ВРЕМЕПЛОВ: Тотенхем у полуфиналу Купа Купова био гост ОФК Београда (ВИДЕО)

ОФК Београд је у јулу 1962, победом против суботичког Спартака (4:1), освојио трећи од четири Купа Југославије

Следеће сезоне једна од најбољих генерација у историји клуба – Видинић, Миловановић, Гаврић, Д. Марић, Кривокућа, Гуглета, Самарџић, Попов, С. Антић (Милошев), Бановић и Скоблар предвођени тренером Милованом Ћириће, крчила је пут кроз Куп купова.

Пред Романтичарима су падали источнонемачки Хале (2:0, 3:3), Портадаун из Северне Ирске (5:1, 2:3) и италијански Наполи после мајсторице у Марсељу (2:0, 1:3, 3:1).

У полуфиналу ред је био на Тотенхем. Прва утакмица играна је 24. априла 1963. на стадиону Југословенске народне армије, данас стадиону Партизана.

Могли смо да играмо на Старој Карабурми, али су у клубу одлучили да играмо на већем стадиону због великог интересовања за утакмицу. Били су у праву, играли смо пред 25.000 гледалаца – присећа се Благомир Кривокућа, тадашњи центархалф плаво-белих (на слици чучи десно).

Тотенхем је повео у 27. минуту голом Џона Вајта из волеја. Изједначио је у 37. минуту Милорад Попов из једанаестерца који је играњем руком скривио Макај.

У 55. минуту утакмица је ушла у историју енглеског фудбала. Искључен је Џими Гривс, најбољи стрелац у историји Тотенхема. Постигао је 266 голова. Није могао да истрпи дуеле са Кривокућом, дефанзивцем енглеског стила игре.

Кошкали смо се током целе утакмице. У једном дуелу ја сам га ударио лактом. Гривс ме је шутнио и отишао код судије Арањошија из Мађарске да се жали. Нешто му је рекао, а судија га је избацио из игре – испричао је Кривокућа.

Искључење Гривса је била сензационална вест. Био је то први искључени играч Тотенхема после 40 година и први Енглез искључен у међународној утакмици!

Иако са играчем мање и без најбољег стрелца, Тотенхем је победио 2:1 голом Терија Дисона у 72. минуту.

Романтичари су веровали да могу у реваншу 1. маја у Лондону да преокрену резултат.

На аеродрому их је дочекао велики број новинара и фоторепортера. Сви су се устремили ка – Кривокући. Желели су да виде и чују играча због кога је Гривс искључен.

Био сам „звезда“ тима. Сви су хтели само моју изјаву. Не знам колико сам дао интервјуа. Са нама је путовао новинар Стојан Протић и он је преводио на енглески – сећа се Кривокућа.

Гостовање на Вајт Харт Лејну, пред 59.736 гледалаца, један је од најупечатљивијих утисака у каријери сваког фудбалера.

Био је то стари стадион, неке трибине су још биле дрвене, али су трибине биле крцате. На жалост, нисмо играли на чувеној енглеској трави. Једва да ју је и било, а падала је и киша, па је било много блата. Тотенхем је имао одличан тим, али у таквим условима је до изражаја дошла и њихова снага, а и ми смо били ослабљени, у реваншу није играо Сава Антић – рекао је Благомир Кривокућа.

Преокрета није било. Макај је голом у 23. минуту довео Тотенхем у вођство. ОФК Београду је наду вратио Скоблар изједначењем у 28. минуту, али су Џонс (43) и Смит (49) довели до коначне победе Тотенхема резултатом 3:1.

У финалу у Ротердаму, Тотенхем је победио Атлетико из Мадрида (5:1) и освојио први од три европска трофеја. Снимак реванша ОФК Београда и Тотенхема може да се погледа на Јутјубу.

Шокантна вест из Југославије
Искључење Гривса у Београду била је за енглеске новине много важнија вест него победа Тотенхема против Романтичара.
Питер Лоренцо јавља шокантну вест из Југославије: ГРИВС ИСКЉУЧЕН“ одјекивало је на спортској страни лондонске штампе.
Гривс је направио велику каријеру, био је члан репрезентације Енглеске која је освојила СП 1966, али искључење у Београду му је поред голова обележило девет сезона проведених у Тотенхему.