Почетна / Фудбал / Супер лига

РАЗГОВОР С ПОВОДОМ - Мирко Поледица: Фудбалери имате све у својим рукама, уједините се

Мирко Поледица, председник Синдиката професионалних фудбалера „Независност”, годинама се бави судбинама српских фудбалера.
ФОТО: Н. Неговановић

Под окриљем ФИФПРО, светски познате и признате организације, у тиму некадашњег фудбалера богате каријере, на овдашњим просторима су и проверени стручњаци у својим областима задуженим за спортска питања. ФИФПРО Србија само је једном поражен – у случају кад је играч захтевао надокнаду за пласман у европско такмичење, а није имао ту ставку у уговору. 

Марта 2009, кад је синдикат основан, било је само 25 заинтересованих фудбалера. Нисмо ни сами били сигурни докле ћемо догурати, јер смо прва земља чланица ФИФПРО, ван ЕУ. Данас имамо троје запослених, плус пет колега које плаћамо по основу обављеног посла – задовољан је Поледица.

Какав је став јавности према вашем синдикату?

После седам година имамо велики углед, око нас су врхунски стручњаци. Добио сам и задужења да решавам ствари у земљама из региона, јер комункација у источним државама Европе другачије функционише. Куриозитет је да сам у Словачкој одржао састанак са репрезентативцима, док код нас не могу. Нападали су нас, али ми ништа не кријемо.

На шта конкретно мислите?

Тешко је решавати проблеме у Србији, јер се код нас ствари дешавају на ружан начин. Код нас се 20 последњих година само крало, ни против кога није подигнута оптужница. У фудбалу важе друга правила, држава није заинтересована да заведе ред. Убедљиво смо најгора земља кад је статус играча у питању, наш Арбитражни суд служи да би играчи праћали таксе и да се савез богати. Само прошле године Арбитражни суд је од такси приходовао више од десет милиона динара.

Јесте ли задовољни радом ове институције у систему ФСС?

Суд је обавезуујући за све стране. Прихватили смо да имамо само два арбитра. Чињеница је да се суди поштено, може само брже и ефикасније. Тренутно је, ипак, то најбољи орган у Србији.

Је ли Арбитражни суд натерао клубове да постану озбиљнији?

Нажалост, то се није десило... Анализом смо установили да клубови троше новац грађана Србије, њих не интересује да ли ће и кад платити дажбине. По 200-300 хиљада динара клубови потроше на тужбе због неплаћања играча. Тај новац могу да искористе за развитак омладинских школа! Тешко је ипак комуницирати са људима који нису никад били у спорту, већ су ту по партократској линији.

Колико имате чланова?

Око 90 процената професионалних играча, из Супер и Прве лиге, што је у источној Европи највећи број, има нашу чланску карту. Младим играчима је тешко да се учлане, под утицајем менаџера, родитеља и трећих лица. Сходно годинама, лагодно живе, не размишљају шта ће се десити за деценију, што је природно. Немају поред себе добре саветнике, а за њих проблеми настају тек после каријере. Предлагали смо Заједници да по клубовима пошаљемо едукативни тим, да играчима објаснимо како фудбал и школа могу и морају заједно. Имао сам, као играч, подршку клуба да учим и завршим школу, јер играчи после каријере морају да буду корисни друштву. Срамота ме је да појединци, које сам гледао као иконе као дечак, данас траже позајмицу, јер немају од чега да живе. Тројица од пет играча Премијер лиге, банкротирају после пет година од пензионисања.

Колико кошта чланарина?

– Чланирина за Супер лигу је 8.000, а Прву 5.000 динара. Чланирана не може да покрије ни пет посто буџета ФИФПРО Србија, али то је доказ наше респектабилности. Суштина чланарине је солидарност. Имамо чак у правлинку могућност да играч који нема новца, не мора да плати. Било је укупно таквих 15 случајева. Наше услуге су бесплатне, уговори, арбитраже и плаћење судских трошкова, адвокати, могућност тренирања на Златибору, одигравање пријатељских утакмица...

Знају ли се ваши приходи?

Као председник синдиката немам највећу плату, јер има људи који раде одговоран посао и морају да буду награђени. По оснивању синдиката нико није 30 месецеси примио плату. Тако смо успели да нас људи препознају!

Какав је став синдиката према најезди свакојаких менаџера на домаћим просторима?

Кад имате квалитет није вам потребан менаџер. Они не воде клубове, већ брину о вашем животу, савету, едукују, продужена су рука фудбалера. Менаџери нису проблем, већ трговци који се представљају као менаџери. Често волим да чујем мишљење Ивана Ергића. Направио је одличну каријеру, није запоставио образовање. Кад смо нас двојица почињали, није ни било менаџера, појавили су се у последњих десетак година. Раније се ишло на препоруку, тако сам отишао у Легију.

Синдикат је јавно похвалио некадашњи репрезентативац Данко Лазовић?

Захваљивао нам се речима ,,хвала што постојите”, слично као и Милан Лола Смиљанић. Највећа захвалност је кад купе лопте или опрему, коју донирамо клубовима. Увек проблеме решавамо мирним путем, никоме не одговора негативна реклама. Кључ Пандорне кутије држе играчи, мечеви не могу да се играју без њих, кад буду солидарни одлучиваће о свему. Фудбалери Кадиза нису примали плату месецима, а кад су се репрезентативци Шпаније јавно ставили на њихову страну, убрзо стигла гаранција за исплату новца.

