначио је некадашњи репрезентативац Немачке Кевин Курањи.

Омонија је са Миланом Степановим у стартној постави рутински одрадила посао против скопског Металурга, па ће у госте кипарска легија странаца са три гола вишка.

Српска колонија из Динамо Минска минимално је победила Клуж у првом мечу и наговестила да може да освети Јагодину. Победе су остварили и Лион Милана Бишевца и Торино Марка Вешовића.

Динамо је минимално победио Клуж у Минску и направио одличну залиху пред реванш у Румунији.

Белоруском клубу победу је донео Ненад Адамовић голом у 54. минуту после додавања капитена Стасевича.

Уз одличног Адамовића, цео меч за Динамо одиграли су и Слободан Симовић и Немања Николић.

Динамо је апсолутно заслужено славио, био је доминантан, а у прилог томе иде чињеница да гости нису упутили ниједан ударац у оквир гола.

Торино је као гост прегазио Бромапојкарну и завршио посао око пласмана у наредно коло. Два гола дао је Ларондо, један са беле тачке, а некадашњи члан Црвене звезде Вешовић играо је за Бикове до 74. минута.

Лион је као гост декласирао Младу Болеслав и практично већ обезбедио пласман у плеј-оф за Лигу Европе.

Двоструки стрелац за Лион био је Мохамед Јатара, Сенегалац који је претходне сезоне био позајмљен друголигашу Анжеру. Бишевац је одиграо цео меч за Лион у победи на гостовању у Чешкој, док је Миљан Вукадиновић играо за домаћина од 60. минута.

Утакмица Рух – Есбјерг коју се судила српска четворка на челу са Владом Глођовићем окончана је без голова.

Јанг Бојс је на свом терену савладао кипарски Ермис са 1:0 голом Нузола. За Швајцарце цео меч одиграо је Милан Гајић. Наш интернационалац зарадио је жути картон.

Зорја и норвешки Молде ремизирали су у Украјини (1:1). Никола Игњатијевић одиграо је цео меч за Зорју, док је Жељко Љубеновић ушао у игру у 46. минуту.

Викингур Филипа Ђорђевића доживео је тежак пораз од Ријеке 5:1.

Српски играч ушао је на терен у 45+2 минуту.

Плзен је поготком Колара у првом минуту судијске надокнаде успео да избори бод против Петролула – 1:1.

Румунски клуб је у вођство довео Адријан Муту тек у 75. минуту, да би реми обезбедио Колар

Диошђер, нашег тренера Томисалва Симића, убедљиво је поражен на свом терену од Краснодара (5:1). За мађарски тим од 46. минута играо је Мирослав Грумић, док је Лазар Марјановић пораз свог тима гледао са клупе.

Мајнц је голом Јапанца Оказија у 45. минуту минимални резултатом савладао грчки Астерас. Наш Филип Ђуричић дуел је посматрао са клупе.

Реал Сосиједад је тек у другом полувремену срушио отпор Абердина и славио са 2:0.

Семафор првих мечева трећег кола квалификација за лигу Европе:

Шахтјор К. (Казахстан) – Хајдук (Хрватска) 4:2 (Топчагић 10, Финонченко 21, Џидић 70, Жанглишбај 90+4 – Готал 19, Чакташ 78. једанаестерац)

Астана (Казахстан) – АИК (Шведска) 1:1 (Нусербајев 42 – Бахуи 9)

Нефчи Баку (Азербејџан) – Чихура (Грузија) 0:0

Астра (Румунија) – Либерец (Чешка) 3:0 (Фатаи 4, 74, 81)

Динамо (Русија) – Шмона (Израел) 1:1 (Курањи 71 – Кола 63)

Елфзборг (Шведска) – Хафнарфјордур (Исланд) 4:1 (Холмен 55. једанаестерац, Фрик 70, Роден 81, Хедлунд 89. једанаестерац – Ленон 62)

Омонија (Кипар) – Металург (Македонија) 3:0 (Рамос 9, 57, Поте 14)

Рух (Пољска) – Есбјерг (Данска) 0:0

Бромапојкарна (Шведска) – Торино (Италија) 0:3 (Ларондо 45. једанаестерац и 53, Барето 58)

Динамо Минск (Белорусија) – Клуж (Румунија) 1:0 (Адамовић 54)

Гетеборг (Шведска) – Рио Аве (Португалија) 0:1 (Магуб 22)

Карабук (Турска) – Розенборг (Норвешка) 0:0

Млада Болеслав (Чешка) – Лион (Француска) 1:4 (Роса 66 – Јатара 9. и 47, Гоналонс 36, Умтити 67)

ПСВ (Холандија) – Санкт Пелтен (Аустрија) 1:0 (Де Јонг 56)

Тренчин (Словачка) – Хал (Енглеска) 0:0

Јанг Бојс (Швајцарска) – Ермис (Кипар) 1:0 (Нузоло 58)

Зорја (Украјина) – Молде (Норвешка) 1:1 (Камењука 62 - Свендсен 89)

Петролул (Руминуја) – Плзењ (Чешка) 1:1 (Муту 75 – Колар 90+1)

Сплит (Хрватска) – Черноморец (Украјина) 2:0 (Рог 25, Беле 48)

Викингур (Фарска Острва) – Ријека (Хрватска) 1:5 (Хансон 35 – Лесковић 14, Кврзић 45+1. и 76, Крамарић 52. и 81. једанаестерац)

Варегем (Белгија) – Шахтјор Солигорск (Белорусија) 2:5 (Плет 40, Конте 75 – Галјужа 4, Матвејчик 12, Старогородски 45+4, Јануш 78, Гурули 90+1)

Бриж (Белгија) – Брондби (Данска) 3:0 (Дуарте 14, 30, Васкез 63)

Диошђер (Мађарска) – Краснодар (Русија) 1:5 (Бача 49 - Ари 28,  Ахмедов 40, Переира 50, Жоаозињо 88 пенал, Бистров 90)

Мајнц (Немачка) – Астерас (Грчка) 1:0 (Окази 45)

Сосиједад (Шпанија) – Абердин (Шкотска) 2:0 (Зурутуза 53, Кањалес 68)

Сарајево (Бих) – Атромитос (Грчка) 1:2 (Пузигаћа 26 - Фитанидис 11, Настос 75)

Стјарнан (Исланд) – Лех (Пољска) 1:0 (Тофт 48)

Сејнт Џонстон (Шкотска) – Трнава (Словачка) 1:2 (Макај 90+1 - Шранц 34, 63)

Гредиг (Аустрија) – Зимбру (Молдавија) 1:2 (Кореа 88 - Алексеев 35, Хендл 55 аутогол)