Почетна

Ловерњ пресудио "Орловима", судије оштетиле Србију у финишу!

Србија је испустила велику, велику прилику да баци на колена фаворизовану Француску у другом мечу А групе Светског првенства у Шпанији. Водили су пулени Александра Ђорђевића и са 11 разлике, а Француска мало по мало стизала разлику, да би је први пут престигла на почетку последње четвртине. До краја се водила рововска борба, практично кош за кош уз јаке одбране, да би финиш обележиле судије са две сумњиве одлуке које су одлучиле победника

Србија – Француска 73:74 (21:20, 21:14, 20:26, 11:14)

Дворана у Гранади. Гледалаца: око 3.000. Судије: Керебук (Италија), Васкез (Порторико) и Рижик (Украјина).

Србија: Теодосић 5, Симоновић 5, Јовић 9, Богдановић 12, Бјелица 11, Марковић, Калинић 7, Бирчевић, Крстић, Радуљица 21, Катић 2, Штимац 1.

Француска: Ертел 4, Батум 11, Дио 15, Ловерњ 19, Кауди 3, Џексон 12, Фурније, Пјетрус, Гобер 4, Дијао 3, Тили, Желабал 3.

Богдан Богдановић је са пет поена отворио утакмицу против Француске (5:2). Орлови су од старта форсирали игру на ниском посту против Бориса Дијаоа. Члан Сан Антонија је за три минута направио две личне, а Србија је повисила предност на 8:3. Ипак, поенима Батума пришли су „Петлови“ на само поен заостатка.

Богдановић је водио жестоку борбу против Батума коју је губио у одбрани, али је то анулирао у нападу, па је у ситуацији „један на један“ шутирао преко НБА аса и погодио за три (13:9) у шестом минуту.

Наставио је тренер Србије Саша Ђорђевић да често мења играче, недозволивши Французима да изједначе. Бјелица је био изузетно расположен и поенима донео предност од 19:15 – 18. минут.

Минут касније, Ловерњ и Батум су постигли поене за вођство (20:19), да био Теодосић узвратио на другој страни за 21:20 и то је био резултат после првих десет минута.

У наставку Србија је наставила да игра у истом ритму. Предност је почела да расте па је након три минута у другом периоду повела с 30:23. Радуљица је био доминантан.

Тројка Жалабала вратила је Французе на минус четири и Ђорђевић је затражио тајм–аут на шест минута пре краја полувремена. Сјајна вест стигла је на четири и по минута до краја. Борис Дијао добио је трећу личну грешку. Радуљица је на ниском посту надиграо чувара за 34:26 у 16. минуту.

После поена Француза уследила је мини–серија Србије од 5:0 за сјајних плус 11 (39:28). Џексон је тројком преко руке на истеку напада на кратко спустио Орлове на земљу, али му је истом мером узвратио Теодосић (42:31).

Поенима Ловерња (2+1) отишло се на полувреме – 42:34 за селекцију Србије.

Почетак треће деонице апсолутно је припао Галским петловима. За тили час су направили серију од 7:0, од чега је Џексон погодио пет поена, чак имао и додатно бацање уз тројку. После поена Батума из контре Французи су изједначили – 46:46 у 24. минуту.

Ђорђевић је морао да тражи минут одмора. Серију Француза прекинуо је Радуљица, али Србија је баш почела да се мучи у нападу. Сва срећа па је Радуљица скакао и у одбрани и у нападу – 50:48 у 26. минуту.

Ипак, Французи нису више дозвољавали Србији да се одлепи, па се играло кош за кош уз сјајне минијатуре Јовића (2+1), тројке Бјелице преко руке и продора Калинића.

На другој страни бек Дио је био одличан, а Џексон незаустављив, трећом тројком је поравнао на 58:58 у 28. минуту. Галски петлови су у потпуности надскакали српску селекцију у нападу.

Последње поене у овом периоду постигао је Калинић са линије слободних бацања за вођство Србије од 62:60.

На жалост, тек друго вођство на мечу, Французи су имали по њих на време, почетком последње деонице, тројком Каудија (62:65).

Срећом, узвратио је двојком Богдановић, а онда Јовић изнудио намеран фаул и погодио два бацања – 66:65 у 33. минуту. Србија није материјализовала у потпуности намеран прекршај, промашивши напад.

Сјајним продором Бјелица је донео Србији 68:65, да би се Французи спетљали у нападу, отворили контру Орловима после које је Симоновић покушајем закуцавања изнудио фаул Батума и погодио један пенала за 69:65, шест минута пре краја.

Није вредело, сваки исхитрен шут, овај пут Бјелице и Богдановића, Французи су казнили за изједначење – 69:69, три и по минута пре краја.

Врхунска акција Теодосића и Симоновића донела је Србији ново вођство – 71:69. Сваки кош је постајао злата вредан, играле су се челичне одбране!

Штета што украдена опта Јовића није претворена у поене, два минута пре краја, јер је на другој страни Ловерњ поентирао из пик–ен–рола – 71:71.

А, онда минута пре краја, иста акција Србије, Теодосић – Радуљица за 73:71 и промашај Ловерња на другој страни.

Остао је минут до краја. Ђорђевић је тражио тајм–аут, јер је Србија била на путу да прокоцка напад, 41 секунду пре краја. Бјелица је промашио за три из тешке позиције.

Седамнаест секунди пре краја, Дијао је поентирао, Србија није правила прекршај. На другој страни Дијао је фаулирао Богдановића у продору, али судије су остале неме! Француска је имала напад за победу, четири секунде пре краја.

Кренуо је Ловерњ у продор, изгледало је то неспретно, али су судије на изненађење свих свирале прекршај Радуљици! Фаул који се скоро никад не свира секунд пре краја. Тачније, на семафору је писало да је до краја остао 1,1 секунд.

Бивши кошаркаш Партизана је погодио једно бацање, довољно за победу Галских петлова – 73:74.