А због чега играчи поново бирају клубове у којима су преживели голготу?

Ретко се дешавају такви случајеви, као што је на пример Владимира Радивојевића. Захваљујући нама, Радивојевић је наплатио новац из уговора. Било је доста проблематична ситуација. Срео сам га на Златибору и упитао зашто се вратио у Лучане. Одговроио ми је дали су ми кеш. Схватио сам да у Србији можеш новцем да купиш шта год желиш. Занимљиво да Радивојевић откад је решио проблем више није платио ниједну чланарину синдикату. Разочарао ме је, јер смо били саиграчи, хтели смо да му помогнемо, од тад се никоме није јавио – открио је за крај Мирко Поледица.

НАМЕРНО ИЗДВОЈЕНО

НАЈАКТИВНИЈИ НА ФЕЈСБУКУ

Готово сви играчи користе Фејсбук, тако да смо желели да будемо активни. Трудимо се да будемо искрени, можда су неке информације сувишне. Од Централе смо награђени, јер имамо највеше пратилаца. Ускоро ћемо бити прва земља са аплиакцијом на Гугл плеју.

ТРЕНЕРИ КРИВЦИ

За стање струке, сами су криви тренери. Долазили су код нас са жељом да направе Синдикат тренера. Кад је требало да га оформе нису се ни петорица скупила.

ЧУДНА РАЗЛИКА У ПРИМАЊИМА

Не може у Србији да распон у примањима буде од 300 до 30.000 евра на месечном нивоу. То је неравноправно! Мој предлог је био да минимална плата буде хиљаду, а максимална 5.000 евра. Не смемо да будемо таоци десетине играча са огромним примањима.

ПРИВАТИЗАЦИЈА

Наши клубови данас постоје само формално на папиру, у таквим околностима нико неће да купи клуб. Мала је посета на стадионима, ко хоће да купи клуб, чију екипу прати 200 гледалаца. Држава је свесна да нема заинтересованих за куповину клубова ван Београда...

ХУМАНОСТ НА ДЕЛУ

За седам година поклонили смо преко  100 хиљада евра у хуманитарне сврхе. Донирали смо 5.000 евра за изградњу болнице у Нишу, 30.000 деци настрадалих фудбалера, после поплава поделили по 500 лопти и комплета опреме...

СПОРТСКИ ЦЕНТАР ЦИЉ

Жеља је да направимо центар за играче без уговора у Србији. Потребно нам је око милион евра. Ако успем да обезбедим новац од ФИФПРО и партнера из Европе за тај пројекат то би био врхунац рада.

ФУДБАЛЕРИ ЛАКА МЕТА

Поледица упозорава на проблеме намештања:

Разговарао сам у Љубљани са Хрватом Чижеком, био је оптужен за намештање. Питао сам га шта су били му мотиви да узме новац. Објаснио је да осам месеци није имао примања, морао је да обезбеди храну за породицу, постао је лака мета. Увек имате људи из крими миљеа који прате играче, чињеница је да се 500 милијарди долара у свету обрне од намештања.

ДА ВИДИМО КО ЋЕ ДА ДОБИЈЕ ЛИЦЕНЦЕ

Синдикат посебно прати ситуацију у нашим клубовима.

Биће занимљиво видети како ће се клубови лиценцирати, на снагу треба да ступи Правилник о лиценцирању до 31. децембра 2016. Клуб мора да докаже да нема дуговања. Лиценце за наредну сезону морају да се издају до 31. марта 2017. Имамо увид да неколико клубова то неће моћи да испуни. Какву поруку шаљемо ако свима делимо линценце?! 

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Miodrag Flora Vrsac
Ti pricas,vozovi prolaze, vetar duva, kere i dalje laju...nista nesme da se promeni....mafija je jaka...a drzava ocigledno slaba...!!!
Miki
Fudbaleri ne mogu da budu samoupravljači. Sama organizacija može da štiti prava igrača ali i oni sami znaju za njih, imaju advokate i menadžere. Po meni, ova organizacija je način da njihovo rukovdstvo lepo živi i u stvari ništa a da ne radi.
Sale
Ja procita tekst ali Poledice sto ne odgovori kolka su ti primanja!!! I 30 meseci nisi davao platu u pocetku dok niste stali na noge!! E sad zamisli Klub da ne da platu 30 meseci!!! A sta da niste stalina noge?!
Goran
Ne mlati Poledice molim te...huskas ljude na arbitraze i onda kad izgube posao i nemogu nigde da nadju da igraju preko svojih prijatelja menadzera kao sto su Goran Milovanovic itd...saljes te igrace kdo istih i za procenat od 10-20% plate nalaze im angazmane u Liberiji,Indoneziji,Makao i drugi, ''fudbalskim'' zemljama.Cuti se i pokri usima jer korupcija i kod vas smrdi na veliko!
Aca Bg
Mislim da ovaj posao mora da radi ozviljan pravnik...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.