Почетна / Микс / Кајак/кану

Србији са СП у Сегедину две квоте за Токио, како до још виза за ОИ?

Подсећамо, олимпијске квоте у кајаку нису везане за такмичара већ за национални савез и Олимпијски комитет
ФОТО: КСС

Милица Старовић нема среће. По ко зна који пут је на великим такмичењима била четврта у једноседу на 500 метара.

У недељу је, на Светском првенству у Сегедину, четврта позиција била довољна да Србији обезбеди нову олимпијску квоту за Токио 2020. године.

Старовићева је финалну трку завршила у времену 1:59.19. Тријумфовала је Новозеланђанка Лиса Карингтон (1:55.76), испред Белорускиње Волхе Хуџенке (1:57.39), док је трећа кроз циљ прошла Мађарица Данута Козак (1:58.01).

Мушка посада четверца на 500 метара Стефан Векић, Небојша Грујић, Владимир Торубаров и Марко Драгосављевић, шампионат у Сегедину завршила је на седмом месту у Б финалу, пошто је стазу извеслала у времену 1:25.67.

Женска посада четверца на истој деоници: Николина Молдован, Милица Старовић, Кристина Бедеч и Марија Достанић трку Б финала извеслала је за 1:44.79, што је било довољно за девето место.

Марко Томићевић и Миленко Зорић такмичење су завршили на другом месту у Ц финалу, резултатом 3:35.49.

Тркама у једноседима на 5.000 метара спуштена је завеса у Сегедину. Кристина Бедеч је била пета, пошто је најдужу деоницу на Светском првенству у Сегедину извеслала за 22 минута и 22.38 секунди.

Титулу шампионке света освојила је домаћа такмичарка, Дора Бодоњи (22:03.23), сребро је припало Немици Табеи Медерт (22:03.85), док се бронзом окитила Марина Литвинчук из Белорусије (22:04.08).

Наш представник у истој дисциплини у мушкој конкуренцији, Ервин Холперт, трку је завршио на 19. месту, пошто је кроз циљ прошао за 21 минут и 33.67 секунди.

Титулу је освојио Белорус Алех Јурениа (19:54.07), сребро је припало Немцу Максу Хофу (19:57.56), док се на најнижи степеник победничког постоља попео Португалац Фернандо Пимента (20:19.94).

Србија је такмичење завршила са једном медаљом и две олимпијске квоте. Страхиња Стефановић је освојио сребро у једноседу на 200 метара и на најбољи начин ушао у сениорско друштво.

Како до Токија? Поправни за једноседе и двоседе
Светско првенство у Сегедину је било прво, уједно и најважније квалификационо такмичење за Олимпијске игре у Токију с обзиром да је могло да се избори највише квота.
За четверце је било и једино, па тако у Токију нећемо гледати наше највеће посаде. Прилику за поправни у дисциплинама једноседа и двоседа, такмичари ће имати у мају 2020. године.
Европске доквалификације су на програму 6. и 7. маја следеће године у Рачицама (Чешка).
Пласман у Токио обезбедиће по две најбрже посаде са Старог континента у дисциплинама К-1 200, К-1 1000 и К-2 1000 код мушкараца, односно К-1 200, К-1 500 и К-2 500 код дама.
И док је двоседима последња шанса у Рачицама, једноседи ће за олимпијске квоте да се боре и на Светском купу у Дуизбургу (Немачка) од 22. до 24. маја 2020.
По само један чамац, победнички, у дисциплинама К-1 200 и 1000 за мушкарце и К-1 200 и 500 за жене, иде у Токио. Такмичењем у Дуизбургу биће закључене олимпијске квалификације. Према правилима о квалификацијама, такмичар који избори квоту нема више покушаја.
Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nikica
Ostaje mnogo pitanja za selektora, kao npr. u kakvim uslovima borave naši reprezentativci kad su se ukočili od promaje tokom takmičenja u Segedinu? Drugo gde su žene u C1200 - Imali ste 8 godina da stvorite takmičare. Za formiranje K4 je potrebno znanje, mi imamo samo poluiskustvo. Gari, doškoluj se malo.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.