Почетна / Микс / Остали спортови

Илија Громовник о рекорду: Мој је 430 метара... Такмичили смо се на једној рупи...

Репрезентативац Србије у рагбију и голфу ка новим подвизима иде с чувеним атлетским стручњаком Николом Томасовићем
ФОТО: И. Ђурђевић

Он је наш професионални голфер. Један од осам најбољих на свету у лонг драјву. Био је професионални рагбиста у Енглеској. Репрезентативац Србије у два спорта. Тренер је у тенису с највишом лиценцом. Рођен у Немачкој. Живи у Барселони. То је са само 28 година Илија Ђурђевић.

Личи на тајсоновог дамата

Очигледно сте презадовољни сарадњом с Николом Томасовићем?

– Много ми је драг и симпатичан.. Подсећа ме на Каса Дамата, тренера Мајка Тајсона…хехе... Изузетно је напоран тренинг с њим, али врло специфичан. По брзини којом сам напредовао види се да много зна. Увек једва чекам да нађем времена да скокнем до Београда, јер није исто када сам радим по његовом плану и када ми он указује на детаље. Морам правилно да радим вежбе, а Томас ми до детаља објасни суштину вежбе и зашто да је баш тако обавим.

Када смо Илији Ђурђевићу набројали моменте наведене у лиду текста и питали да ли се пре осећа као подвојена личност или мултипрактик спортиста, насмејао се грохотом и одговорио сходно свом ведром карактеру увек спреман за шалу:

– Да, осећам се српским Немцем. Рођен сам 8. августа 1989. у Хилдену поред  Дизелдорфа, јер су мама и тата одлучили 1985. да живе у тој држави. Тата је тамо радио као тениски тренер.

Тренирали сте рагби?

– И то онај прави, енглески, а не амерички шоу. Бавио сам се тиме професионално и од 2008. до 2014. био у клубу Барселона. Провео сам сезону 2012. у Рагби клубу Ешер у Енглеској. На основу тога позвали су ме у репрезентацију Србије, за коју сам се такмичио 2013. и 2014.

Како Вам из угла професионалца у рагбију изгледа тај спорт у Србији?

– То је један од најбољих екипних спортова. Гради снажног човека физички и ментално. Научи те како да се понашаш у тешким ситуацијама и да радиш у тиму. Мислим да Србија има много потенцијала да доминира у рагбију. Али су код нас популарнији фудбал и неки други спортови. Штета, требало би да рагби буде у школама, као што то чине у неким елитним енглеским установама. Рагби ми је много дао квалитета за цео живот. Не бих био исти играч у голфу.

У исто време опробали сте се у овом младом олимпијском спорту?

– Тако је. Вероватно нема много оних, који су се у истом тренутку у два спорта такмичили за своју државу. Ипак сам одлучио на крају 2014. да оставим рагби и окренуо сам се само голфу.

Како сте уопште ушли у тај спорт?

– Играо сам га као клинац у Немачкој. Био сам веома перспективан кадар за њих, али сам изгубио контакт с федерацијом када смо се преселили у Барселону.

А како сте онда постали српски кадар?

– Обрео сам се 2007. први пут после много година у Београду. Отишао сам случајно на Аду Циганлију и видео да имају голф терене тамо. Постао сам првак државе 2008. У аматерску репрезентацију позван сам 2010. Голф асоцијација Србије ми је највише помогла у напредовању у овом спорту.

Као бацач кладива

Никола Томасовић је био успешан као кондициони тренер врхунских такмичара и у другим спортовима, попут кошарке и тениса, али никада у голфу. О сарадњи с Ђурђевићем легендарни Томас каже:

– Илија има добру моторику. Брзо схвата шта се од њега тражи. Видео сам како му изгледају ривали, доста су јачи од њега, па ћемо да порадимо на томе да их у том сегменту достигне. Тај свинг, почетни ударац у голфу, по покрету је најсличнији бацању кладива. Волео бих да Илија може дуже да борави у Београду, јер је реч о техничким детаљима при којима није добро да му се усади погрешан покрет. За кратко време доста је напредовао, сам је то осетио, па видимо обојица да смо на правом путу.

