Želimir Obradović: Nije me briga za NBA, zato kažem šta mislim
Intervju koji je Želimir Obradović dao portalu Sportando bio je juče jedna od glavnih tema elektronskih medija
.jpg)
Šta je najtrofejniji trener Starog kontinenta Želimir Obradović tačno rekao prenosimo čitaocima Sportskog žurnala uz određena skraćenja. Zašto nema evropskih trenera u NBA?
– Zato što je NBA mafija koja ne daje treneru mogućnost da radi. I niko ne sme ništa da kaže. Ja mogu zato što me nije briga. Imam mnogo prijatelja trenera u NBA, zajedno smo bili tokom leta, dolazili su da gledaju moje treninge. NBA je najbolja liga na svetu, ali bez trunke sumnje je mnogo evropskih trenera koji mogu da rade tamo. Meni nije važno da radim u SAD.
No, nada se da će biti još onih koji će stopama Igora Kokoškova.
– Mnogo je stručnjaka odavde spremnih da rade u NBA. Na primer, Majk D'Antoni je Amerikanac, ali je rođen i odgajan u Evropi i bio je trener ovde. Dejvid Blat je Amerikanac, a Igor Kokoškov je 20 godina morao da radi u SAD da bi postao prvi trener.
Kaže da ga sada NBA ne zanima, ali je izneo i mišljenje koje se neće dopasti ljubiteljima najjače lige sveta...
– Fokusiran sam jedino na život u Evropi. Ne razmišljam o NBA. To je najbolja liga na svetu organizaciono, sve je savršeno. U Evropi je to veliki proces. Bolje je nego prošle godine, ali lošije nego u godinama pre toga. Nemoguće je biti ni blizu NBA u finansijskom smislu. Evroliga je podigla nivo. Možda je ova košarka interesantnija od NBA. Mnogo ljudi tako misli.