Zvezda zasijala na Baltiku, Lorenco utišao „Zelenu šumu” (VIDEO)

10

S obzirom na seriju poraza i umor kao posledica dva vezana gostovanja, malo ko je Crvenoj zvezdi davao šansu u Kaunasu. Ali, kada je bilo najteže, crveno-beli su pokazali klasu i došli do velike pobede

Žalgiris – Crvena zvezda 59:61 (21:16, 10:17, 15:14, 13:14)
Dvorana: Žalgiris arena. Gledalaca: 14.033. Sudije: Ierezuelo, Panter, Viklicki. ŽALGIRIS: Vokap 7, Lekavičijus 9, Hejs 1, Jankunas 2, Lokosiunas, Milaknis 3, Geben, Jokubaitis, Lidej 5, Lendejl 10, Grigonis 11, Ulanovas 11.
CRVENA ZVEZDA: Kuzmić 3, Čović 3, Braun 12, Davidovac 4, Lazić 2, Faje 5, Beron 14, Dobrić 6, Dženkins 6, Simanić 2, Jovanović, Odžo 4.
Osvojene lopte: Žalgiris 4, Crvena zvezda 7. Izgubljene lopte: Žalgiris 10, Crvena zvezda 10. Asistencije: Žalgiris 12, Crvena zvezda 9. Lične greške: Žalgiris 22, Crvena zvezda 24.

Na minut i po pre kraja Ulanovas je pogodio za 58:56, a Crvena zvezda je prokockala svoj napad. Ali, kao i ceo meč, odbrana gostiju je odradila sjajan posao i lopta je završila u rukama Fajea koji odmah fauliran.

Stao je na liniju penala, ubacio oba i rivali su bili poravnati, ovoga puta na 54 sekunde pre kraja.

Ponovo je Žalgiris ostao bez koša i gosti su imali sve u svojim rukama. Dženkins je promašio, ali je lopta došla do Brauna. On se odmah digao i pogodio za 58:56.

Do poslednjeg zvuka sirene ostalo je 15 sekundi. Prošlo je devet pre nego što je Dobrić poslao Grigonisa na liniju penala.

Bek zelenih je promašio prvo, a onda i drugo. Ipak sudije su svirale prestup i Grigonis je iz ponovljenog pokušaja smanji razliku – 57:58.

Crvena zvezda se pitala. Gavrilović je tražio tajm aut, a domaćin se spremao da pravi faul. Napravljen je na Beronu.

Ali, i njemu je ruka zadrhtala. Promašio je prvo i rivalu ostavio 4,4 sekunde. Cela dvorana je bila na nogama, Lekavičijus je pretrčao ceo teren, digao se i promašio. Slavlje velike pobede i prvog brejka moglo je da počne.

Trojka Vokapa na otvaranju meča, odmah je zapalila krcate tribine, ali navijači su brzo bili zakucani za stolice. Bila je to posledica dva sjajna poteza Berona, ali i kvaliteta odbrane gostiju koji su zatvorili sve prilaze košu.

Crveno-beli su već posle četiri minuta izašli iz bonusa. Bila je to mala cena da se uspori rival, ali kao po običaju Crvena zvezda je imala dosta problema da dođe do koša.

Prošlo je čak pet minuta, a crveno-beli su i dalje bili na četiri poena. Promenio je to Lorenco Braun sa linije penala, Beron je ubacio trojku i činilo se da će se odnos snage promeniti. Umesto toga Žalgiris je pobegao na plus osam (18:11) i zadržao kontrolu.

Ali, crveno-beli su poeni Berona i trojkom Čovića zadržali korak. Uprkos četiri izgubljene lopte posle deset minuta igre, dominacija u skoku davala je dodatnu uverenje da bi ekipa Andrije Gavrilovića mogla još ozbiljnije da pripreti.

Upravo to se i dogodilo. Crveno-beli su ponov zategli odbranu i posle skoro punih šest minuta igre u drugom period zadržali rivala na samo četiri poena.

