Почетна / Фудбал / Партизан

ЛЕПЕ УСПОМЕНЕ - У ПАРТИЗАНУ СЕ РАДО СЕЋАЈУ КИНЕЗА - Челични пријатељи Ђиу и Лиу

Небојша Вучићевић, знаменити нападач Партизана из осамдесетих, радо се сећа првих странаца у Хумској
ФОТО: Архива Политике, partizan.rs

Београд, март 2020. Авион „Никола Тесла” (Ербас A330), крцат медицинским материјалом - даром Народне Републике Кине, слетео је на истоимени аеродром, дочекан државним кором на челу с председни-ком Александром Вучићем и водњикавим, емоцијом прожетим погледима милиона Срба, стационираних те вечери, у строгој изолацији, крај ТВ екрана.

Брдовита земља на немирном Балкану и азијски џин, најмногољуднији на свету, нарочито сад - у доба пандемије коронавируса, везани су челичним пријатељством!

У том дирљивом тренутку тешко да је било старијег навијача Партизана без откључане „мемоарске дворане” - краја „осамдесетих” прошлог века и треперавог, као плод сећања на прве странце у Хумској, изговореног: Ђиу и Лиу!

Токио, фебруар 1993. Пријатељска утакмица Гамбе Осаке и Даеву ројалса, из Јужне Кореје. И...

- Загревајући се, одједном, чујем: „Ушке, Ушке!” Ко ме то чак овде, употребљавајући „меко ш”, зове, осврнем се - глас из противничке, јапанске екипе. Кад... мој друг Ђиу - „игра” глас, чак и после 27 година, Небојши Вучићевићу, непревазиђеном дриблеру и вечитом љубимцу Гробара.

И?

- Је..те, Ђиу?! Једва смо, као стартери, чекали да се заврши то прво полувреме, да се на миру, сити, испричамо.

Материјала, из тих годину и по заједничког играња у Партизану, кол'ко хоћеш?

- Ђиу, центархалф, играо је редовно, Лиу, нападач, улазио. Не, немојте да мислите да ни Лиу није био добар играч, јесте, и те како, међутим, конкуренција у Партизановом шпицу била је паклена. Једноставно, морао је шансу да чека с клупе.

И, сад се најежите док причате о старим пријатељима?

- Како да не?! Дружио сам се са обојицом, добри, поштени момци. Специфични, као војници, поуздани, увек си могао да се ослониш на њих. Публика их је обожавала, били су, ј..га, атракција. Где год смо ишли, нарочито на припремама - на Златибору и Тари, представљали су магнет, сви су хтели да се фотографишу с њима.

На ком језику сте причали: јесу ли научили бар нешто српског?

- Причали смо на енглеском. Брзо су савлађивали српски, прво, шта би друго, да псују. Знате и сами, тако ти је то код нас. Тек после, фудбалске термине. Ја, кинески? Нееее, више сам ја њима био учитељ.

Водили сте их, као стари београдски шмекер, у провод?

- Хе, хе... неколико пута изашли смо и увече. Ако се то, уопште, може назвати - увече. Били су изузетно дисциплиновани: максимално до пола 10. У 15 до 10: на спавање! Више су били за дневну варијанту...

Где су живели у Београду?

- Имали су стан повише стадиона, на Вождовцу, у Војводе Степе. Пре тога, били су у хотелу. Сећам се, неколико пута сам их возио, после - добили су и неки аутомобил.

Јесу ли осетили чари српске кухиње, или, стандардно, таманили пиринач?

- Кад смо били у карантину, пред утакмице, јели су као и ми - месо. Није у то време било толико кинеских ресторана, једва неколико. Два - три пута доводио сам их и код себе кући на клопу.

Анегдота - сијасет?

- Враћају ти се Ђиу и Лиу с паузе из Кине и - имају поклон за мене. Свила, 30 метара! Шта ћу с тим, „мене баш болео” за свилу?! Ставим у гепек и одем у кафић, кажем другару шта сам добио, кад ће ти он: „Знаш ли колико то вреди? ” А, свила, најбоља...

Знате ли да је Ђиу сад селектор женске репрезентације Кине?

- Знам, чуо сам за то. Мислим да је чак и неко војно лице, тако је било, бар, док је био овде, у Партизану. Ма, код њих је све касарна, слушам од наших тренера што су радили у Кини, живи се у спортским центрима.

Волели бисте опет да их видите?

- Наравно! Поготово сад кад је оваква ситуација... Ето, још једном се потврдило: кинески народ има велико срце. Све најбоље о њима... И, да знате, волели су Ђиу и Лиу и мене: био сам специфичан, Кинезима понекад и смешан. Уживали су гледајући како дриблам, после седнемо у собу, препричавамо како сам „бацао” бекове...

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

sakvos
Nešto mi je poznato ovo"čelično prijateljstvo"!Za vreme Mao-a,to je važilo za Albaniju,ali o tome više može da vam kaže čuveni,he-he "Udbaš"!
Ovo su vec sredine/kraj 80tih. Kinezi su se kvalifikovali za OI 1988 u Seulu i odlucili su da posalju 4 najbolja igraca te generacije na obucavanje u Evropu. Jedan je poslat u Darmstadt u Nemacku, jedan u Holandiju, a ova dvojica zajedno u Partizan. To su bili prvi kineski fudbaleri da igraju vani. Tada smo vazili za avangardu svetskog fudbala i nije bilo sunji da su kinezi imali stosta da nauce tokom boravka kod nas. Sigurno bi bilo zanimljivo znati ko je i kako uspostavio kontakte i realizovao transf... pardon, posao (ne verujem da je bio upisan kao transfer, cak glavu dajem da su kinezi platili nama da ih uzmemo godinu dana i pustimo da ponekad i igraju). Posle su se vratili u Kinu, igrali na OI1988 i postali redovni u seniorskoj reprezentaciji. Ideja im je bila da odaberu razvijen klub iz socijalisticke zemlje i posalju 2 igraca, a druga 2. vide kako se to radi na zapadu u Nemackoj i Holandiji.
Pigeon
Djiu bio solidan na stoperu, Liu takodje solidan, ali je imao nesrecu da smo tada imali dobre centraforove, pa se nije naigrao...
nemam pojma
Đia, ne Điu. Đia i Liu.
zvrk
Naravno,znaju za BATU i partizane,a PARTIZAN je NAJPOZNATIJI KLUB na BALKANU!
gropn III
na neko novinarsko pitanje (mislim u tadašnjem "Tempu") u stilu "zašto niste došli u zvezdu, koja je veći (jel' da ?) klub od Partizana ?" odgovorili su da u Kini znaju samo za Partizan ...

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.