Лионел Меси освојио рекордну седму Златну лопту

Меси је ове године освојио Куп краља са Барселоном и Куп Америке са репрезентацијом Аргентине, први за селекцију после 28 година

Фудбалер Пари Сен Жермена Аргентинац Лионел Меси освојио је у Паризу рекордну седму Златну лопту за најбољег фудбалера света у избору Франс фудбала.

На церемонији у париском позоришту Шатле Месију је уручена рекордна седма златна лопта коју угледни француски магазин додељује најбољем фудбалеру  године.

Меси је ове године освојио Куп краља са Барселоном и Куп Америке са репрезентацијом Аргентине, први за селекцију после 28 година. Напустио је Барселону на крају сезоне и прешао је у Пари Сен Жермен.

Друго место заузео је нападач Бајерна из Минхена Роберт Левандовски.

Франс фудбал је неколико сати уочи почетка доделе установио две нове награде, за најбољег голгетера и најбољи клуб. Награду за најбољег стрелца освојио је Левандовски, а најбољи клуб је Челси, који је освојио Лигу шампиона.

Пољски фудбалер је 2021. године одиграо 54 утакмице, постигао 64 гола и имао је девет асистенција и освојио Бундеслигу и Суперкуп Немачке.

Он је ове године освојио Златну копачку, за најбољег стрелца Европе са 41 голом у Бундеслиги, чиме је оборио 49 година стар рекорд Герда Милера.

У избору за најбољег фудбалера света трећи је био играч Челзија Жоржињо. Он је освојио Лигу шампиона са Челзијем и Европско првенство са репрезентацијом Италије.

Нападач Реал Мадрида Карим Бензема био је четврти, фудбалер Челзија Нголо Канте заузео је пето место, а шесто место у избору за најбољег припало је играчу Манчестер јунајтеда Кристијану Роналду. Роналдо је петоструки освајач Златне лопте.

Нападач Ливерпула Мохамед Салах био је седми, фудбалер Манчестер ситија Кевин Де Брујне заузео је осмо место, а девето и 10. место Килијан Мбапе и и голман Ђанлуиђи Донарума из Пари Сен Жермена.

Фудбалер Барслеоне, 19-годишњи Педри освојио је "Копа" трофеј који се додељује најбољем играчу узраста до 21 године. Он је за клуб и репрезентацију Шпаније, за коју је наступао на Европском првенству и Олимпијским играма у Токију, одиграо 73 утакмице.

Освојио је Куп краља са Барселоном, а ову сезону почео је само осам дана пошто је завршио претходну.

Иза Педрија остали су Џуд Белингем из Борусије Дортмунд и играч Бајерна из Минхена Џамал Мусијала.

Трофеј "Јашин" за најбољег голмана света добио је Ђанлуиђи Донарума, који је са репрезентацијом Италије овог лета освојио Европско првенство и добио награду за најбољег играча турнира.

Друго место заузео је Едуард Менди из Челзија, а трећи је био Јан Облак из Атлетико Мадрида.

Златну лопту за најбољу фудбалерку освојила је шпанска репрезентативка Алексија Путељас из Барселоне. Са каталонским клубом освојила је титуле у Лиги шампиона и Ла Лиги.