Почетна / Микс / Остали спортови

Удовичић: У Токију на рекорд

Министар омладине и спорта, првог радног дана о искушењима у време пандемије и очекивањима у години пред нама
ФОТО: M. Рашић

Вањи Удовичићу први радни дан петог министарског мандата од 2013. године почео је седницом Владе Србије, па састанком са Ненадом Лаловићем, чланом Извршног одбора МОК и председником Светске рвачке федерације.

Дан по полагању заклетве у Скупштини на листи дневних активности био је и интервју - природно за најугледнији спортски медиј Србије.

- Огромна је привилегија и одговорност – надовезао се Удовичић, на констатацију о континуираном чланству у влади. - Жеља за доказивањем није се смањила. Иако су у претходном периоду границе померене, постоји и жеља да се ствари које су започете конкретизују и заврше. Да се крене са новим идејама и рестартом после одређеног временског периода. Умногоме смо подигли систем спорта, олакшали рад спортских организација и направили одрживи систем који може да буде снажна основа за даље напредовање. У наредном периоду, желимо стандарде да подигнемо на највиши могући ниво, али и да се бавимо стратешки круцијалним стварима.

Као врхунски спортиста са бројним медаљама, министар омладине и спорта добро зна да га је резултат рада одржао на позицији.

- Резултат дефинише. Барем су људи у систему спорта свесни колико је семафор одредница и показатељ одређених ствари. Нисам се шалио кад сам раније причао да се не задовољавам малим стварима, да су нам границе постављене високо и да ћемо успети да оборимо сопствене рекорде. И данас, кад можемо да будемо поносни на резултате које имамо иза себе, свесни смо чињенице да постоји још доста простора у коме можемо да унапредимо како систем спорта, тако и омладинске политике. Желимо да уведемо иновативне ствари и покажемо да смо лидери у том сегменту у Европи и свету, не само по одличним спортским резултатима.

Подсетио је затим на успехе спортиста у последњих неколико година.

- Поносан сам на 265 одсто више медаља годишње него у периоду од 2000. до 2013. Као некога ко је кренуо из система школског спорта, радује ме то што данас имамо дупло више деце у систему школског спорта. Данашњих 170 хиљада у односу на 80 хиљада деце у тренутку кад сам постао министар је гаранција за здравију нацију која чини ширу слику од конкретно спортске. Такође, поносан сам и тиме што смо померили границу у организацији међународних такмичења. Не постоји ниједно такмичење у било ком спорту које нисмо организовали на европском нивоу, а кроз њих смо показали да можемо да организујемо и светске догађаје. Такмичења која смо добили у следеће три године управо показују да смо се доказали и да смо на међународној сцени препознати као стабилни партнери и као неко ко и у оваквом једном тренутку, кад је пандемија променила начин живота у целом свету, може да се избори са изазовима.

Светско првенство у рвању је један од потенцијалних догађаја чији бисмо домаћини могли да будемо.

- Желимо да организујемо и да МОК-у покажемо да смо и у околностима кад су све очи упрте у организатора достојни обавезе, привилегије, али и одговорности. И на тај начин можемо да покажемо да смо лидери и будемо „стади кејс” за сва остала такмичења, полазна основа за све друге.

Министар наглашава да је поносан и на већи број стипендија, као и чињеницу да су организације савеза ојачале захваљујући томе што је у систем спорта дошло „никад више пара директно или индиректно”.

- Све то је направило здраву основу да можемо да се ослонимо на базу, разрађујемо је и напредујемо, захваљујући иновативним стварима које желимо да применимо – констатује Удовичић.

О броју медаља најчешће се прича, међутим кад се прича о раду министарства мора се нагласити и инфраструктура.

- Нама са републичког нивоа најзначајнијим се чине велики инфраструктурни пројекти. Али, кад одете на терен и разговарате са људима из локалних самоуправа видите да им много више значе спортски објекти доступни јавности, који омогућавају да се сви грађани бесплатно баве спортом и рекреацијом. Свака трим стаза, отворени терен или теретана на отвореном је огроман бенефит на локалу.

Министар је у последњих годину и по дана био у 137 јединица локалних самоуправа.

- Имао сам прилику да разговарам како са представницима клубова, локалних савеза, као и руководиоцима локалних самоуправа. Разговарали смо како можемо да помогнемо и заједнички подигнемо спорт. Спорт је у бази, локалу, тамо све настаје, иако јавност углавном види само круну, дичимо са успесима репрезентација и врхунских спортистима.

Стратешки циљ „број један” је завршетак мултифункционалне дворане која је у овом тренутку тачно на половини изградње.

- Упркос свим недаћама са којима смо се сусрели и чињеници да су због околности приоритети на другој страни, очекујемо завршетак до краја следеће године. Одржали смо циљ и визију да омладина и спорт морају да буду при врху приоритета било које владе. Захвалан сам свим доносиоцима одлука што су омладина и спорт задржали финансијски оквир који може да донесе врхунски резултат. У програму „Србија 2020-2025.” су велики инфраструктурни пројекти. Крајем следеће године пет савеза попут стрељаштва, каратеа, теквондоа, џудоа и рвања добиће своје националне куће. Са изградњом стене за спортско пењање коју ћемо следеће недеље отворити, један недовољно истражен и врло мало промовисан спорт у Србији добиће подршку за ширење базе. Биће то објекат за понос који не постоји у оближњим земљама.

