Почетна / Микс / Борилачки спортови

ЗА ЖУРНАЛ ГОВОРИ - Василиј Шестаков: Самбо и џудо су остали без великог спортисте, али је Русија добила великог председника

Василиј Шестаков, председник Међународне самбо федерације, клупски друг и спаринг партнер Владимира Путина
ФОТО: ФИАС

Нису потребна опсежна истраживања јавног мњења да би се дошло до закључка да је Владимир Путин најпопуларнији светски лидер међу Србима. А да је најсвестранији спортиста међу светским државницима сведоче његове фотографије и видео-снимци са хокеја, јахања, скијања...

Познато је и да је врхунски мајстор борилачких вештина џуда и самба, али нисмо имали прилику да га видимо на делу. Зато прилику за ексклузивни разговор са Василијем Шестаковим, председником Међународне самбо федерације (ФИАС), човеком који је био клупски друг и спаринг партнер председника Русије, нисмо пропустили. Причу смо почели управо са питањем о Путину, иначе почасном председнику ФИАС.

Ви сте Путину више од спаринг партнера. Заједно сте писали књигу „Учите џудо са Владимиром Путином”. Можете ли да нам приближите какав је Владимир Путин као борац?

- Владимир је врло свестран човек и велики заљубљеник у спорт, бави се скијањем, хокејом. Почињали смо заједно и то од самба, јер тада у СССР џудо није био заступљен. Био је врло вешт универзалац, технички сјајно обучен и дотеран, савршен тактичар, поседовао је најважнију карактеристику потребну сваком борцу - страшну вољу и карактер. И то на највишем нивоу. На такмичењима је постизао одличне резултате, али је у једном тренутку одлучио да школовање буде приоритет и уписао студије права. Тад су самбо и џудо остали без сјајног спортисте, али је зато Русија добила великог председника - истакао је Шестаков.

Повод разговора са председником ФИАС је пријем самба у МОК. Самоодбрана без оружја спорт настао пре двадесетих година прошлог века у СССР, спајањем традиционалних народних борилачких вештина са елементима џуда и ђиу-ђице, током Игара у Токију, постао је део олимпијске породице. Тиме је испуњен најважнији предуслов не само за учешће на некој од наредних смотри најбољих спортиста света већ и за даљи развој ове вештине.

Кад можемо да очекујемо самбо у програму Олимпијских игара?

- Направили смо огроман корак ка уласку у олимпијски програм, без тако моћног инструмента као што је признање МОК, било би немогуће говорити о Играма. После пријема у чланство честитао нам је Томас Бах. Такође, већином гласова смо примљени на Светске игре и увршћени смо у такмичење. Сада ћемо заједно са Спортским одељењем МОК, Олимпијским комитетом Русије и самбо заједницом изградити мапу пута. С обзиром на чињеницу да је програм Игара у Паризу већ затворен мораћемо да радимо на Лос Анђелесу. Сви нам говоре да је то немогуће, али исто смо слушали и на тему признања МОК, чак и од највиших спортских званичника. Кад човек жели нешто да ради, он и уради, а кад не жели, онда се за неуспех крије иза политике. Нећемо да нагађамо, али се надамо да ће самбо, пре или касније, постати олимпијски спорт, јер је један од најзанимљивијих, најдинамичнијих и технички најкомплетнијих спортова.

Не плашите ли се да би МОК могао да уради са самбом исто што и са каратеом - да га прво уврсти у програм и затим га одмах искључи?

- У животу је све могуће, према свему морамо да се односимо филозофски. Могу га укључити, могу и да искључе, као што се већ догодило на Азијским играма. Свеједно, нема разлога да се заустављамо, морамо да идемо напред и тежимо да самбо постане стални учесник Олимпијских игара. Гледаоци гласају посетом дворани. Ако не разумеју такмичење и борбе, као у неким другим спортовима, онда људи неће долазити. Трудимо се да правила буду јасна и приступачна сваком гледаоцу. Нисмо очекивали да ће светско првенство у окрњеном саставу окупити толико публике, што нам је додатно сугерисало да је самбо занимљив за гледање. Од помоћи нам је и то што су наши велики спортисти Фјодор Јемељањенко, Хабиб Нурмагомедов и Сергеј Харитонов вежбали самбо, затим га користили у ММА. Кад виде њих људи се одмах заинтересују. Такође, међународне федерације не могу да се договоре међу собом, свако би ћебе за себе. Да смо зимски спорт, носили би нас на рукама, овако морамо да се суочимо са великом конкуренцијом.

