Почетна / Микс / Атлетика

Првенство Балкана: Орловима девет медаља, четири златне, Шпановићки рекорд полуострва

Првенство Балкана у дворани одржано је у суботу 22. пут, а премијерно у Србији
ФОТО: М. Рашић

 

 

 

По масовности, с 271 учесником из 16 држава (од 17 чланица АБАФ-а), било је то највеће такмичење ове врсте до сада (обично су домаћини били Атина и Истанбул).

Генерална проба у „Комбанк арени“за Првенство Европе које ће на истом месту бити од 3. до 5. марта, успела је у потпуности.

Орлова је било у 20 од 24 дисциплине. Освојили су 9 медаља: 4 златне (Ивана Шпановић, скок удаљ, Елзан Бибић  3.000 м, Амела Терзић 1.500 м, Тамара Салашки 400 м), једно сребро (женска штафета 4 x 400 м) и четири бронзане (Душан Макевић 3.000 м, Никола Бурсаћ на 1.500 м, Милица Емини 60 м препоне, мушка штафета 4 x 400 м), уз јуниорске рекорде Србије за јуниоре Бибића (8:06,98) и Еминијеве (8,34).

Ивана Шпановић се већ бори само против даљина и себи је једини ривал. Биће тако и 5. марта.

Дошла је као најбоља на свету (6,87 м с јединог досадашњег такмичења), а у само три скока принципом дођох, видех, победих у својевсрном троскоку (6,72 м, 6,89 м, 6,96 м), није скакала свих шест пута само потврдила примат на глобусу. Померила је сопствени и рекорд шампионата Балкана који је био 6,92 м.

Откако је почела изградња стазе у Комбанк арени, пет недеља, долазила сам кад год сам могла у дворану. Не могу да опишем шта ми ово значи. Обично седам дана пре такмичења скачем три скока јако и то сам сада учинила. Први пут сам користила цео залет од 18 корака. На 6,96 било је грешкица. Не чуде ме ове даљине, јер знам шта остварујем на тренингу. Даске ми одговарају – рекла је Ивана најавивши да ће се наредне недеље практично само одмарати.

Све је одушевио Елзан Бибић одбранивши златну медаљу на 3.000 м уз, како рекосмо, јуниорски државни рекорд, који је он претходно држао са 8:09,06 од прошле године. Обрадовао је све осим себе:

На неки начин задовољан трком, јер сам оборио рекорд. Остаје жал због норме од 8:05,00 до које ми је остало мање од две секунде. Арена је фантастична и хвала публици која је све време била уз мене и бодрила ме.

Дуго је водио Душан Макевић, који овогодишњим личним рекордом 8:03,35 има услов за највећу сцену ове зиме:

Хтео сам да помогнем малом Елзану да и он испуни норму, кренуо сам да вучем од почетка, с намером да направим добру трку. Жао  ми је што није испунио норму, али добро, има времена за њега, млад је, јуниор и 2018. Испоставило се да ме је то мало коштало. У последњих 400 метара дао сам све од себе, али није било довољно. Криво ми је што нисам узео злато, али шта је ту је. Вероватно ме је омело што сам тек прексиноћ дошао из САД, где живим и радим, заспао сам јутрос у три. Сада ми је преостало да се фокусирам на Првенство Европе. У петак је прва трка. Финале у недељу, али треба да се квалификујем.

На 1.500 м код дама суверено је деловала Амела Терзић победивши са 4:13,14 (рекорд Србије држи од ове сезоне са 4:12,51):

У овој дисциплини такмичићу се на Првенству Европе. Ово је моја прва победа на Балканијадама на 1.500. Сада једна по једна трка на европском.

Прва се позлатила Тамара Салашки, слабим резултатом 53,71 (на митингу Сербиан опен постигла је национални рекорд 52,99). Овога пута имала је среће и што се докопала првог места провукавши се унутрашњим делом прве стазе у последњих 20 метара поред Кипранке Артимати.

