Почетна / Фудбал / Репрезентација

На сваки меч излазе са српском тробојком на образу

Mлађе женске репрезентације у последње време праве све запаженије резултате, а највећи успех свакако је био пласман наших кадеткиња у полуфинале Европског првенства минулог лета
ФОТО: fss.rs

У жижу јавности наше фудбалерке доспеле су и недавно после више него убедљиве победе над Албанкама од чак 9:0 у прелиминарној рунди квалификација за шампионат Старог континента за играчице до 19 година.

Ипак, ова прича неће бити фокусирана на резултате, већ на један други детаљ по којима су наше млађе женске репрезентативне селекције постале препознатљиве. Младе фудбалерке Србије у сваку утакмицу улазе са исцртаном српском тробојком на образима.

- Све је почело још 2008. потпуно спонтано - присећа се Душан Гелић тим менаџер млађих женских селекција. - Тадашња кадетска репрезентација, девојке рођене 1992. и 1993. године предвођене селектором Дарком Стојановићем су играле пријатељски меч са Македонијом на Дојрану. Дошле су на идеју да на неки начин изразе своју припадност репрезентацији и тражиле су да им купимо те специјалне боје, што смо и учинили. И од тада, колико је мени познато, све млађе жеснке селекције имају исти ритуал, фарбају своје образе у црвено-плаво-бело.

Ритуал који захтева много времена…

- Некада то цртање по образима траје и дуже од припреме за утакмицу, али задивљујуће је са каквим емоцијама све девојке прилазе том симболичном ритуалу. Дешавало се да се понекад боја размаже од зноја током загревања. Онда можете да их видите како трком, обично у пару, иду до свлачионице како би то поправиле и биле потпуно спремне за интонирање химне Боже правде - констатује Гелић.

А, шта на све ово каже Марија Илић, једна од девојака које је све ово иницирала:

- Моје сиграчице Ивана Бобић и Јасна Ђорђевић су ме подржале. Првобитна идеја је била да лакирамо нокте у бојама наше заставе, али смо се на крају одлучиле да бојимо образе. Тај обичај се касније преносио на млађе генерације и могу да кажем да ми је веома драго због тога. У том тренутку ми смо желеле да покажемо колико смо поносне што смо ту где јесмо, што представљамо нашу земљу. Цртањем српске заставе на образима то смо посебно желеле да истакнемо - истиче Марија Илић која је последње две године понела епитет наше најбоље фудбалерке.

А шта овај ритуал значи новим генерацијама које стасавају кроз млађе репрезентативне категорије објашњава Викторија Мишељић, чланица младе селекције:

- Као што носимо грб на дресу, тробојка на образу је нека наша додатна почаст земљи коју представљамо. Међутим, за нас конкретно цео тај ритуал има и додатно значење, пре свега на психолошком плану. На тај начин свака од нас има осећај додатне припадности тиму и заједништва. Тимски дух нам је на тај начин много израженији - закључила је Мишељић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.