Почетна / Фудбал / Широм планете

КВАЛ. ЗА ЕП: Хрватска убедљива, Турска испустила победу у Холандији

Фудбалери Исланда уписали су и четврту победу у квалификацијама за Европско првенство 2016. године, пошто су у гостима победили селекцију Казахстана са 3:0 у петом колу Групе А

Хрватска је наставила да бележи сјајне резултате у квалификацијама за Еп у Француској 2016. године.

Овог пута изабраници Нике Ковача победили су на свом терену Норвешку са убедљивих 5:1 и тако се после само пет одиграних кола налазе на корак од крајњег циља.

Хрвати су до вођства стигли после пола часа игре, када је Марсело Брозовић одличним и прецизним шутем искористио повратни пас Ивице Олића и савладао Ниланда.

Није много времена у другом полувремену требало домаћину да постигне други погодак. Овог пута Иван Перишић је искористио добро додавање Ивана Ракитића и гостујућа одбрана је поново капитулирала.

У 66. минуту на семафору је писало 3:0. Слављеник Ивица Олић, који је одиграо свој 101. меч за Хрватску, се добро снашао у петерцу Норвешке и Ниланда је натерао да трећи пут вади лопту из мреже.

Само пар тренутака касније имала је Норвешка прилику да смањи резултат, али је Ел Јунуси био непрецизан са беле тачке.

Ведран Ћорлука је прво скривио једанаестерац и зарадио жути картон, да би само неколико минута касније поново био опоменут и морао је да напусти терен.

Ипак успели су Норвежани да дођу до гола. Слично као и код првог гола Хрватске Абделауе је оставио лопту Тетеју који је са ивице шеснаестерца прецизним шутем савладао Субашића.

До краја утакмице, и ако са играчем мање, Хрватска је постигла још два гола и тако стигла до убедљиве победе. У стрелце су се уписали и Шилденфелд у 87. и Прањић у четвртом минуту судијске надокнаде.

Исланд је повео голом Ејдура Гудјонсена у 20. минуту, а на 2:0 повисио је Биркир Бјарнасон у 32. минуту. Коначан резуктат поставио је својим другим голом на мечу Бјарнасон у другом минуту судијске надокнаде у другом полувремену.

Селекција Исланда тренутно је друга на табели Групе А са 12 бодова, колико има и првопласирана Чешка али са утакмицом мање. Казахстан је последњи на табели са само једним освојеним бодом.

На добром путу да се нађе на шампионату у Француској је и репрезентација Велса, након што је победила у гостима Израел са убедљивих 3:0 и преузела прво место Б групе. Прва звезда Велшана и нападач мадридског Реала Герет Бејл био је најбољи актер сусрета са два гола и асистенцијом.

Селекција Летоније била је надомак великог изнеднађења и победе у Чешкој, али је у финишу примила гол за реми - 1:1. Чешка је неочекивано испустила бодове, иако је претходно остварила максималних 12 бодова у досадашњем току квалификација.

Роберт Просинечки успешно је дебитовао на клупи Азербејџана тријумфом над Малтом са 2:0, што су први бодови његовом тиму у квалификацијама.

Репрезентације Холандије и Турске одиграле у нерешено 1:1 у утакмици петог кола А групе квалификација за ЕП 2016.

Гости су повели у 37. минуту преко нападача Галатасараја Бурака Јилмаза, после чијег је ударца, лопта закачила неког на путу ка голу, преварила Јаспера Килесена и завршила у мрежи.

Од тог тренутка, па све до самог финиша Турци су се повукли и сјајно бранили свој гол, али је у другом минуту надокнаде Холандија успела да пробије бедем и изједначи.

Весли Снајдер се лепо наместио мало изван шеснаестерца и шутирао, лопта је окрзнула Хунтелара и Волкан Бабачан је био савладан.

Обе репрезентације се не налазе баш у најбољој позицији пошто са седам колико има Холандија, односно пет колико има Турска, доста заостају за водећом Чешком, као и Исландом који је на другој позицији.

