Почетна / Фудбал / Репрезентација

КОНАЧНО У ПЛУСУ: Србија разбила Јерменију у Новом Саду (ВИДЕО)

Фудбалска репрезентација Србије савладала је вечерас у Новом Саду селекцију Јерменије са 2:0 (1:0), у утакмици И групе квалификација за првенство Европе. Стрелци су били Хајрапетјан (аутогол) у 22. и Љајић у 53. минуту.

Србија – Јерменија 2:0 (1:0)

СТРЕЛЦИ: 1:0 Харјапетјан у 22. – аутогол, Љајић у 53. минуту.

СТАДИОН: Карађорђе. ГЛЕДАЛАЦА: Без присуства публике. СУДИЈА: Мирослав Зелинка (Чешка). ПОМОЋНИЦИ: Ондреј Пеликани Јан Патак (Чешка). ЖУТИ КАРТОНИ: Ивановић (Србија), Газарајн (Јереминија).

СРБИЈА: Стојковић, Томовић, Ивановић, Спајић, Коларов, Брашанац, Матић, А Живковић (од 60. Тошић), Љајић (од 73. Фејса), Костић (од 84. Тадић), Митровић.

ЈЕРМЕНИЈА: Каспаров, Мкојан, Арзуманјан, Андонјан, Хајрапетјан, Мктарјан, Мктћјан, Озбилиз, (од 58. Ховханмисјан), Изели (од 65. Корјан), Казарјан (од 82. Симонјан), Мовсисјан.

Српски фудбалери постигли су прву победу у шест досадашњих утакмица и немају никаквих шанси да се пласирају на шампионат следеће године у Француској, као ни њихови вечерашњи ривали Јермени, који су сада једини без победе у И групи.

У необичном амбијенту, који је сигурно више одговарао Јерменима јер се практично на Карађорђу без публике и нису осећали као гости нисмо се баш најбоље снашли од почетка.

Јермени су у 6. минуту запретили. Мовсисјан је искоса са леве стране искористио слободан простор да циља ближи угао Стојковићевог гола. Међутим, наш чувар мреже је добро реаговао и тако је та прва опасност за наш гол остала само на томе.

Али, да не испадне да је увод припао гостима показало се већ 2 минута касније.

У главним улогама пред противничким голом били су Костић и Митровић, али нису успели да искористе шансе које су им се указале. Костић је погодио пречку, а Митровић акробатском парадом, шутем преко главе није успео да погоди оквир јерменског гола.

ОД СТАРТА ДВА ДЕБИТАНТА

За Уроша Спајића и Дарка Брашанца меч на новосадском Карађорђу значиће много.

Они су се као дебитанти нашли у стартној постави, али да би успомена на то за њих била још необичнија први наступ у дресу репрезентације Србије имали су пред празним трибинама новосадског стадиона.

Јермени су се реванширали у 12. минуту. Озбилз је извео слободан ударац са десне стране. Упутио је оштру, непријатну лопту која је прошла кроз наш казнени простор, у којем нико није реаговао, али није било потребе ни да Стојковић интервенише јер је тај ударац завршио на супротној страни поред десне стативе његовог гола.

Ослободили смо се притиска, Немања Матић је био суверен на средини терена, командант параде вешт организатор и прецизан у асистенцијама. После неуспелих покушаја Костића и Живковића, у 22. минуту Србија је повела. Са леве стране Филип Костић је послао оштру лопту у противнички петерац. Ту су се нашли Андрија Живковић и Хајранпетјан, а све се завршило тако што је лопта затресла противничку мрежу. Ко је стрелац? У првом моменту изгледало је да ће честитке припасти Живковићу, али су потом дилеме рашчишћене тако што је тај погодак приписан Хајрапетјану.

Било како било, заслужили смо то вођство јер смо боље деловали на терену и осим описаних шанси Костића и Митровића у 8. минуту, права је штета што нисмо удвостручили предност у 31. минуту.

Александар Митровић је на средини терена био брз и упоран у дуелу са Мкхтарјаном. Одузео му је лопту и онда се стуштио према голу. Нико му ништа није могао, изгледало је да ће он тај свој велики труд наплатити на прави начин. Међутим, у двобоју са противничким голманом Каспаровом Митровић није био прецизан, а морао је, била је то идеална шанса.

Могао је и Љајић у 38. минуту да се упише у стрелце, али је његов шут са двадесетак метара упућен у доњи десни угао голман Каспаров одбранио.

Можда гости могу да жале што Пизели у 29. минуту ударцем са дистанце није био мало прецизнији, али зато четири минута пре одласка на одмор ми још како можемо да жалимо што на одмор нисмо отишли са два гола предности. Матић је изванредно прошао по левој страни, Љајић је у наставку акције реаговао још боље, али на крају Каспаров поново био будан и спретан да сачува своју мрежу.

Тако смо првих 45. минута  решили у своју корист, уз наду да ће наши репрезентативци у наставку меча имати више среће у завршници пред Јерменским голом.

Ако је и било дилема какав ће резултат бити до краја односно коме ће припасти победа,  оне су рашчишћене у 53. минуту. Јермени су изгубили лопту и Мкхарјан је остао да лежи на трави жалећи се на повреду, али наши репрезентативци нису желели да прекину акцију и избаце лопту ван терена. Коларов, је, дакле, наставио по левој страни и кад се приближио противничком голу опалио по лопти.

Да ли је он желео да то буде ударац према јерменском голу или можда да асистира – тек догодило се да на десној страни на правом месту буде Љајић и да ово све претвори из кикса у асистенцију за Коларова – 2:0 за Србију.

Могли смо у 63. минуту да се ово све претвори у убедљив тријумф. Коларов је извео корнер са леве стране, а на првој стативи на правом месту био је Матић. Он је захватио тај центар-шут главом и добро циљао али је јерменска одбрана интервенисала и све се уместо поготком завршило корнером за нас.

У 87. минуту добру прилику је имао Зоран Тошић, али је везиста ЦСКА уместо мреже Јермена погодио стативу.

До краја меча шансу су имали и Јермени, али је Стојковић одлично реаговао.

Наредну утакмицу у европским квалификацијама Србија игра 8. октобра на гостујућем терену против Албаније, док Јерменија 7. септембра дочекује Данску.