Судија чувене утакмице у Аргентине и Енглеске срећан што је учествовао у спектаклу
Некадашњи фудбалски судија из Туниса Али Бин Насер рекао је да је поносан и почаствован што је помогао Дијегу Марадони да постигне „гол века”, у утакмици Аргентине и Енглеске у четвртфиналу Светског првенства 1986. године
.jpg)
Ради се о другом голу на утакмици, када је Марадона дриблинзима прошао неколико енглеских фудбалера и постигао гол. То се догодило четири минута пошто је постигао гол руком, који је касније назвао „божја рука”.
– Узео је лопту на средини терена, пажљиво сам га пратио. Када судите некоме као што је Марадона, не можете да одвојите поглед са њега. У три наврата су покушали да га сруше, али његова жеља за победом га је вукла напред. Сваки пут кад сам видео да се придигао, пустио сам 'предност' све док није дошао до казненог простора – рекао је судија Али Бин Насер за Би-Би-Си.
– Гледао сам, питајући се како се овај играч ослободио тројице дефанзиваца и трчао скоро 50 метара. Мислио сам да ће дефанзивци покушати да га сруше. Очекивао сам да се то догоди и био сам спреман да свирам пенал. На моје изненађење, предриблао је још једног дефанзивца и голмана (Питера Шилтона) и постигао гол који ће постати гол века – додао је 76-годишњи Тунишанин.
Он је рекао да је поносан на своју одлуку.
– Поносан сам и почаствован као особа и судија што сам учествовао у том историјском остварењу. Да сам свирао фаул у једном од прва три контакта, не бисмо присуствовали нечему тако величанственом. Та предност коју сам пустио, то је једно од мојих достигнућа на које сам најпоноснији – навео је он.
Бин Насер је додао да је то четвртфинале, које је одиграно у јуну 1986. године пред 115.000 гледалаца на стадиону Астека у Мексико Ситију, најсветлија тачка његове каријере, упркос контроверзном првом голу Марадоне.
– Живо се тога сећам. Енглески дефанзивац је имао лопту, али је послао до Марадоне, који је затим био у скоку са Питером Шилтоном, а обојица су били удаљени од мене. Били су окренути ка мом помоћнику Бугарину Богдану Дочеву”, навео је. „Прво сам оклевао, бацио сам поглед на Дочева, који је кренуо ка средини терена, потврђујући да је био гол. Није показао да је било играње руком. Инструкције Фифа пре утакмице су биле јасне, ако је колега у бољој позицији, требало би да признам његово гледиште – додао је некадашњи судија.
Дочев, који је умро 2017. године, касније је рекао да „Фифа није дозвољавала помоћним судијама да разговарају о одлукама са главним судијама.
– Да је Фифа ставила судију из Европе да суди тако важну утакмицу, први Марадонин гол би био поништен – рекао је тада Дочев.
Бин Насер је рекао да је било дивно видети спортски дух који су показали енглески репрезентативци.
– Гари Линекер је дошао до мене и рекао: 'Молим те судија, била је рука'. Ја сам одговорио: 'Молим те играј'. За мене, то је био гол 100 одсто према смерницама Фифе – навео је он.
Линекер је затим постигао гол, а Бин Насер је рекао да се надао да ће Енглеска изједначити.
– Желео сам да уживам у тој утакмици још 30 минута. Било је право уживање од почетка до краја. Упркос врућини, желео сам да се настави. То је била дивна утакмица између два велика тима – истакао је он.
Када је Марадона дошао у Тунис 2015. године, посетио је Бин Насера у његовом дому и поклонио му дрес са посветом.
– Рекао сам му да Аргентина није освојила Светско првенство те године, него да је то урадио Марадона. Он је одговорио: 'Да није било тебе, не бих постигао гол века' – рекао је Бин Насер.