Босна и Херцеговина је као гост славила против Андоре са 3:0 и тако задржала какве такве шансе за пласман на ЕП у Француској.

Највећа звезда гостију Един Џеко је био и најзаслужнији за овај тријумф пошто је постиогао сва три поготка - у 13, 49. и 62. минуту.

У истој групи Белгија је на свом терену са убедљивих 5:0 победила Кипар и тако га прескочила на табели.

Стрелци у победи домаћина били су Фелаини у 21. и 66. минуту, Бентеке у 35, Азар у 67. и Бачуаји у 80.

Хрватска је сада усамљена на првом месту групе Х пошто Италија није успела да слави против Бугарске у Софији.

Азури су повели већ у четвртом минуту када је Минев постигао аутогол. Ипак Бугари су имали одговор. Они су головима Попова у 11. и Мицанског у 17. минуту потпуно преокренули резултат.

Успели су Италијани тек у финишу утакмице да преко нападача Сампдорије Едера дођу до изједначења и једног бода.

Семафор квалификација за ЕП 2016:

ГРУПА А:

Казахстан – Исланд 0:3 (Гудјонсен 20, Бјарнасон 32, 90+1)

Чешка - Летонија 1:1 (Пилар 90. - Виснаковс 30)

Холандија - Турска 1:1 (Хунтелар 90. - Јилмаз 37)

Табела: Чешка 13 бодова, Исланд 12, Холандија 7, Турска 5, Летонија 3, Казахстан 1.

ГРУПА Б:

Израел - Велс 0:3 (Ремзи 45, Бејл 50, 77)

Андора - БиХ 0:3 (Џеко 13, 49, 62)

Белгија - Кипар 5:0 (Фелаини 21, 66, Бентеке 35, Азар 67, Бачуаји 80)

Табела: Велс 11, Израел 9, Белгија 8, Кипар 6, БиХ 5, Андора 0.

ГРУПА Ц:

Енглеска – Литванија 4:0 (Руни 6, Велбек 45, Стерлинг 58, Кејн 73)

Словенија – Сан Марино 5:0 (Иличић 10, Кампл 49, Струна 50, Новаковић 52, Лазаревић 73)

Швајцарска – Естонија 3:0 (Шар 17, Џака 27, Шеферовић 80)

Табела: Енглеска 15 бодова, Швајцарска и Словенија по 9, Литванија 6, Естонија 4, Сан Марино 1.

ГРУПА Д:

18,00: Грузија – Немачка

18,00: Шкотска – Гибралтар

20,45: Ирска - Пољска

Табела: Пољска 10 бодова, Немачка, Ирска и Шкотска по 7, Грузија 3, Гибралтар 0.

ГРУПА Е:

Македонија – Белорусија 1:2 (Трајковски 9 – Калачев 44, Бордачев 82)

Словачка – Луксембург 3:0 (Немец 10, Вајс 21, Пекарик 40)

Шпанија – Украјина 1:0 (Мората 28)

Табела: Словачка 15 бодова, Шпанија 12, Украјина 9, Белорусија 4, Македонија 3, Луксембург 1.

ГРУПА Ф:

18,00: Румунија – Фарска Острва

18,00: Северна Ирска – Финска

20,45: Мађарска – Грчка

Табела: Румунија 10 бодова, Северна Ирска 9, Мађарска 7, Финска 4, Фарска Острва 3, Грчка 1.

ГРУПА Г:

Лихтенштајн – Аустрија 0:5 (Харњик 14, Јанко 16, Алаба 59, Јунузовић 74, Арнаутовић 90+3)

Молдавија – Шведска 0:2 (Ибрахимовић 46, 84. једанаестерац)

Прекинуто: Црна Гора – Русија

Табела: Аустрија 13 бодова, Шведска 9, Русија (меч мање) и Црна Гора (меч мање) по 5, Лихтенштајн 4, Молдавија 1.