Почетна / Кошарка / Евролига

Три Србина победила шампиона Европе Фенербахче, Реал славио у Истанбулу, велики преокрет ЦСКА

Нова сезона Евролиге почела је дербијима, највише узбуђења виђено је у Малаги где је Костас Слукас промашио шут за победу

Бранилац титуле у Евролиги Фенербахче гостовао је освајачу Еврокупа Уникахи, у последњи квартал ушао је са предношћу 57:50, али је домаћин серијом 10 за четири минута преокренуо (60:57).

Поенима Драгана Милосављевића 138 секунди пре краја повела је Уникаха 68:60, а онда је турски тим серијом 7:0 преко Слукаса и Датомеа смањио на 67:68. Немања Недовић је потом промашио шут за два, потом и за три поена, па је Фенербахче имао напад за победу, али је секудну пре краја Костас Слукас промашио.

Немања Недовић и Драган Милосављевић дали су по осам поена, Дејан Мусли убацио је девет, а Гиорги Шермадини 12 за Уникаху, Марко Гудурић је за 11 минута убацио пет поена за Фенербахче. Слукас са 15, Датоме са 13 и Весели са 12 били су најбољи у редовима тима тренера Жељка Обрадовића.

Реал Мадрид је одиграо врло добар меч на отварању нове сезоне Евролиге, славио је против реновираног тима Ефеса у Истанбулу, без већих потешкоћа.

Мадриђани су у другој четвртини, после сјајних рола двојице шампиона Европе са Словенијом, Ентонија Рендолфа и Луке Дончића повели са чак 18 поена разлике (41:23).

Ипак, до краја полувремена тим Владимира Перасовића успео је да стигне до једноцифреног заостатка (45:36). У трећој четвртини, уз невероватну партију Рикија Лида Ефес је стигао на само четири поена минуса (60:56).

У последњем кварталу, после поена Данстона Ефес је био најближи ривалу (62:60), али је то само био знак да Пабло Ласо нареди нову офанзиву својим изабраницима.

Реал је за тили час најпре вратио двоцифрену предност (71:61), а потом мирно привели меч крају.

На крају, Лука Дончић је убацио 27 поена, Ајон 16, Рендолф 12, а Огњен Кузмић за седам минута два поена, уз три скоса. На другој страни, Меколум је постигао 26 поена, Данстон и Лидо по 17, а Владимир Штимац седам, уз пет скокова, за 22 минута у игри.

ЦСКА се жестоко намучио против Арманија у Москви, али за то су сами криви, због очајног и потцењивачког почетка сусрета.

Тим из Милана је то знао да искористи, те је после уводних десет минута имао чак 14 поена вишка (30:16). Остатак сусрета текао је у топљењу разлике Италијана од стране руског шампиона.

На полувреме је гост отишао са десет поена вишка, али је ЦСКА успео да поведе већ у 25. минуту (51:50). Држали су се гости у игри дуго, све до седам минута пре краја кад су губили са 71:70...

Али, „ка-ге-беовци” нису желели да се коцкају, одиграли су сјајну завршницу, посебно то важи за то тада мало приметног Нанда Де Колоа.

У победничком тиму Кори Хигинс је постигао 21 поен, Серхио Родригез 20, Де Коло 19, Вил Клајбурн 15. На другој страни, четворица су била двоцифрена, Гаудлок са 17, Владимир Мицов са 16 за чак 38 и по минута у игри, уз пет скокова и три асистенције, те Гудаитис са 15 и Даирис Бертанс са 14 поена.

Макаби је уништио Бамберг у гостима, највише захваљујући фуриозном финишу меча. Веровали или не, у 33. минуту резултат је гласио 67:67.

Уследила је невероватна серија Израелаца, који су два минута пре краја имали 19 поена вишка (86:67), испоставило се да су и решили питање победника.

Маестрално је за Макаби одиграо Пјер Џексон, стигао је до 27 поена, Рол је убацио 16, Тајус 12, а Парахуски десет. На другој страни, у немачком тиму предњачио је Зизис са 16, пратили су га Радошевић са 12, Хикман са десет и Лука Митровић, који је за 21 минут постигао девет поена, уз три скока и две асистенције.

Олимпијакос је остварио очекиван тријумф против Басконије, коју је „сломио” препознатљивом одбраном.

Сјајно су Пирејци избалансирали поентерски учинак, на крају су се издвојили Принтезис са 17, Аграванис са 13, Папаниколау са 11 и Никола Милутинов са девет за 20 минута у игри, уз два скока. Код гостију, најбољи је био Шенгелија са 13 поена.