И зато сте се определили за Србију, а не за Немачку?

– Волим ја и Немачку, али у Србији треба подржати голф, помоћи да се развије. Надам се да ће моји успеси досадашњи, а поготово будући, јер имам амбиција, моћи да допринесем у том стремљењу ГАС–а. Такође желим да промовишем нашу културу и нашу земљу.

Зашто сте оставили рагби и посветили се само голфу?

– Хтео сам да у периоду највеће снаге будем потпуно здрав како бих могао да пређем и у професионалце у голфу.

Које успехе бисте издвојили из аматерског периода?

– Највећи је што сам  учествовао на три светска првенства и исто толико пута био сам национални првак. На свим турнирима био сам међу првом тројицом.

Када сте постали професионалац?

– Ниво да пређем у те воде достигао сам 2015. Учествовао сам на три турнира: Ситгес, Голф клуб Терамар и Кат про тур. Очекујем да постанем први Србин на европском Туру или ПГА.

Како се ту уклапа нова голф дисциплина – ударање лоптице на даљину?

– Случајно сам се нашао у лонг драјву. Занимљиво ми је било када сам видео како човек хитне лоптицу преко 400 метара. Схватио сам то као добру прилику да нађем спонзоре.

Ни ту нисте без успеха?

– Највећи је победа на Првенству Португалије у лонг драјву 2016. Савладао сам много добрих играча. Један од њих је Ален Морис, некада најбољи на свету, па Емил Розеберг... То је била моја практично прва професионална сезона. После тога сам у српској штампи добио надимак Илија Громовник. Изабран сам у осам најбољих на свету у овом спорту па учествујем редовно у Светској серији. Надам се да ћу бити у прилици да једном одем у Србију као светски првак у лонг драјву.

Колико сте најдаље „испалили” лоптицу?

– Мој лични рекорд је 430 метара. Остварио сам га у Дубаију када сам играо против Џоа Милера, двоструког светског првака. Такмичили смо се на једној рупи ко ће даље… Наравно да сам имао идеално време за такав ударац. Поређења ради, на турнирима у Европи најбоље је 400 метара.

Тениски тренер с А лиценцом

Откуда да сте се одлучили да учите за професионалног тениског тренера?

– У новембру сам у Милану завршио интернационалну „А” лиценцу за тениског тренера, коју имају најбољи стручњаци у овом спорту. Предавачи су нам били Рајнер Шитлер, Алберто Кастељани, Тони Надал… Веома је мудро што сам то учинио, јер ми као играчу у другом спорту изузетно користе савети које сам чуо, посебно оно у менталном делу. Тони Надал посебно једноставно објашњава и открива највеће истине.

Колики је светски рекорд?

– Мислим близу 500 метара, али нисам сигуран. Мора да је било доста ветра и низбрдице – смеје се Илија.

Вероватно је потребно доста снаге?

– На мојих 184 центиметара висине и 93 килограма имам бенч 140 килограма. Неки моји ривали у лонг драјву су јачи, на 190 килограма.

Јесте ли зато почели да сарађујете с врхунским атлетским стручњаком Николом Томасовићем?

– Упознао сам га преко нашег заједничког пријатеља. База сваког спорта је у атлетици. Никола је са својим пуленима освојио пет европских медаља у бацању кугле, чему не треба додатни коментар. Финалисте највећих такмичења, европских, светских првенстава и олимпијских игара има и у осталим бацачким дисциплинама. Било ми је јасно да уз његове тренинге и савете могу брзо да напредујем.

Па јесте ли напредовали?

– Већ после месец и по дана сарадње имао сам свинг, тај почетни ударац и најважнији у голфу, бржи него икада. До тада сам остваривао максимално 138 миља на час, а онда сам се усталио на 144! Свака миља доноси баш много на тим брзинама. Планирамо да до фебруара дођем до 150 миља на час, што је егал са светским величинама. То ћу да демонстрирам на турниру у Дубаију. Преносиће Скај ТВ. Видимо се „на телевизору“ – шалом је завршио, као што је и почео Илија Ђурђевић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.