Почетна / Кошарка / Репрезентација

Аца Петровић: Бразил путоказ Србији и Хрватској

Селектор кариока истиче да су прозори идеални за стварање нових генерација у репрезентацијама
ФОТО: ФИБА

Александар Петровић, у играчким данима надалеко познат као Аца Трица, није стереотип данашњег тренера који се кад говори води чувеном југословенском политиком „мирољубиве активне коегзистенције”. Напротив, увек је спреман за разговор, по цену да му неко замери на отворености.

Отворен је и кад су у питању теме о којима не жели да прича, попут најновијих потеза Цибоне. Не зато што о томе нема став, већ због сад већ дугогодишњег сукоба са клубом чијим је успесима доприносио и као играч и као тренер.

Петровић је ових дана концентрисан на припреме Бразила за прозор у Колумбији. С обзиром да ширина идеје прозора није довољно презентирана јавности, упитали смо га за његово виђење.

- Три и по године сам на клупи Бразила и морам рећи да су нам прозори донели искључиво позитивне ствари. Бразил је у протеклих 20 година узурпирао једну генерацију преко свих могућих и временских граница. Тих седам, осам играча играло је 15 година. И онда је дошла 2017. у којој су се одједном нашли у слепој улици где нису имали ниједно друго име са којим би могли да рачунају за будућност бразилске кошарке – почео је причу Петровић.

Затим је предочио „стање садашње”:

СРБИЈА НЕЋЕ ИМАТИ ПРЕВИШЕ ТЕЖАК ПОСАО

Са других турнира ко је најближи Токију?

- Два од три турнира су кристално јасна. Мислим да Србија у Београду неће имати претежак посао, у Каунасу бих дао благу Литванији у велика бици са Словенијом. Рецимо да ће Дончић бити тамо, али огроман хендикеп је што неће имати Рендолфа из Реала који им је тактички отворио рекет на ЕП у Истанбулу. предност Литванији. Дељење карата ће бити између Канаде и Грчке, али уколико се појаве сви играчи Канада на свом терену, без обзира да ли Адетокумбо дође или не, бити у предности над Грцима.

- Ево после две и по, три године пред Бразилом је фантастично време. На сцени је читава нова генерација играча, али не оних који су козметика, попут дечака од 18 година ког стављате пар минута. Могу да вам набројим десеторицу играча који су избачени, двојица, тројица су већ завршила на драфту. То су све момци који ће следећих десет година играти за Бразил. Поготово по завршетку предолимпијских турнира и Олимпијских игара, ако победимо у Сплиту. Бразилу су прозори донели ново светло, исто тако би требало да буде и за Хрватску и за Србију и за све земље, да једноставно изборе пласман, али што је најважније да избаце генерацију нових играча на којима би могла да почива будућност кошарке тих земаља.

Критизерима прозора Петровић контира чињеницом:

- На последњем Светском првенству у Кини, из целог света на жалост није било две или три репрезентације на које смо навикли. Кад гледате глобално ако се не пласира једна Хрватска или Словенија, ако се не пласира једна репрезентација то генерално није невиђени неуспех прозора.

ПОТИСНУЋУ ЕМОЦИЈЕ НА ПРЕДОЛИМПИЈСКОМ ТУРНИРУ У СПЛИТУ

У Сплиту ће сви бити против вас?

- Није ово прва таква ситуација у професионалном спорту. Често су многи тренери били у ситуацији у каквој ћу ја бити у Сплиту, међутим, тог тренутка морате оставити да потиснете емоције и оградите се професионалношћу. Имамо шансе у Сплиту, у добром смо стању, сад колико и како ће то све проћи то је питање. Треба видети у каквом стању ће доћи играчи. Срећна околност нам је што ниједан од тројице НБА играча неће доћи у финале Истока и Запада, што је важно посебно за Вашингтон у ком је први плеј Бразила који баш због НБА није играо три године у репрезентацији. Што је рецимо за Хрватску неизвесно, јер може се десити да Јута са Богдановићем уђе у финале Запада, исто и Клиперси са Зупцем, а Немачка ако Лејкерси уђу неће имати Шредера. Са те стране немамо ризик, бићемо комплетни. Долазимо испод радара тако ћемо се и поставити свесни смо да имамо шансе, не осећам се као неко ко би требало да буде фаворит.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Željko Pavlović
Hrvatskoj, a ne Srbiji.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.