Почетна / Фудбал / Срби у свету

Александар Марјановић, творац чувене Академије Краснодара за Журнал: Наша реч за Русе и данас има специфичну тежину!

Иза Краснодара, клуба неслућеног потенцијала, тек стасалог јуноше из врхушке руског фудбала, стоје два човека – газда, моћни бизнисмен Сергеј Галицки и главни тренер академије, професор Александар Марјановић!
ФОТО: ФК Краснодар

Готово под руку, Сергеј Галицки и Александар Марјановић с првим данима прохладног јануара 2010, кренули су у пројекат стварања јаког клуба, на темељима сопствене академије.

Тих дана, Краснодар, тек формирани клуб са обала Црног мора, готово да није имао ништа. Само идеју газде Галицког и пројекат у рукама, у то време, 46-годишњег српског стручњака жељног да се докаже у највећој светској држави.

Данас, седам и по година касније, један од најмлађих чланова руске Премијер лиге, редован је учесник европских такмичења, са четворицом фудбалера из своје школе у најбољем тиму и потајном жељом да догодине нациља Лигу шампиона!

А у позадини, Руси то не крију, стоје српска памет и професор Марјановић. Ужичанин, тренер креатор будућности Краснодара.

После скоро трогодишњег рада у пројекту Академије СКА у Ростову на Дону, под патронатом Ивана Савидија, садашњег газде ПАОК-а, угостио сам и организовао пријатељске утакмице у Београду за дечаке из Краснодара, рођене 1996, против Црвене звезде, Партизана, Рада.. Имали су жељу да се упореде, да им утакмице са нашом децом буду идеја водиља како даље. Крајем 2009. одржао сам практични семинар тренерима у Краснодару и тада добио позивницу газде Галицког да преузмем послове у развијању модерне академије. Од тада не мрдам... – са лица места, из Краснодара, уз чујан осмех, враћа проф. Марјановић филм уназад.

Српски тандем у академији

Уз професора Марјановића, у Академији Краснодара раде још двојица наших људи – Душан Стојановић и Мирослав Средић.

Стојановић помаже у пословима органиције базне школе, а Средић је кондициони стручњак, до скоро ангажован у КК Локомотива, у штабу Владе Јовановића.

Претходних седам година продефиловало је много наших тренера: Веско Јелушић, сада ангажован у Јужној Африци, Предраг Ранђеловић, играчка легенда Русије, Момир Ћирић, наш најбољи учитељ голмана, Александар Јовић, Марко Савић, Никола Јелић, Зоран Тешовић... – поносан је Марјановић.

Одакле уопште идеја да тако амбициозан пројекат, руски газда, у мору домаћих стручњака, повери Србину?

Галицки има невероватан осећај за фудбал и никад није крио наклоност југословенској школи фудбала. Наша реч за Русе и данас има специфичну тежину. Прошао сам провере, али мој практични рад посебно на пољу техничке припреме није имао конкуренцију у Русији. Руски тренери су радили по застарелим методама и били недовољно квалификовани. На крају важно је било и знање језика и сличност менталитета. Неколицину наших играча који су играли у Русији некада сам тренирао.

У чему се огледа јачина академије Краснодара?

Имамо 11.000 дечака од пет до 12 година, распоређених у 26 филијала у Краснодарском крају. У Интернат долазе најбољи од узраста 13 година. Имамо 18 екипа и преко 250 дечака. У базичној школи ради више од 100 тренера, у Интернату 35 тренера. Услови за рад превазилазе све до сада виђено у свету омладинског фудбала.

Ко је професор Марјановић?

Ужичанин, рођен 1964. године, играо фудбал за Севојно, Слободу, млађе репрезентативне селекције, завршио ДИФ у Београду, као најбољи студент генерације, докторирао фудбал, проф. Марјановић први посао имао је од 1989. до 1995. у Радничком.

Радио је са кадетима и омладинцима, у стручним штабовима Јосипа Дуванчића и Миодрага Јанковића. Био је и тренер млађих селекција репрезентације.

Од 1997. у Београду је радио на Вишој тренерској школи, у организацији проф. Љубише Лазаревића и Вељка Алексића. Упоредо са тим, радио је у Школи за тренере ФС Србије, у прве четири године постојања, од 2003.

Кратко је 1999. био у Лариси, а 2006. отишао је у Русију. Непуне три године водио је школу СКА Ростова, сезону Сибир у Новосибирску, да би од јануара 2010. прионуо на посао у Академији Краснодара.

Не крије да се најлепше осећа у родном, „златиборском крају”, чији редован посетилац барем три пута годишње...

Назире ли се реализација крајњег циља?

На добром смо путу. Та, прва генерација академије, екипа 1999. годишта, првак је Русије, има чак осам репрезентативаца. Тројица су већ у првом тиму, Иван Игњатев, најмлађи је стрелац нашег клуба у Премијер лиги, Магомед Сулејманов Шапи дао је победоносни гол у европском мечу са Лингбијем, а голман Матвеј Сафонов дебитовао је у недељу, против Амкара. Сврха нашег рада је да имамо што више дечака у сениорском погону.

Колико?

Газда Галицки је планирао је да до сезоне 2021/22. буде свих 11 стартера из академије. Моја процена је да ћемо их у том периоду имати 16-18 међу 22 играча у најбољем тиму. Наша је пракса да у академију не доводимо странце, само је Ебое из Обале Слоноваче, изузетак од те праксе. После 18 месеци у интернату и годину дана у првом тиму, клуб је од његове продаје у Селтик инкасирао три милиона евра. Податак да је од 270 дечака из интерната, 65 одсто из Краснодарског краја, а остатак са свих страна Русије јасно говори о озбиљности и јачини клупског пројекта.

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ssssss
Vrhunska akademija, nema sta... igraju im sve sami brazilci i rusi koje su pokupovali iz drugih klubova
heh
Covek bi pomislio da Ajaks, Barselona i Sporting imaju cuvene akademije, a ne Krasnodar. Koje su to velikane fudbala izbacili da su cuveni?
Jovan
Vala odlican komentar..Po cemu cuvena i akademija i treneri..ko je od igraca iz te "cuvene"sa jedva 7 godina postojanja akademije,izasao..?!? Sem nesporno mnogo novca koji fazda Krasnodara..ulaze..nista drugo tu nema da je cuvsno!!!Tek za 15-20 godina trajanja..bice porediva ta s drugim akademijama..
Bond
Krasnodar zeli da dovede Emila Rockova iz Vojvodine za 3 miliona. Info iz prve ruke.
Krki
Eto kako moze da se radi ozbiljno i planski sa pametnim i strpljivim investitorima. Dakle ne ovaj lopovluk kod nas ili blentave gazde multimilijarderi... Mogli bi i nasi klubovi ovako sa pametnim gazdama ako ih privatizuju i oni odu u prave ruke.
Aca Bg
Jedna reč u celom tvom komentaru je ključna: INVESTITORI ! Da, taj gazda je investitor. Uložio je novac i očekuje da mu se vrati kroz određeno vreme. Naši funkcioneri se razlikuju po tome što ne ulažu svoj novac već uzimaju klupski novac za sebe. E to je razlika između investitora i funkcionera. Kad budemo imali investitore, možemo se nadati boljitku...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.