Почетна / Микс / Борилачки спортови

Душан Дачић, бивши селектор каратиста: Уједињење услов олимпизма

Судбина каратеа у олимпијској породици спортова разбуктала је дискусију међу експертима најмасовнијег појединачног борилачког спорта у свету
ФОТО: Архива Д. Дачића

Душан Дачић из Новог Сада, мајстор каратеа, носилац црног појаса осми ДАН, некадашњи вице шампион света и селектор Карате савеза Југославије, прихватио је позив да говори о горе поменутој теми.

Пре Дачића на страницама „Журнала” огласили су се Славољуб Пипер, актуелни председник Карате федерације Србије (КФС) и Марко Томић, први човек Српске карате конфедерације (СКК). Да ли је карате олимпијски спорт?

Да би нека дисциплина стекла статус олимпијског спорта треба најмање два пута за редом да буде на програму Игара а чињеница да карате није увршћен у програм ОИ у Паризу 2024. То говори да нису испуњени потребни услови. Карате остаје у статусу који је имао пре ОИ у Токију 2020. године као придружени члан олимпијског покрета – сматра Дачић.

Како коментаришете одлуку ОК Француске о изостављању каратеа са ОИ у Паризу 2024?

Карате са још четири спорта је увршћен да као показно - експериментални спорт буде представљен на Играма у Јапану, да освежи олимпијски покрет, али уз услов да не може да прошири формат у броју спортова који учествују на ОИ. Светска карате федерација (ВКФ) је добила мандат Међународног олимпијског комитета (МОК) да реформишу карате и формира организацију која ће задовољити већи део светске карате популације. За тај пројекат ВКФ је добио значајна финансијска средства од МОК-а, самим тим и националне карате федерације – казао је Дачић, који је потом наставио:

Неки од тих услова су да се обједини карате на светском нивоу а то подразумева и на националним нивоима, прављењем кровних организација. Требало је направити правила борења и суђења, која ће репрезентовати карате као спортску, борилачку вештину, елиминисати субјективни фактор суђења, поштовати полну равноправност, спречити сваки облик дискриминације на светском и националним нивоима. ВКФ није испунио те услове. Позицију су користили за јачање организације. Треба да знамо да је две трећине карате популације на светском нивоу ван ВКФ, што је случај и код нас у Србији.

Да ли је олимпијски карате као спорт реално представљен, или су у питању мистификације?

ВКФ је представљен као олимпијски карате уз велику финансијску помоћ. Чињеница је да је карате експериментални спорт на ОИ у Токију 2020. а да га на ОИ у Паризу 2024. неће бити. СКК је спроводила активности с удруженим чланицама а морам да истакнем, да имамо око 400 клубова, и да сви функционишу на бази самофинансирања. Трпимо висок степен дискриминације. Мислим да су резултати које остварују остале карате организације једнако вредни као и у ВКФ-у, и да је већина међународних организација по квалитету каратеа апсолутно изједначена с ВКФ-ом.

Колико је умесно поређење резултата садашњих каратиста КФС-а и такмичара из бивше државе?

Свако време носи резултате и сви су једнако вредни. Остваривани су у одређеним околностима. Раније је било далеко мање дисциплина, и могућности за освајање медаља.

Постоји ли воља у надлежним институцијама државе за интеграцију карате спорта у Србији?

Не знам шта да одговорим. Раније смо имали састанке с надлежнима у спортским институцијама, али, остало је све на састанцима, док се КФС форсира и доживљава као представник олимпијског спорта. Надам се да ће новонастала ситуација довести до другачијег сагледавања карате спорта у Србији, и да ће залагање СКК о кровном савезу успети – закључио је Дачић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.