Почетна / Микс / Атлетика

Маракана губи сертификат

Директор САС Слободан Бранковић о томе да у Београду неће моћи да организују такмичења краљице спортова
ФОТО: В. Марковић

Српска краљица спортова је у својој историји последње деценије најуспешнија по: успесима на највећим такмичењима у свим категоријама, асовима предвођену Иваном Вулетом и њиховим наследницима на челу с Адрианом Вилагош и Ангелином Топић, инфраструктурно, затим по броју организованих великих такмичења...

Као гром из ведра неба чула се информација да је стаза стадиона „Рајко Митић” изгубила сертификат за одржавање такмичења, чиме више ниједан објекат у Београду од стране Светске атлетике неће више имати право да организује надметања.

Да ли је тачна ова информација?

-Тачно је, нажалост. Свакога часа очекујемо да нам из Монака пошаљу нову листу сертификованих стаза на Старом континенту - рекао је Слободан Бранковић, директор Српског атлетског савеза. - То значи да ни на једном атлетском објекту у главном граду неће бити признати остварени резултати.

На списку неће бити Српске Маракане?

- Ни нашег највећег стадиона, али ни стазе на Војној академији. На оба објекта је 2009. изливена мондо подлога због Универзијаде. То је захтев великих атлетских такмичења, да објекат на коме се одржавају и где се спортисти загревају, има исту врсту стазе. Мондо је такмичарска писта, која се ставља обично тамо где ће бити велико надметање, зато је опште позната у јавности. На њој се, јер је тврда, постижу бољи резултати. Међутим, није здрава за тренирање, страдају покоснице, зглобови, тетиве… Ипак се код нас и на њој свакодневно радило.

Колико јој је рок трајања?

- Две године даје извођач радова. Све има свој век употребе.

Значи да је сертификат давно изгубљен?

 -Не, он је нешто друго. Морају да се испуњавају други критеријуми да би се добио. Тако га стаза у Кошутњаку никада није ни имала, служила је од почетка само за тренинг. Партизан је изгубио још када је Тито умро – нашалио се с горчином у гласу наш саговорник.

Како се остаје без лиценце?

- Светска атлетика то учини када подлога видљиво пропадне - излиже се, укажу се пукотине, линије се не виде...

Колико је процентуално атлетичара из Београду у нашој држави?

-Не знам статистички прецизно, али по квалитету и талентима око половине асова садашњих и будућих, као и броја и квалитета клубова из целе Србије је у престоници.

Ово је, онда, огроман проблем матичног спорта у отаџбини?

- Јесте, али је још горе што је слична ситуација у два највећа наша града уз Београд: Ниш и Нови Сад. Угрожени су и центри попут Крагујевца и Сенте. Док сам се такмичио тамо су се организовали врхунски догађаји – каже екадашњи првак Европе у дворани на 400 м. - Чекамо само када ће од превелике употребе да нестане и Сремска Митровица.

У Србији су, откако сте председник АСС, сада САС, Веселин Јевросимовић и ви на челу, изграђени, поред прве атлетске дворане на Бањици, која је од стратешки важна за цео српски спорт, још многи други атлетски објекти?

- Последњих 10 година почели смо с реализацијом донирања пројеката атлетских стаза локалним самоуправама. Урађено их је, што нових, што реконструисаних, више од 20, дословно од Суботице до Зубиног Потока и од Новог Пазара до Смедерева. Не желим да набрајам прецизно, јер бих могао неког да изоставим и увредим. Свуда су подлоге од тартана дакле тренажно-такмичарске.  Мало су мекше од мондоа. Њихово одржавање је јефтино, а утицај на средину огроман. Довољно је видети стадион у Чачку, где све врви од рекреативаца од пет ујутру до поноћи. То није довољно. Ангажовање атлетских клубова на локалним конкурсима је слабо, па поред стазе нема ни стартних блокова, ни препона, ничег осим саме стазе. Нека аплицирају па ће им САС помоћи. Одржавање стаза је минимално, а много доноси здрављу средине где су направљене.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

...
Klasican primer svega kod nas.Nesto sto je napravljeno vise se nikada ne ulaze u to u vidu odrzavanja ili renoviranja.Traje dok traje.
Staze i rekviziti
Džaba novoizgrađene atletske staze u N.Pazaru,Subotici,Zrenjaninu,Smederevu,Čačku,Kraljevu...,kada nemaju atletsku opremu i rekvizite ,a samim tim na njima ne mogu da se održavaju atletska takmičenja.Trenutno se državna prvenstva u atletici održavaju samo u S.Mitrovici i Kruševcu,jer staze u ovim gradovima jedine imaju atletsku opremu i rekvizite.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.