Ужасно истрчана трка. Ово сада је било најспорије могуће, пролаз на 200 за 25,25.. Не знам шта се десило... Покушавала сам да не кренем много брзо први круг, јер сам знала да су девојка са Кипра и из Грчке спринтерке, трче 100 и 200 метара. Очекивала сам да ће оне да повуку, али нисам мислила да ћу ја да будем тако спора. Не знам како сам се на крају провукла између њих. Имам снаге. Ово је био само један добар тренинг за петак. Нимало нисам задовољна. Видећемо шта ће да буде на Европском првенству. Биће три трке, надам се, у два дана.

Треће место на 1.500 м освојио је Никола Бурсаћ (3:47,93) али није био задовољан јер му је, измакла норма за ЕП (3:44,00). Пожалио се да га је мучио вирус последњих седам дана, баш као и Горана Наву, који је стао у трци.

Милица Емини је била пресрећна због резултата 8,34 чиме је срушила свој и јуниорски рекорд Србије 8,37:

Мада нисам трчала 8,28 што је норма, кажу ми да че селектор да ме стави у екипу за Првенство Европе.

Михаил Дудаш је на 60 м са 7,04 био два стота до резултата сезоне (6,91 је остварио у каријери најбрже). Одустао је сјајни седмобојац од скока мотком за који је пријављен због мањег бола у леђима.

Милана Тирнанић је на 60 м стотинка недостајала до изједначења резултата каријере (7,52)  чиме би била трећа. Ово је најбрже ове сезоне у Србији и десетинку до норме за ЕП:

Пропала сам у другом кораку на старту. Први пут сам трчала ове сезоне да ме ништа не боли.

Зорана Барјактаровић је имала хендикеп, трчала у трци поновљеној после сат времена и остварила 7,57.

Све је започео Миодраг Ђокић личним рекордом у скоку увис од 2,16 м (ове зиме поставио је и претходно најбољих 2,15 м), чиме је био шести.

Четири стотинке на 800 м (1:53,92) до резултата каријере (1:52,88) трчао је Марко Возаб. Иван Петовић је 60 м препоне прешла за 8,39, стотинку до резултата каријере и победила у другој групи.

Милош Раовић је на загревању почео да се држи за леву задњу ложу. Мада није ништа озбиљније, стао је практично одмах после стартеровог пуцња на 400 м, јер се договорио с тренером да се сачува за ЕП, где има трку кроз шест дана.

Више националних рекорда оборили су и гости, а међу њима и Кипранин Милан Трајковић рођен у Сурдулици (7,63).

На трибинама је уживало близу 2.000 гледалаца, с купљеним улазницама (200 динара) од којих је приход отишао деци оболелој од рака.

Први пут је у „Комбанк арени“ постављена популарна коцка, семафор окачен на средини борилишта с екранима окренутим ка све четири стране трибина.

На угловима испод плафона су тространи семафори за појединачне дисциплине. Спортисти се представљају пред старт уз светлосне и димне ефекте. Публика ће стварно уживати у спектаклу од наредног петка до недеље.

Без повређених Колашинца и Анића
Биле би још две медаље (вероватно златне) више да су се такмичили Асмир Колашинац у бацању кугле и Лазар Анић у скоку удаљ. Асмир је вишеструки шампион полуострва, а Лазар актуелни.
Као што смо најавили, наш колос је прошао кроз „кол-рум” и изашао на борилиште, али само да би се навикао на амбијент и процедуру која га очекује у петак на ЕП. Због лакше повреде пете на десној, одразној нози, Лазар Анић се такође сачувао за највеће такмичење ове зиме.
После повреде задње ложе скраћеним залетом је скакао (14 корака, пун је 20) други наш „Европљанин“ Страхиња Јованчевић и остварио скромних 7,15, али је важније да није осетио бол.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.