Почетна / Микс / Атлетика

Српским атлетичаркама украдене шансе живота

Томашевићева, Топићева и ревизија допинг контрола на Олимпијским играма 2008. у Пекингу
ФОТО: Н. Неговановић

Ових дана писано је доста о поновљеним анализама узорака узетих на анти–допинг контроли на Олимпијским играма у Пекингу 2008. године. Неколико десетина учесника из различитих спортова је дисквалификовано. Одузета су им чак и одличја, а медаље прерасподељене.

Драгана: Неопходна доза среће

Драгану Томашевић смо пронашли код куће у Сремској Митровици:

– Пекинга се сећам по томе што је Украјинка Антонова узела бронзу резултатом који сам више пута остварила 2008. Побеђивала сам је редовно те сезоне. Колико ми је било тешко што нисам међу 12, толико сам се радовала успеху те дивне девојке. Не могу да кажем шта би било да сам ушла у финале. Пред Светско првенство у Осаки на тренингу сам бацила све хице између 65 и 67 метара, а није ме било у завршници. У спорту није довољно бити само спреман, неопходна је доза среће, а то се овиме потврђује.

Међу онима који су дисквалификовани, налазе се и две атлетичарке, освајачице медаља у бацању диска – Јаргелис Бариос (Куба) и у троскоку – Хрисопи Девеци (Грчка).

Правда је задовољена, кажу сви, медаље су коначно у правим рукама и рекло би се да имамо срећан крај пекиншке олимпијске бајке. Али, да ли је баш тако?

Србија је у тим дисциплинама имала своје представнице. Обе су заузеле 13. место – Драгана Томашевић у бацању диска и Биљана Топић у троскоку. У финала, у њиховим дисциплинама, улази 12 најбољих. Нашим рекордеркама (63,63 м диск и 14,56 м троскок) то место измакло је за длаку. Финале би им, те 2008, донело драгоцено искуство, без обзира да ли би касније дошле у могућност да се боре чак и за победничко постоље.

Не би било оних суза, која су текле помоћним стадионом, док су их тренери тешили. Обема би учешће у финалу могла да буде и прекретница у каријери. Статус у олимпијском тиму, али и у Атлетском савезу Србије био би им на највишем нивоу, самим тим и побољшан начин финансирања. Испоставиће се касније, да никада нису ни биле ближе финалу на ОИ. Из много разлога те 13. позиције биле су баксузне.

Биљана је већ на првом следећем такмичењу у Падови освојила четврто место, у безмало истоветној конкуренцији, која се обрела и у финалу олимпијских игара и троскочила до тадашњег државног рекорда – 14,49 м. Остала је ускраћена за то једно немерљиво, драгоцено искуство олимпијског финала, највећег и ментално најзахтевнијег од свих такмичања.

Никада нећемо сазнати, али је вероватно баш то (не)искуство однело шансу да наша рекордерка у троскоку у наредној сезони остане без медаља на највећим такмичењима. Кратка за пар центиметара од подијума, на европском и светском првенству, освојивши оба пута четврто место. И томе је сигурно допринела чињеница да је Гркиња Девеци у Кину дошла „пуна као шипак”. У Драганином случају, реч је о Кубанки Бариос.

Штета, сада је потпуно јасно да им је украдено, не само олимпијско финале, већ и бољи живот у наставку спортске каријере. И то им се никада неће надокнадити...

Биљана: Зид плача у Пекингу

Биљану Топић смо затекли док је славила трећи рођендан млађе кћерке Софије.

– Враћање у то време на овакав начин ме је погодило. Истог дана смо испале. Тешиле смо једна другу. Није нам било до одласка на Кинески зид, био је то својеврсни Зид плача у Пекингу – сада кроз осмех прича Биљана. – Олимпијске игре су сама суштина бављења спортом. Следеће сезоне смо имали Светско првенство у Берлину и ја Европско у дворани у Торину. Нико сада не може да каже шта би било да смо финалом у Пекингу обезбедиле боље услове за рад. Касније у животу схватиш да има других, чак битнијих ствари за радост.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Labud
Mos misliti. Da se ove nisu dopingovale mozda bi usle u finale.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.