Почетна / Микс / Формула 1

Ферштапен победио у трци за Велику награду Аустрије

Ферштапен је на стази у Шпилбергу остварио прву победу у сезони, а четврту у каријери, он је победио резултатом сат, 21 минут, 56,024 секунди

Возач Ред Була Макс Ферштапен победио је данас у трци Формуле 1 за Велику награду Аустрије.

Ферштапен је на стази у Шпилбергу остварио прву победу у сезони, а четврту у каријери. Он је победио резултатом сат, 21 минут, 56,024 секунди.

Друго место заузео је Кими Раиконен из Ферарија, са заостатком од 1,504 секунде, а трећи је био његов клупски колега Себастијан Фетел са 3,181 секунди заостатка. Он је тако преузео вођство у генералном пласману и има бод више од актуелног светског првака Луиса Хамилтона.

Обојица возача Мерцедеса, Луис Хамилтон и Валтери Ботас, пре краја су завршили трку због квара на болидима. То је први пут од октобра 2016. године да Хамилтон није завршио трку.

Четврто и пето место заузели су возачи Хаса Роман Грожан и Кевин Магнусен, а после њих кроз циљ су прошли возачи Форс Индије Серхио Перес и Естебан Окон. Бодове су још освојили возач Мекларена Фернандо Алонсо и возачи Заубера Шарл Леклер и Маркус Ериксон.

Ботас није добро кренуо са пол позиције, претекао га је Хамилтон, а затим и Раиконен. Лош старт имао је Фетел, који је пао на осмо место. У другом кругу Ботас је успео да се врати на друго место, а иза њега возили су Ферштапен, Раиконен и Рикардо.

Фетел је напредовао до шестог места у петом кругу, а у тим тренуцима возачи су се пожалили на делиће болида на стази, након што је Стофел Вандорн из Мекларена оштетио предње крило.

У 11. кругу запалио се Реноов болид Ника Хулкенберга, па је он завршио трку. На снази је било виртуелно возило безбедности, што су искористили сви водећи возачи Ред Була и Ферарија и отишли на замену гума, осим тада водећег Хамилтона, који је остао на стази. Ботас је у 14. кругу завршио трку због квара мењача, три круга касније трка је настављена, а Фетел је обишао Магнусена и попео се на пето место.

Хамилтон је у међувремену путем радија питао своју екипу шта мора да ради, пошто није мењао гуме када и остали, а одговорили су му да мора да направи што већу предност по кругу. Он је одговорио да то неће успети са истрошеним гумама, па је у 25. кругу отишао у бокс и на стазу се вратио испред Фетела, на четврто место.

Вођство је тада преузео Ферштапен, испред клупског колеге Рикарда и Раиконена.

Хамилтон је тада узбуђено упитао да ли је четврти, на шта су му из екипе потврдно одговорили и признали да су они погрешили. Рикардо је у међувремену пријавио да има проблем са гумама.

Ферштапен је сигурно возио, имао је скоро седам секунди предности над клупским колегом, кога је Раиконен обишао у 38. кругу и преузео друго место. Рикардо је одмах отишао у бокс на замену гума и на стазу се вратио као пети.

Фетел је у 39. кругу обишао Хамилтона и преузео треће место, иза клупског колеге, након што је Британац имао проблема са гумама.

Рикардо је почео да смањује заостатак, а актуелни светски првак је у 53. кругу отишао на замену гума и на стазу се вратио иза возача Ред Була, на пето место. Круг касније Рикардо, који је данас прославио 29. рођендан, завршио је трку због проблема са мењачем. Раиконен је у међувремену смањио заостатак за водећим на 4,3 секунде.

У 64. кругу Хамилтон је морао да одустане због проблема са мотором.

До краја трке Раиконен је покушавао да се примакне Ферштапену, смањио је заостатак, али није могао више од тога, па је Холанђанин тријумфовао први пут у сезони.

Наредна трка у шампионату вози се 8. јула, за Велику награду Велике Британије.