Pehari kupa za Fenerbahče, Real, Veneciju, Dižon, AEK, Albu, Primorsku...

5

U BiH Sparsi iznenadili Igokeu, Vrabc i Đekić se radovali peharu

Izabranici Željka Obradovića su posle Bandirme i Turk telekoma u finalu Kupa Turske savladali Darušafaku (74:71) i osvojili sedmi kup u klupskoj istoriji.

Nikola Kalinić je u finalu bio vrlo dobar (12poena - 5-2, 7-2, 2-2, 4 sk, 3 as, ind.10 za 31 m.).

Real je predvođen sjajnim Fakundom Kampacom ubedljivo savladao Unikahu (95:68) u finalu Kupa kralja i osvojio 28. trofej.

Argentinski reprezentativac je sa prosekom 13,6 poena, 10,3 asistencije, 5 skokova i 4 osvojene lopte zaslužio i MVP priznanje na završnom turniru.

Venecija je pobedama nad Virtusom potom Milanom i na kraju Brindizijem (73:67) ispisala istoriju i osvojila prvi trofej u italijanskom Kupu.

Brindizi je sve vreme bio u zaostatku, ali se 103 sekudne pre kraja približio na 61:65. Dej Ostin je trojkom 54 sekund epre kraja povisio prednost Venecije na sedam poena i tu je priči bio kraj.

Završni turnir Kupa Litvanije u Klaipedi protekao je u skladu sa očekivanjima. Žalgiris je posle pobede nad Lijetkabelisom, ubedljivo je savladala i Ritas (80:60) u finalu.

Ekipa Nenada Čanka je ostvarila cilj i osvojila medalju za treće mesto. Neptunasu nije pomogla ni promena trenera. Naš stručnjak je nadmudrio „komšiju” Žužu i slavio.

Možda i najbolji primer za to koliko su neki klubovi FIBA Lige šampiona po kvalitetu ujednačeni sa timovima EKA takmičenja imamo u Francuskoj.

Dižon je na završnom turniru Liga kupa Francuske u Diznilendu, prvo uzeo meru Monaku timu koji prednjači u Evrokupu, a u finalu i Asvelu (77:69) najprijatnijem iznenađenju Evrolige. Tako su došli do prvog pehara u kupu posle 2004.

Žestoka bitka se vodila između Atinjana i Patrana u Iraklionu za trofej Kupa Grčke. Pobednik je rešen tek u poslednjih deset sekundi.

Rej je devet sekundi pre kraja ubacio bacanja za 60:57. Pokušaj Kaselakisa, najefikasnijeg u redovima Prometeja, bio je neuspešan i Janopulos je posle faula postavio konačan rezultat, AEK - Prometej 61:57.

Alba je u klupske vitrine stavila deseti pehar Kupa Nemačke.

Oldenburg je bio ravnopravan rival samo do poluvremena, na odmor je otišao sa tri poena prednosti (43:40). Aitovi izabranici su u trećoj etapi rivala jednostavno oduvali sa parketa (25:18), poslednja četvrtina bila je samo formalnost, Alba – Oldenburg 89:67.

Olimpija se čudesnim košem Muriča izmigoljila Krki u polufinalu, ali je u finalu poklekla u duelu sa Primorskom. Koprani su ponovo potvrdili da su najbolji kolektiv u slovenačkoj košarci.

Tim Marka Lukovića prednost koja je odredila ishod utakmice stekla je početkom poslednje četvrtine – 73:66. Jaka Blažič je u 35. minutu vratio LJubljančane u priliku da ugroze primorce – 81:83. To je bilo sve što od Zmajčeka, Barič i Dimec su odbili napad, Koprani su se odlepili na 88:81 i odbranili trofej (93:84).

Veliko iznenađenje dogodilo se u finalu Kupa Mirze Delibašića. Igokeu koja je bila apsolutni favorit skupo je koštala samouverenost. Sparsi u čijim redovima su izvrsni bili Branislav Đekić (18 poena) i Adin Vrabac (15 poena) su zasluženo došli do trofeja, Spars – Igokea 93:85.