Na drugoj strani Lorenco Braun je pogodio iz veoma teške pozicije i izvukao dodatno bacanje, slično je uradio i Ognjen Kuzmić i Crvena zvezda je povela – 26:25.

Žalgiris je sa zonskom odbranom pokuša da promeni odnos snaga, ali ništa to nije vredelo.

Davidovac je napao na niskom postu, izvukao faul i nastavio maksimalan niz gostiju sa linije penala (8-8).

Već u narednom napadu Lorenco Braun je trojkom pogodio dno mrežice i razlika je počela da raste. Publika je videla da njihovim ljubimcima treba podrška.

Napravili su zaglušujuću bitku, ali ni to nije pomoglo da se probije crveno-beli bedem koji je Žalgiris u drugoj četvrtini zadržao na samo deset poena.

Pa je bilo i očekivano šta će Lorenco Braun pre odlaska u svlačionicu istaći kao najjači adut njegovog tima:

Snaga u odbrani nam je donela preokret. Na tome radimo čitave sezone i treba da nastavimo.

Andrija Gavrilović je istakao još dva važna faktora preokreta:

Bili smo bolji u skoku i brže smo čitali odbranu protivnika.

Crveno-beli su se posle velikog odmora vratili na parket sa jasnom željom da se drže iste matrice.

Otvoren put Berona, kao i velika agresivnost Simanića i Lazića, kao i faul Grigonisa u napadu bili su idealni koraci u tom pravcu.

Iz sjajne odbrane, Crvena zvezda je došla u poziciju da napadne leđa rivala, što je bio ključ bega na 37:31. Žalgiris je bio sateran uz zid i uspeo je da reaguje.

Lendejl je ubacio trojku i pokrenu seriju 7:0 za totalni preokret. Ali, crveno-beli nisu odustali od matrice koja im je donela toliko dobrih stvari.

Uz ogromnu energiju koja ih je sve vreme krasila, sjajan učinak u skoku i nastavak impresivnog niza sa linije penala (14-14), treću četvrtinu završili su kao pobednici – 47:46.

Već posle dva minuta nastavka u dvorani je zagrmelo „Zvezda ooo“. Delije su nadjačale krcatu dvoranu, oduševljeni onim što gledaju.

Žalgiris je još uvek tražio prve poene u poslednjem periodu i posle šuta Dženkinsa razlika je porasla (51:46).

Pokušali su puleni Šarunasa Jasikevičijusa da trojkama nešto više urade, imali su u par navrata i otvorene šuteve, ali lopta nije htela kroz obruč.

Ipak, skok u napadu pomogao je domaćinu da poentira iz drugog pokušaja, a onda je i Milaknis pogodio trojku uz zvuk sirene za kraj napada.

Zeleni su pobegli na 56:53 i napumpali se samopouzdanjem. Ali, Crvena zvezda je izdržala nalet i u poslednje dva minuta se ušlo sa 56:56.

Semafor desetog kola Evrolige:
Alba – Olimpijakos 80:99 (17:30, 21:25, 19:21, 23:23)
Milano – Efes 76:81 (17:16, 22:25, 21:21, 16:19)
Valensija – Himki 89:84 (26:33, 25:15, 21:22, 17:14)
20,30: Bajern – Panatinaikos
20,45: Asvel – Fenerbahče
21,00: Barselona – Makabi
21,00: Baskonija – Zenit
21,00: Real – CSKA
Tabela: Efes 8-2, Milano 7-3, Barselona (meč manje) 7-2, Himki 6-4, Makabi (meč manje), CSKA (meč manje) i Real (meč manje) po 6-3, Panatinaikos i Asvel po 5-4, Olimpijakos i Valensija po 4-6, Baskonija (meč manje) i Bajern (meč manje) po 4-5, Žalgiris, Crvena zvezda i Alba po 3-7, Fenerbahče (meč manje) i  Zenit (meč manje) po 2-7.