JEDINSTVEN SLUČAJ - Voker razbio igricu

1

Bek Mančester sitija prvi igrač iz polja koji je branio u elitnom takmičenju

Tvorci fantazi-fudbala i FIFA 20 imaju velikih problema posle gostovanja Mančester sitiju u Italiji. Za Građane je branio vek Kajl Voker. Oni koji fudbal igraju prstima sada ne znaju kako da „igračima“ dodele bodove za učinak engleskog reprezentativca.

Voker ne samo da je „razbio igricu“, već i internet. Pojava 178 santimetara visokog beka na golu Sitija izazvala je lavinu urnebesnih komentara na društvenim mrežama. Nisu se uzdržavali ni igrači Mančester sitija.

- Ovo je tako urnebesno smešno. Ja ti ne bih da dete da držiš u rukama – napisao je napadač Sitija Rahim Sterling na Tviteru uz fotografiju sa golmanom Vokerom.

Menadžeru Mančester sitija Pepu Gvardioli ništa nije bilo svešno u 81. minutu. Golman Klaudio Bravo je istrčavanjem na 20 metara od gola i obaranjem Iličića prekinuo opasan kontanapad Atalante i dobio je crveni karton.

Pošto je Čileanac u poluvremenu zamenio povređenog prvog čuvara mreže Edersona, na klupi Sitija više nije bilo golmana. Gvardiola je morao da izabere ko će pred gol, a rešenje nije imao.

Španac je posle utakmice u Milanu objasnio kako je izabrao Vokera.

- Ćavi Mensisidor, naš trener golmana, savetovao mi je da na gol pošaljem Vokera. Nisam znao da je ranije obraćao pažnju na igrače koji bi mogli da zamene golmana. Rekao mi je da je Voker brz i hrabar i da bi trebalo njega da pošaljemo na gol – ispričao je menadžer Sitija.

Kajl Voker je prvi takozvani „igrač iz polja“ koji je stao pred gol u Ligi šampiona (1992-2019). S velikim izazovom se suočio već u prvim sekundima nove karijere. Uspeo je da odbrani šut iz slobodnog udarca kojim je nastavljena igra posle isključenja Brava.

- Ponekad se na treninzima šalim sa golmanima što ne mogu da odbrane neki šut ili da uhvate neku loptu iz prvog pokušaja. Sada sam saznao da je ponekad za odbranu potrebno i dvaput reagovati – našalio se Voker posle utakmice na svoj račun, podsećajući na prvu reakciju po ulasku u igru.

Učinak Kajla Vokera za deset minuta na poziciji golmana je statistički impresivan i bolji je od golmana koje je zamenio.

Englez je imao dve odbrane, a u dva dodavanja saigračima je bio nepogrešiv.

Ederson za 45 minuta nije imao nijednu odbranu, jer Atalanta nije ni šutnula u okvir gola, dok Klaudio Bravo jedini šut u gol nije zaustavio.

Pele

Najbolji fudbaler svih vremena voleo je da brani. Često je na treninzima Santosa i reprezentacije Brazila preuzimao ulogu golmana. Jedinu priliku da stane pred gol na zvaničnoj utakmici dobio je 1963. u polufinalu brazilske Serije A u revanšu protiv Gremija (4:3). Pošto je postigao het-trik zamenio je isključenog golmana Žilmara.

Bobi Mur

Vezista Vest Hema, kapiten reprezentacije Engleske koja je osvojila SP 1966, istakao se kao golman u revanšu polufinalu Liga kupa 1971/72. Posle isključenja golmana Fergusona stao je na gol i odbranio jedanaesterac Marku Bernardu. Bernard ga je kasnije, ipak, savladao, pa je Stouk pobedio 1:0.

Mia Ham

Golgeterka SAD je primer da i žene mogu da budu uspešne u dve uloge. Na SP 1995. je na utakmici tokom Danske (2:0) zamenila isključenog golmana Brajanu Skari i odbranila jedanaesterac.

Jan Koler

Češki dvometraš je slavu stekao kao golgeter Dortmunda, ali je u novembru 2002. uvršten u Kikerov tim kola Bundeslige. U derbiju protiv Bajerna na golu je i 66. minutu zamenio isključenog Jensa Lemana. Bajern je pobedio 2:0, ali Koler nije primio nijedan gol, već je sprečio teži poraz Milionera.

Fil Jagelka

Vezista Šefild junajteda, kasnije i reprezetativac Engleske, toliko je dobro branio na treninzima da je menadžer Nil Vornok odlučio da na utakmicama ne prijavljuje rezervnog golmana. Jagelka je tokom karijere u Šefildu četiri puta zamenio povređenog ili isključenog golmana Peda Kenija.

Kozmin Moci

Rumun je u avgustu 2014. igrajući za Ludogorec u revanšu četvrtog kola kvalifikacija za Ligu šampiona Steaue branio poslednjih nekoliko minuta produžetaka. Istakao se u penal-seriji odbranom dva jedanaesterca.

Hari Kejn

Golgeter Totenhema postigao je u oktobru 2014. het-trik protiv Asterasa u Ligi Evrope pre nego je u 87. minutu zamenio isključenog golmana Iga Lorisa. Nespretnom intervencijom je primio gol, ali mu niko nije zamerio, jer je prethodno obezbedio pobedu (5:1).

Dani Alves

Brazilac je slavu stekao na poziciji desnog beka, ali je poslednjih 30 sekundi utakmice Pari sen Žermena protiv Sošoa u Kupu Francuske u martu 2018. proveo na golu umesto isključenog Kevina Trapa. Nije imao vremena ni za jednu intervenciju.

Alan Žires

Francuski reprezentativac je glumio golmana Bordoa na utakmici protiv Nanta u maju 1982. Klod Bez, vlasnik Bordoa, ljut što je FSF na godinu dana suspendovao Dragana Pantelića zbog udaranja pomoćnog sudije, naredio je da čuvar mreže bude Žires.

Bordo je imao golmana u timu, ali je igrao u napadu i nije ulazio u šesnaesterac svog tima. Zato Žires nije smeo da koristi ruke, pa je lako primio pet golova. Pred kraj utakmice ga je zamenio centarhalv Marisu Trezor.

Milan Biševac

Nekadašnji reprezentativac Srbije je 2006. igrajući za Crvenu zvezdu navukao rukavice na utakmici protiv Libereca u kvalifikacijama za Ligu Evrope u Beogradu. U 68. minutu je zamenio povređenog Ranđelovića pri vođstvu Slovaka 2:1. Sa dve odbrane je sprečio teži poraz crveno-belih.

Rio Ferdinand

Nekada najskuplji defanzivac na svetu stao je pred gol Mančester junajteda protiv Portsmuta u četvrtfinalu FA kupa u martu 2008. umesto povređenog Van der Sara. Nije uspeo da spreči senzaciju, primio je gol iz jedanaesterca, a Portsmut je kasnije osvojio trofej.

Vini Džons

Čuveni štoper „lude družine“ Vimbldona je u prvenstvenoj utakmici protiv NJukasla u oktobru 1995. zamenio isključenog golmana Pola Helda. Branio je s mnogo entuzijazma, imao nekoliko uspešnih inrervencija, ali je primio i tri gola, pa je NJukasl pobedio 6:1.