Почетна / Фудбал / Широм планете

УЕФА забринута за стање у Турској уочи гласања за домаћина ЕП 2024

Европска фудбалска унија (УЕФА) изразила је данас забринутост о поштовању људских права у Турској, која се кандидовала за домаћина Европског првенства 2024. године
ФОТО: Твитер
УЕФА ће наредне недеље одлучити о домаћину Европског првенства 2024. године, а кандидати су Турска и Немачка.
 
УЕФА је забринута због репресивног режима председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана и недостатка предлога који би "обезбедили заштиту људских права", на турниру на коме ће учествовати 24 екипе.
 
После неуспелог војног пуча 2016. године почела су масовна хапшења у Турској. Иако је двогодишње ванредно стање истекло у јулу, нови антитерористички закон дозвољава властима да настави са масовним отпуштањем јавних службеника.
 
- Недостатак акционог плана у вези са људским правима је ствар за забринутост - саопштила је УЕФА .
 
Извршни комитет УЕФА, који ће гласати у четвртак о домаћину Европског првенства 2024. године, већ је омогућио Турској организацију важног спортског догађаја, пошто ће се финале Лиге шампиона 2020. године одржати на Ататурк Олимпијском стадиону у Истанбулу.
 
Други кандидат, Немачка, покушава да искористи политичка питања у Турској као главну ставку у кампањи.
 
Председник Фудбалског савза Немачке Рајнхард Гриндел критиковао је турске власти, након што су се немачки репрезентативци турског порекла Месут Озил и Илкај Гундоган сликали са Ердоганом у Лондону у мају, током предизборне кампање у Турској. 
 
У процени УЕФА не наводе се значајнија питања у кандидатури Немачке за домаћина Европског првенства 2024. године.
 
- Кандидатура Фудбалског савеза Немачке је квалитетна и испуњава сва очекивања када је реч о политичким питањима, друштвеној одговорности, одрживости и људским правима - навела је УЕФА.
 
УЕФА је такодје саопштила да ограничено рекламирање алкохолних производа у Турској може да доведе до потенцијалног конфликта, ако се потпише спонзорски уговор са компанијом која производи пиво. 
Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Кнего
Болје да сте забринути о поштованју лјудских права у Европи него у Турској.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.