Почетна / Микс / Остали спортови

Најбољи српски триатлонац Огњен Стојановић решен је да се нађе на ОИ у Токију

Један од најбољих српских триатлонаца, Огњен Стојановић, за прошлу сезону у којој није могао да тренира како је навикао због здравствених разлога, каже да му је била прекретница у каријери и једна од најважнијих лекција
ФОТО: Приватна архива

После те изазовне године, Новосађанин је у ову закорачио са јасним циљевима, а један од њих је и да до 2020. године обезбеди место у тиму за Олимпијске игре у Токију.

Све је подређено одласку у Земљу излазећег Сунца, а 28-годишњи Стојановић је већ увелико у петој брзини. Сезона му је успешно почела, а када смо га контактирали за овај интервју, одговорио нам је из далеких Бермуда.

Он је тамо одрадио прву трку из Светске серије после петогодишњег одсуства и заузео је 28. место од 51 такмичара. Више него довољно да буде задовољан.

Био сам 28. у конкуренцији тренутно најбржих триатлонаца и ово је заиста добар резултат за мене, јер је њих 44 боље рангирано од мене. Ово ми је први триатлон у сезони што, такође, игра велику улогу и сигуран сам да ћу уз пар овако јаких трка бити способан да на трчању покажем где сам, односно да бициклистички сегмент прођем одморнији – јавио је утиске Стојановић после трке на којој је вожња бицикла била веома тешка.

За ово се, међутим, Огњен и спремао. Према његовим речима био је спреман за било коју триатлон трку већ у марту. Томе су претходиле припреме, које он већ традиционално одрађује у Аликантеу. Како су прошле припреме у Шпанији и почетак сезоне?

Морам да кажем да су припреме прошле одлично. Група триатлонаца у Шпанији је заиста добра и нас шесторица, седморица се такмичимо на светском нивоу, тако да тренинзи много лакше пролазе у таквој групи врсних спортиста. Провео сам седам недеља на припремама са доста добрих и брзих тренинга и већ на пола ми је било јасно да све иде добрим путем. Када сам дошао са припрема осећао сам се спремним, иако је преостало још месец и по дана тренинга до почетка сезоне. Да бих илустровао колико се лепо тренирало, могу издвојити да сам већ средином марта био спреман за било коју триатлон трку. Томе сведочи и победа на дуатлону који сам урадио на крају припрема у Шпанији, као и Првенство Србије у полумаратону у марту, које сам одрадио личним рекордом и завршио на другом месту – истакао је Стојановић.

С обзиром на то да сте имали здравствених проблема прошле године, да ли су циљеви сада виши него 2017. пошто сте потпуно здрави?

Наравно, циљеви су другачији.  Прошла година је била веома тешка. Практично до септембра нисам ни могао да имам кристално јасне циљеве, односно, једини циљ ми је био да се изборим са свим проблемима, а било шта позитивно што се дешавало у триатлону је било само плус. Та 2017. година је била још једна прекретница у мојој каријери и значајна лекција. Мој циљ је свакако Токио 2020. и следеће две године је све подређено томе – открио је Огњен.

Која такмичења су Вам најбитнија ове сезоне?

Све трке које носе бодове за ИТУ и олимпијску листу. Значи, Светски купови, Континентални купови и трке Светске серије. Ту су и Медитеранске игре и Светско првенство у акватлону – реферисао је Стојановић.

Када нисте на путовањима, где углавном тренирате?

Зими, кад једино тренирам два месеца у Шпанији, увек сам код куће у Новом Саду где имам веома добре услове за тренинг. Иако фали група за тренинг, ја лепо тренирам код куће, где спремам већину трку. Свакако да ме очекују путовања, али то су путовања на трке. У августу планирам висинске припреме, уколико календар трка дозволи. Волео бих да после пар година одрадим један висински камп, који би ми помогао за трке у септембру и октобру. То може бити у Француској, Швајцарској, или Шпанији – истакао је Новосађанин.

Да ли сте увели неке новине у тренажни процес и да ли се у овој години нешто посебно издваја?

Не превише. Тренирам сам већ четири године, само зими у Шпанији радим по програму групе у Аликантеу и знам шта ми одговара, а шта не и где ми је „црвена граница“. Акценат у мом тренингу није на „што више и што јаче“ већ на паметном тренингу, који временом утиче на повећање перформанси. Имам доста искуства и способан сам да ослушкујем тело до најситнијих знакова које ми шаље, тако да ми то доста помаже у планирању, као и реализацији тренинга. Свакако да доста водим рачуна о здрављу да не бих дошао у ситуацији као на крају 2016. и прошле године, јер континуитет доброг тренинга је оно што прави разлику.

Од које године сте почели да тренирате друге такмичаре?

Од краја 2012. године радим онлајн коачинг, односно тренирам до десетак спортиста онлајн. Они су триатлонци и озбиљнији и рекреативни тркачи. То ми је доста помогло и доста ми помаже и даље у схватању и разумевању детаља тренажног процеса и много сам научио кроз рад са другима у последњих пет година. До сада сам у тренерској каријери радио са њих 33 и сваки је био лекција о индивидуалности, која је допринела да макар за ситницу боље схватим овај комплексни спорт, који је у исто време и наука и уметност.

Како функционише тренирање онлајн?

Са спортистима сам у контакту преко мејла, где им шаљем програм и где добијам повратне информације. Њихове тренинге пратим преко „Гармин конекта“ где могу да видим детаље свих тренинга које су одрадили јер све тренинге снимају Гармин џи-пи-ес уређајима који мере доста параметара по којима јасно могу да видим шта се дешава. Када имам прилику, понекад одрадим и заједнички тренинг са неким од спортиста, али мој рад је углавном базиран онлајн из разлога што се и даље активно и сам бавим професионалним спортом.

С обзиром на то да су Олимпијске игре све ближе, да ли се надате одласку у Токио?

Наравно, то је мој главни циљ за који се спремам од краја 2010. године. Уз успоне и падове претходних седам година, све је то било подређено овом путу ка Токију.

Објасните шта је потребно урадити да бисте се нашли на Олимпијским играма?

Веома је комплексан метод квалификација. Упрошћено, сакупљају се бодови у периоду од две године, од маја 2018. до маја 2020. године и на старту у Токију ће се наћи само 55 такмичара и исто толико такмичарки. Триатлон је другачији од већине других спортова по томе што је сама квалификација на игре велики успех. Новина за Игре у Токију је да ће триатлон имати и штафетне трке. Уколико би Светска триатлон унија успела за 2024. или 2028. да избори и спринт дистанцу, поред олимпијске и штафета и тако обезбеди 100 или више такмичара и 100 или више такмичарки, то би у многоме олакшало систем квалификација – објаснио је Стојановић.

Огњену је следеће у плану трка Афричког купа у Тунису, потом 19. маја иде на Светски куп у Астани, почетком јуна има Бундеслигу, а 10. јуна Светски куп у Уатулку. Очекују га и Медитеранске игре у Тарагони, на којим се триатлон одржава први пут.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.