OBORENI SVI REKORDI: Najizazovnije izdanje trke na Staroj planini (FOTO)

0

Park prirode „Stara planina” sedmi put je bio domaćin najveće planinske trke u Srbiji. Sportska manifestacija „Ultra trejl Stara planina” održana od 31. maja do 2. juna na teritoriji opština Knjaževac i Pirot, oborila je sve rekorde.

Brojka od više od 400 takmičara iz 30 zemalja govori da je ova manifestacija potvrdila epitet najbitnijeg događaja za aktivan turizam Srbije. Staze dužine 36, 57, 94 i 130 km dočekale su takmičare i pokazale im najlepše vrhove po kojima nose nazive Skaj trejl Babin zub, Ultra trejl Midžor, Ultra trejl Kopren i Ultra trejl Bratkova strana.

I pored lošeg vremena, pogotovo na 130 km, učesnici su pokazali veliki takmičarski duh, solidarnost na stazi i želju da završe trku. Stara planina je pokazala da se mora poštovati. Divlja, nepredvidiva i opasna, ali ipak omiljena trejl trkačima upravo zbog toga. Povećano učešće takmičara sa svih kontinenata pokazalo je da kvalitetni trkači prepoznaju potencijale za trejl i skajraning u našoj zemlji, kao i da je staza vrlo atraktivna i divlja, što je redak primer u ovom sportu u okruženju i to daje posebnu draž.

Na trci od 36 km prvi se na cilju kod hotela „Stara planina” pojavio Srđan Mate vremenom od 4 sata i 22 minuta. Drugoplasirani je bio Marko Popin rezultatom 4:33, dok se na postolju za treće mesto našao Marko Ilić, koji je trku završio za 4:52. Najbolji rezultat u ženskoj konkurenciji zabeležila je Marija Đorđević, koja je trijumfovala pošto je na cilj stigla za 5:15. Drugo mesto zauzela je gošća iz Južnoafričke Republike, Alana Munik (5:21), dok je trećeplasiranoj Lidiji Radulović bilo potrebno 5:35 da stigne do cilja.

Na omiljenoj trkačkoj stazi, distanci od 57 km, koja je od Babinog zuba vodila preko Midžora do Toplog Dola, kroz carstvo vodopada, nazad do hotela, gde se nalazio cilj svih trka, najbrži je bio makedonski trio – Dejan Todevski rezultatom 5:52, pa odmah iza njega Filip Todorovski sa četiri minuta zaostatka i Dimitar Todorovski, koji je stazu prošao za 6:10. Najbrža u ženskoj konkurenciji bila je Snežana Đurić koja je stazu prešla za 6:44. Drugo mesto zauzela je Poljakinja Agata Labedžka (7:16), dok je trećeplasirana bila Tatjana Jovanović  (8:04).

Prava avantura bila je distanca na 94 km, gde 20% takmičara nije završilo trku. Dušan Bazić, kao najbrži, istrčao je ovu stazu za 10:18. Nakon njega je kroz cilj prošao Duško Momić sa zaostatkom od 22 minuta, dok je treće mesto zauzeo Vladimir Panić vremenom 11:01. Najbrža žena na ovoj distanci bila je Marija Nikolova iz Bugarske fantastičnim vremenom od 10:46, što je dovelo i na treću poziciju u muškoj konkurenciji. Drugo mesto posle 15:24 zauzela je Cecilija Papaj iz Mađarske, dok je treća na cilj stigla Kristina Radović za 16:41.

Na najtežoj trci od 130 km sa 6.000 m uspona, bilo je izuzetno dinamično i uzbudljivo. Ozbiljna staza i izazov za najspremnije, gde četvrtina učesnika nije završila trku. Prvi na cilj stigao je Neđalkov Balaž iz Mađarske za 17 sati i 45 minuta, dok je Jovica Spajić zauzeo drugo mesto rezultatom 18:33. Treća pozicija pripala je Danijelu Lončareviću koji je trku završio za 21 sat i 59 minuta. Kod dama prva stiže Nela Lazarević za 27:13, druga Ivona Velimirović za 29:10, dok trećeplasirana Ivana Stanković dolazi 28 minuta iza Ivone.

Spartanski izazov, za iskusne i fokusirane ultramaratonce. Sa vrlo teškim vremenskim uslovima i zahtevnim terenima.

Popularna „Ultra kleka” (kako su je sami trkači nazvali) mogla se pratiti uživo, kao i prošle godine. Ultra trejl Stara planina je jedina manifestacija na Balkanu koja koristi najsavremeniji i najbolji sistem praćenja ultra trejla oko Mon Blana (najprestižnije trke sveta).

Sedma uspešno završena trka na Staroj planini postaje nezaobilazni događaj u svetu trejl trčanja i privlači sve veći broj učesnika promovišući potencijale koje ova planina nudi za avanturizam i aktivan odmor. Kao izuzetan događaj za razvoj turizma sa bodovanjem za svetsko prvenstvo u Šamoniju, Ultra trejl Stara planina dobila je podršku i Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije, kao i Turističke organizacije Srbije. Značaj ove manifestacije prepoznali su Hotel „Stara planina” (SP Resort), Red Bul, Kompanija Zlatiborac, opštine Knjaževac i Pirot, brend Adidas i Intersport, Marnik Ran, Vulona i Merino, Mitsubiši motors Srbija, brend Tera Nova, Kold presok, Srbija šume kao i Maksi Srbija.

Skajraning asocijacija Srbije se zahvaljuje svima koji su učestvovali i pomogli u organizaciji ovog događaja, kao i Parku prirode „Stara planina“, restoranu „Plaža” i mnogobrojnim volonterima.