Почетна / Кошарка / Репрезентација

Дивац: Могао је са само једном реченицом да промени мој сан, а није

Ако почнемо од тога одакле сам и како кренуо, кад ми је отац дозволио да одем са 14 година и докле сам стигао стварно је невероватно - наводи Владе Дивац
ФОТО: Бета/АП

Случајности нема. Све се у животу дешава са разлогом. Сасвим је природно што је неко у најсавршенијој кошаркашкој компанији планете одлучио да Влади Дивцу управо ове године буде печатирана чланска карта у „Кући славних”, иако су могли и раније да га сврстају међу одабране. Упамћене за сва времена.

Тачно три деценије, после одлуке Џерија Веста да га на драфту одабере за наследника славног Карима Абдул Џабара у Лос Анђелес Лејкерсима, Дивац ће ове јесени у Спрингфилду добити све почасти за оно што је током година у НБА заслужио.

Срби у Кући славних

Борислав Станковић - класа 1991.

Александар Николић - класа 1998.

Дражен Далипагић - класа 2004.

Владе Дивац - класа 2019.

Екс Ју у Кући славних

Крешимир Ћосић - класа 1996.

Давних дана су мудри људи од речи записали да „нема величине тамо где нема једноставности, доброте и правде”, те да је и „највећи човек увек дете”. Управо те две мисли су потка за опис Владе Дивца. Његови кошеви, асистенције, додавања као одраз несебичности, изгледали су тако природно, сасвим једноставно, да вам се чинило да свако то може да изведе. Све је чинио са осмехом на лицу, јер кошарку до краја каријере није схватао као посао, већ као игру. Исту онакву, као кад је као дечак први пут пробацио лопту кроз обруч у родном Пријепољу.

Бројке које су га сврстале међу легенде НБА лиге достигао је можда и зато што му никада нису биле примарне. Најважније је било напустити терен радостан због победе, лепоте игре, потеза који је измамио осмех гледаоцима, задовољан због тога што су саиграчи срећни.

Волели су га на свим меридијанима, од Пријепоља, преко Краљева и Београда, Калифорније, па све до Аустралије, сви ће знати да је из Србије, без обзира што им географија често није најјачи адут опште културе. Сетиће се и причаће вам о кореографији Кингса, модификованом српском колу које се играло пред сваку утакмицу.

Управо због оног детета с почетка приче, са Дивцем морате да сте на опрезу и кад су радосни тренуци попут јучерашњег. После честитке, покушао је са „штосем”:

- Знате да не дајем изјаве...

Дриблинг четвртог Србина становника Куће славних овог пута није прошао. Ред је ред.

- Ако почнемо од тога одакле сам и како кренуо, кад ми је отац дозволио да одем са 14 година и докле сам стигао стварно је невероватно. Могао је са само једном реченицом да промени мој сан, а није. Пустио ме је да сањам своје снове… - указао је Дивац на раскрсницу која је определила његов животни пут.

Не мари за то што чланска карта из Спрингфилда није дошла раније.

- Све дође у своје време. Моја генерација је допринела развоју НБА, као што ће нове генерације које долазе, допринети новом успону. Кошарка је у нашим венама, ово је само наставак онога што су Аца Николић и његови савременици направили. Сад долази ред на моје „вршњаке”.

Одрастао је у граду кроз који су од 14. века пролазили каравани, у коме живе људи разних народа, вероисповести и уверења, васпитан је да људе разликује само по томе да ли су добри или лоши. Тако и овог пута не разврстава чланове Куће славних, по граници некадашњих република.

- И професор Николић, Праја, Бора и ја смо на крају крајева дошли из југословенске школе. Све је то наша кошарка – каже Дивац, који учитеља Крешу Ћосића, саиграче Дражена Петровића и Дина Рађу, па и Мирка Новосела сматра „својима”.

Представљање „класе 2019” у којој су Владе Дивац, Ал Атлес, Боби Џонс, Сидни Монкриф и Пол Вестфол биће одржана током фајнал фора НКАА лиге у Минеаполиса, а свечаност у Спринфилду крајем септембра.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ce-Vi
Zabortavio je Vaš novinar da je ove godine i Bogdan-Voša Tanjević dobio zasluženo mjesto u kući slavnih.Dali je to slučajno ili mšto je Crnogorac.Nije valjda da je g-din novinar toliko ostrašćen politikom i mržnjom prema Crnogorcima.
Deratizator
Boša Tanjević je primljen u FIBA kuću slavnih (sedište u Madridu), a Vlade u NBA (Springfild), tako da novinar zaslužuje izvinjenje.
RS
Bravo LEGENDO!!! Jedan je Vlado Divac.
Danijel
Ima vise od 50 ,a sa 21g.je otisao u NBA STA je nelogicno?
E moj ti
Citam u stampanom izdanju... Ili je divac sa 10 godina draftovan ili sad ima 60. Sta kaze pisac teksta

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.