Ту су и стадиони чија је градња у плану широм Србије.

- Изградња националног стадиона биће основа да конкуришемо за највећа такмичења у фудбалу, али и да нашим клубовима дамо могућност да по највишим стандардним УЕФА и ФИФА могу да се такмиче на евро сцени. Циљ нам је да кроз националне куће одбојке, кошарке и осталих спортова појачамо базни систем и могућност да наши спортисти остају да се припремају у нашој земљи. Кроз призму атлетске дворане у Београду нам се показало да и спортисти из иностранства долазе у Србију да тренирају због одличних услова, самим тим јачамо и туризам као врло важну грану за сваку земљу.

Министар нам је открио и нешто што ће обрадовати спортисте широм земље.

- До краја године желимо изађемо са пакетом мера за помоћ клубовима. Очекујем да у следећих 15 дана изађемо са уредбом која ће садржати критеријуме по којима ћемо као држава помоћи. Иако смо кроз финансијска средства савезима и омогућили да спортисти, у амбијенту кад су приоритети природно другачији, опстану и одрже континуитет, сад нам је најважније да савези морају да функционишу и да спорт мора свакодневно да живи. Један или два дана у којима спортиста не тренира, огроман су хендикеп. Као одговорна влада желимо да помогнемо најзначајнијим организацијама и клубовима који представљају Србију на међународним такмичењима. Инсистирао сам да се обухвати што већи број савеза и да се помогне оним клубовима који нису у жижи свих средстава информисања и помогнемо им да неометано функционишу, да тренери у њима редовно добијају плате.

Истакао да је се у изради програма дошло до податка да је мали број спортиста и спортских радника пријављен и да ће то бити исправљено. У стратешким циљевима су измене и допуне закона о спорту, израда десетогодишње стратегије, као и промена Закона о спречавању допинга у спорту као усаглашавање са новим кодексом ВАДА.

- Са врхунским резултатима и базом, ако желимо да у наредном периоду растемо, нормалан след потеза је јачање тренерског кадра, струке и доброг пословања у сфери спорта. Увидели смо да наши људи који се баве организационо радом савеза и клубова морају да прате не само иностране стандарде, већ и резултате наших спортиста. Кроз стипендије, разне обуке и тренинге омогућићемо да стручни кадар јача. Свакодневно морамо да се усавршавамо, учимо и надграђујемо се. Упоредо са тим бићемо максимално посвећени школском и рекреативном спорту кроз акције и програме, али и инфраструктуру доступну свим грађанима. Радили смо много, али не и довољно да спорт не буде повластица богатих и привилегованих.

Поклопило се да је у време кад је влада положила заклетву Ђоковић победом у Бечу осигурао прво место на АТП листи на крају године.

- Новак је поставио стандард. Као спортисти, изузетно ми је драго да светски стандард долази из Србије. Оно што се многима чини недостижним показао је да је могуће и послао поруку да се труд, залагање, одрицање и те како исплате. Новаку желим све најбоље, свима нам је дао покретачку снагу, како на спортском, тако и дипломатском плану.

Прича о резултатским очекивањима почела је од одбојке.

- Следеће године требало би да будемо домаћини Европског првенства одбојкашица. Надам се да ће девојке славити у Београду, мада добро знам да је тешко задржати форму и резултатски ниво у тако кратком року јер шампионат долази непосредно после Олимпијских игара. А нашим златним дамама, првенствено желим највиши домет у Токију.

Истакавши да је МОК послао јасну поруку да Игре морају да се одрже наредне године и да су у МОС свесни специфичности припремног процеса уз све епидемиолошке мере, нагласио је да ће се учинити све да се припреме на најбољи могући начин.

- Очекујем рекордан број медаља са Олимпијских игара, не задовољавам се мањим бројем од осам одличја из Рија где је направљен велики искорак. Дуго сте у спорту и знате да кад неког истакнете други се нађе погођеним. Са друге стране има и оних којима је истицање мотивација да се заинате и остваре успех. На листи оних од којих се очекују успеси су колективни спортови -  првенствено кошарка, одбојка и ватерполо, као и појединачни спортови који су направили резултат у претходном периоду. Попут оних који су после 40 година поново освојили светска и европска одличја. После резултата које су имали стрељаштво, теквондо, рвање, џудо, веслање, кајак су спортови од којих су с правом очекивања већа.

Подсећајући да се у претходних неколико година изједначио број медаља у мушкој и женској конкуренцији, Удовичић је додао:

- Не одричем се успеха ни у пливању, спортском пењању, стоном тенису који је добио нову енергију квалификовањем за Токио.

Прича се не завршава, већ почиње са Јапаном...

- Колико год то људима звучало чудно већ сада размишљамо о 2028. Желимо да од 2024. до 2028. одржимо континиутет медаља и зато већ размишљамо о Паризу и Лос Анђелесу – закључио је министар.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Željko Pavlović
Hoćemo zlato u vaterpolu.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.