Почетна / Фудбал / Звезда

Звезда се у еврокуповима пет пута састајала са Русима, боља била двапут: Краснодар за памћење

Црвено-бели данас (19.00) играју против Зенита пријатељски меч

Нови дуел Црвене звезде против клуба са руског тла подстакао је да се прашина обрише са фудбалских алманаха. Казују да је бивши шампион света и Европе у званичним окршајима са тимовима из највеће државе на свету војевао пет двомеча и двапут био успешнији.

Премијерно се опробао у сезони 1971/72, ривал је 8. марта 1972. у четвртфиналу Купа победника купова био московски Динамо. Први дуел на Маракани је припао Московљанима, победу у последњем минуту је донео Михаил Гершкович. Предност Русима у 45. минуту је обезбедио Анатоли Козхемјакин, част Звезде у 88. минуту спасио Зоран Филиповић. Тренер Миљан Миљанић је Динаму супротставио Дујковића, Павловића, Кленковског, Керија, Дојчиновског, Богићевића (од 46. Кривокућа), Аћимовића, Јанковића, Сушића, Карасија (од 52. Јовановић), Филиповића.

У реваншу 14 дана касније у Москви није било победника, па су црвено-бели елиминисани из такмичења. Предност Миљанићевој чети подарио је Петар Кривокућа у 65. минуту, изједначење је десет минута касније било дело Анатолија Козхемјакина. Црвена звезда је играла у саставу: Дујковић, Павловић, Кривокућа, Ђорић, Дојчиновски, Богићевић, Аћимовић, Новковић, Антонијевић, Панајотовић, Караси.

Други двомеч се збио у другом колу Купа УЕФА, августа 1998. Црвена звезда је била успешнија од Ротора из Волгограда (2:1, 2:1). Црвено-бели су у Београду победили, после прецизних удараца из једанаестерца. Погађали су Шкорић у 61. и Огњеновић у 90. минуту. Једини гол за клуб из Волгограда дело је било Абрамова, у 66. минуту. Тренер Звезде Милорад Косановић определило се за састав: Јеврић, Иван Дудић, Бјеговић, Илић, Пецељ, Буњевчевић (од 46. Мариновић), Шкорић, Пантелић, Гојковић (од 68. Мићић), Аћимовић, Огњеновић.

Сви голови у реваншу су били виђени у другом полувремену. Ротор је дошао у вођство у 59. минуту, чиме је анулирао предност из Београда, али су до краја ствари на своје место поставили Огњеновић у 72. и Иван Дудић у 78. минуту. Успех црвено-белих је био утолико већи, до нове победе су се домогли упркос искључењу Гојковића у 53. минуту. Шеф стручног штаба Косановић извео је састав: Јеврић, Иван Дудић, Бјеговић, Пецељ, Буњевчевић, Шкорић, Пантелић (од 72. Витакић), Аћимовић, Огњеновић (од 83. Мићић), Гојковић, Илић.

Црвена звезда се први и једини пут у званичној утакмици са вечерашњим ривалом у Сочију Зенитом састала у сезони 2004/05, у првом колу УЕФА купа. Клуб из Санкт Петерсбурга био је убедљив укупним тријумфом од 6:1. У првом сусрету у Русији било је 4:0, јунак домаћина је био тад неафирмисани Андреј Аршавин, стрелац у 26. и 44. минуту. Владимира Дишљенковића су успели још да матирају Александар Горшков и Александар Кержаков.

Тренер Звезде Ратко Достанић се определио од старта за Дишљенковића, Луковића, Миладиновића, Милана Дудића, Ђорђевића, Марковића, Кривокапића, Перовића, Ковачевића, Миловановића и Жигића. Прилику у другом полувремену су били добили Баста, Јанковић и Пантелић.

Реванш у престоници Србије, 14 дана касније, био је формалност. Црвена звезда је успела да дође до предности у 17. минуту голом Марка Пантелића, али у том моменту бољем тиму победу су донели Александар Спивак из пенала у 58. и Димитриј Макаров у 84. минуту. Достанић је извео састав: Дишљенковић, Луковић, Милан Дудић, Бишевац (од 32. Миладиновић), Ђорђевић, Марковић (од 55. Стојановић), Јанковић, Перовић, Ковачевић (од 75. Шарац), Пантелић, Жигић.

Црвена звезда се последњи пут се са руским представницима састала у сезони 2017/18. Прво је ривал у плеј-офу за Лигу Европе био Краснодар (2:3, 2:1), затим ЦСКА (0:0, 0:1) у шеснаестини истог такмичења. У оба двобоја на клупи је седео најбољи тренер Црвене звезде у 21. веку Владан Милојевић.

Домаћин је у првој утакмици у Краснодару тријумфовао голом Петрова у 66. минуту, претходно су погађали Игњатјев у 20. и Класон у 46. Прилику да се боре за пролаз у реваншу Београђанима омогућили су Срнић у 57. и Пешић у 71. минуту.

Звезда је играла у саставу: Борјан, Стојковић, Бабић, Савић, Анђелковић, Ле Талек, Доналд, Срнић, Канга, Радоњић, Боаћи. Прилику су добили Милић, Пешић и Гобељић. У реваншу на стадиону „Рајко Митић” тријумф вредан проласка у Лигу Европе омогућили су Немања Радоњић у 7. и Гелор Канга у 46. минуту, док је прецизан из једанаестерца за Краснодар био искусни Гранвист у 82. минуту.

Звезда у првој утакмици шеснаестине другог по важности европског такмичења у Београду није успела да постигне гол, као и ЦСКА. Милојевић је указао шансу Борјану, Стојковићу, Савићу, Ле Талеку, Родић, Доналду, Јовичићу, Бену Крстичићу, Радоњићу и Пешићу. Играли су још Рачић и Срнић. Пролаз у наредну фазу Лиге Европе Армејцима је био донео Џагојев голом у првом минуту надокнаде првог полувремена. Звезда је играла у саставу: Борјан, Стојковић, Савић, Ле Талек, Родић, Доналд, Јовичић, Бен, Крстичић, Радоњић, Пешић. У наставку су играли Рачић, Аџић, Срнић.

ЗЕНИТ УСПЕШНИЈИ

Црвена звезда је са Зенитом играла две пријатељске утакмице, руски клуб је обе победио идентичним резултатом од 1:0.

Прву у фебруару 2018, у Турској. Била је то главна проба за дуел у шеснаестини финала Лиге Европе с московским ЦСКА.

Другу у јуну 2019. године, у Бишофсхофену. Пресудио је гол Сердара Азмуна. Осим стрелца, најбољи на терену био је Мирко Иванић, што је била најава исплативе инвестиције.

Тренер је био Владан Милојевић.

НА ОТВАРАЊУ СТАДИОНА СПАРТАКА

Црвена звезда, због побратимског односа навијача, први гост Спартака је била у септембру 2014. на новом стадиону „Откритије арена” у Москви.

Меч је био завршен ремијем у спектакуларној атмосфери, гол за изједначење дао је тад тинејџер Лука Јовић.

Звезда је у пролеће 2017. године узвратила гостопримство Спартаку и победила са 2:1, головима Гелора Канге и Немање Милића.