Зрачите оптимизмом?

- Идемо својим путем. Имамо мушки и женски самбо, борилачки самбо... Као и самбо на плажи који је постао врло популаран у целом свету, јер је веома флексибилан, потребно је само уже у песку. На Кипру је успешно организовано прво Светског првенство. Африка, Латинска Америка и Балтик су изузетно заинтересовани за ову грану. За сада долази мало земаља, али пут ће савладати само онај који хода.

Како планирате да повећате број турнира и такмичара у свету? 

- На следећем Извршном одбору ФИАС разматраћемо питање повећања броја такмичења. Планирамо неколико комерцијалних турнира како бисмо спортистима омогућили да зараде новац и имају интерес. Оживећемо Меморијал Харлампијева, некада је био јак и турнир у Венецуели, преговарамо о томе. Желимо да направимо и такмичења за која се према рејтингу могу бирати само најбољи борци, тако би имали подстицај да путују и такмиче се као у неким другим спортовима. Исто важи и за самбо на плажи у ком могу да се такмиче сваке недеље.

ЗАХВАЛНОСТ САМБО САВЕЗУ СРБИЈЕ

Кад неко похвали Србију осећате се врло поносно и почаствовано.  Поготово ако ту особу први пут срећете. Управо такав осећај смо имали кад је Василиј Шестаков у причи о томе како се самбо носи са пандемијом вируса корона рекао:

- Живот иде даље, ништа се не завршава у овом тренутку. Каријера спортиста није дуга, после неког времена више неће моћи да постижу резултате већ желе да се сада такмиче и докажу. Зато се трудимо да одржавамо такмичења уз одређена ограничења: ПЦР тестове, без гледалаца, уз социјалну дистанцу. Пожељно је и да већина учесника буде вакцинисана, мада наш задатак није да их контролишемо, али јесте да их охрабримо. Хвала богу, до сада нисмо имали случајеве оболевања на нашим такмичењима, чак ни изоловане. А то је посебно било битно на Светском првенству у Србији. Многе земље због короне једноставно нису пустиле своје спортисте и дошло је само 35 репрезентација. Турнир је ипак био на врло високом нивоу, сјајно  медијски испраћен, укупно 20 милиона људи широм света је пратило такмичење у Новом Саду. Искористио бих и ову прилику да захвалим Самбо савезу Србије на изузетној организацији и успешном такмичењу - рекао је Шестаков, посебно апострофирајући проф. Патрика Дрида и Татјану Тривић, чланове европске и светске самбо федерације.

Олимпијска перспектива самба свакако ће допринети и да српска спортска јавност буде далеко информисанија о овом спорту него до сада.

ММА ЈЕ САМО ГЛАДИЈАТОРСКА ПРЕДСТАВА

Шестаков изузетно јасно повлачи црту између борилачких спортова и ММА такмичења:

- ММА није спорт већ организација која је регрутовала спортисте из различитих дисциплина. Налик томе да су се некада давно гладијатори различитих вештина окупили у Риму да открију који је од њих бољи. То је представа. За спорт је између осталог неопходно и имате дечје групе, јуниоре и сениорске такмичаре.

ОБУЧИО 15 МАЈСТОРА СПОРТА

Василиј Шестаков (68), у школским секцијама је почео да се занима за самбо и џудо, активније је почео да се бави у лењинградском друштву „Рад” где је тренирао са Владимиром Путином, Борисом и Аркадијем Ротенбергом.

Од 1970. је руски мајстор спорта у џуду (шести дан), а исто звање у самбу је стекао 1974. Био је шампион СССР у самбу 1973. и вишеструки освајач првенства СССР у џуду.

Од 1977. је почео да се бави и тренерским позивом. Током каријере обучио је 15 мајстора спорта, међу њима и Тагира Абдулајева, једног од најбољих џудо и самбо бораца Европе крајем 20. века. Шестаков је од 1989. заслужни тренер Руске Федерације.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.