Hrvati se žestoko mučili sa Azerima, Azar preslišao Ruse, velika pobeda Poljaka u Austriji

1

Veliko iznenađenje na startu kvalifikacija za plasman na Euro 2020. godine, možda ne toliko pobeda Kazahstana nad Škotskom, koliko konačan rezultat

Vicešampion sveta Hrvatska se mučila protiv Azerbejdžana na Maksimiru. Gosti su iznenađujuće poveli u 19. minutu golom Šejdaeva.

Ipak, kockasti su "na vreme" izjednačili, pogotkom Barišića u smiraj prvog poluvremena, a pobedu i vredna tri boda obezbedio im je 11 minuta pre kraja susreta Barišić.

Derbi prvog dana igran je u Belgiji, gde je domaća selekcija opravdala ulogu favorita protiv Rusije. Crveni đavoli su slavili sa 3:1, uz dva gola Edena Azara, prvi sa bele tačke, drugi iz igre.

Holandija je lako izašla na kraj sa Belorusijom, već u prvom minutu golom Depaja Lale su povele, a do kraja je posao odradio tandem Liverpula, najpre Vajnaldum sa dva, te Van Dajk sa jednim golom.

Sjajno je Kazahstan krenuo u kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, u Astani su zgromili selekciju Škotske sa 3:0.

Sve je bilo jasno već posle deset minuta, kad je ova selekcija geografski smeštena u centralnoj Aziji, imala dva gola predosti, precizni su bili Pertsuk i Vorogovskij.

EP 2020. godine u 12 evropskih gradova

Evropsko prvenstvo 2020. godine biće odigrano od 12. juna do 12. jula u dvanaest evropskih gradova. Titulu brani selekcija Portugalije.

Plasman na EP obezbediće po dva prvoplasirana tima iz svih deset grupa, dok će preostala četiri učesnika kontinentalne smotre biti poznata po završetku baraža, u kojem će učestvovati selekcije pobednice grupa iz sve četiri Divizije u Ligi nacija.

Ukoliko neka od tih selekcija izbori plasman na EP kroz kvalifikacije, u baraž će naredna selekcija po plasmanu u grupi u kojoj je bila ta reprezentacija.

Meč na „Astana areni” vodila je srpska četvorka, prvi arbitar Srđan Jovanović, njegovi pomoćnici Uroš Stojković i Milan Mihajlović, dok je četvrti sudija bio Novak Simović.

Poljska je ostvarila veliku pobedu na gostovanju Austriji, golom Kšištofa Pjateka, koji ove sezpone blista u dresu Milana.

Slovenci su u Izraelu pogotkom Šporara vodili od 48. minuta, ali je samo sedam minuta kasnije Zahavi izjednačio, ispostavilo se i postavio konačan rezultat.

Veliki trijumf u komšijskom okršaju ostvarila je Slovačka protiv Mađarske, domaći su pokazali klasu u odnosu na svog južnog suseda.

Severna Makedonija, po prvi put pod tim nazivom, slavila je rutinski trijumf u skoplju protiv nejake Letonije, iako se zakuvalo pred kraj susreta.

C grupa:
Holandija – Belorusija 4:0 (Depaj 1, 55. jedanaesterac, Vajnaldum 21, Van Dajk 86)
Severna Irska – Estonija 2:0 (Mekgin 56, Dejvis 75. jedanaesterac)
Slobodna je Nemačka
D grupa (subota):
15,00: Gruzija – Švajcarska
18,00: Gibraltar – Republika Irska
Slobodna je Danska
E grupa:
Hrvatska – Azerbejdžan 2:1 (Barišić 44, Kramarić 79 - Šejdaev 19)
Slovačka – Mađarska 2:0 (Duda 42, Rusnak 85)
Austrija – Poljska 0:1 (Pjatek 69)
Izrael – Slovenija 1:1 (Zahavi 55 - Šporar 48)
Severna Makedonija – Letonija 3:1 (Alioski 11, Elmas 29, 90+3 - Isajevs 87)
H grupa (petak):
20,45: Andora – Island
20,45: Moldavija – Francuska
20,45: Albanija – Turska
I grupa:
Kazahstan – Škotska 3:0 (Pertsuk 6, Vorogovskij 10, Zainutdinov 51)
Kipar – San Marino 5:0 (Sotiriu 19. jedanaesterac, 23. jedanaesterac, Kusulos 26, Efrem 31, Laifis 56)
Belgija – Rusija 3:1 (Tielemans 15, Azar 45. jedanaesterac, 88 - Čerišev 16)