Почетна / Микс / Остали спортови

Симон Бајлс и Никола Тесла у мислима петоструке олимпијске шампионке

Нели Ким, једна од најбољих гимнастичарки свих времена, дама у чијој ризници је по пет златних олимпијских и светских медаља, недавно је на позив Гимнастичког савеза Србије била гост наше земље
ФОТО: EPA/DANIEL KOPATSCH

Нели Ким, једна од најбољих гимнастичарки свих времена, дама у чијој ризници је по пет златних олимпијских и светских медаља, недавно је на позив Гимнастичког савеза Србије била гост наше земље.

Некада врхунска такмичара под заставом Совјетског Савеза друга је у историји Олимпијских игара после чувене Нађе Команечи која је добила 10 и прва је која је ту оцену заслужила на прескоку и партеру. Ким је током боравка нашој земљи посетила сале у Београду, Новом Саду и Костолцу,

Коме можемо да захвалимо за вашу посету Србији?

– Дуго сам већ желела да дођем у Србију, никада нисам била, а толико тога сам лепог чула, пре свега од Снежане Лакићевић, моје пријатељице и колегинице из Светске гимнастичке федерације ФИГ. Наравно, позив је упућен од стране Гимнастичког савеза Србије и ја им се захваљујем на одлично организованој посети – рекла је на почетку разговора Нели Ким.

Лична карта

ИМЕ И ПРЕЗИМЕ: Нели Ким

ДАТУМ РОЂЕЊА: 29. јул 1957. године

МЕСТО РОЂЕЊА: Шураб, Таџикистан

ВИСИНА: 152 центиметра

ТЕЖИНА: 47 килограма

СПОРТ: Гимнастика

НАЈВЕЋИ УСПЕСИ: пет злата и сребро на Олимпијским играма, пет злата, четири сребра и две бронзе на светским првенствима, два злата, три сребра и четири бронзе на европским првенствима

Који су по Вашем мишљену кључни кораци које национални савези треба да предузму у циљу афирмације и напретка гимнастике?

Као прво, најважније је да постоји простор за тренинге, довољно велики и са фиксираним справама. Значи, специјализована сала за гимнастику у којој се може вежбати по цео дан. Друго, тренери који су обучени и оспособљени за свој рад за који морају бити добро плаћени. Неопходна су, наравно, талентована деца, којих ви у Србији имате довљно. Важно је истаћи да гимнастике нема без подршке родитеља, школе, али пре свега државе и владе. То је базични спорт у коме се не може зарадити новац како би се клубови сами издржавали, зато је важно да гимнастика буде и у највећем броју земаља јесте, у потпуности на буџету државе: сале, справе, тренери, текуће одржавање и режије. Без тога нема могућности за развој овог спорта који уз атлетику и пливање представља основу физичке припреме за сву децу.

После посете Србији шта по Вашем мишљењу наш Савез добро ради, а око чега би требало додатно да се ангажује?

– Јако је тешко направити резултате ако немате савремену салу са довољно савремених справа за тренажне процесе. На жалост, у Београду не постоји сала за гимнастику, ни за спортску, ни ритмичку. Обишла сам један тренинг ритмичарки, видела сам се и са Миленом Рељин, најуспешнијом српском ритмичарком и сазнала да само два пута недељно имају салу у хали „Пинки“. Тада прво морају да намештају тепихе, потом тренирају, па склањају опрему. Не може се тако до резултата. Још гора ситуација је у спортској гимнастици.

Симон Бајлс је направила историјски успех на недавно одржаном СП по броју освојених медаља. Да ли ће неко у скорије време моћи да надмаши њен резултат?

– То је тешко предвидети. Она је гимнастичарка са феноменалним физичким способностима и тренутни бодовни систем јој савршено пристаје.

Ваш избор пет најбољих гимнастичарки свих времена?

– Лариса Латињина, Вера Чаславска, Олга Корбут, Људмила Туричева и Нађа Команечи.

С обзиром на то да Вам ово није први долазак у нашу земљу, колико смо се променили у односу на прву посету?

– Била сам само једном у Југославији, али је то био заиста кратак пут …тада сам била вежбачица, а тада немате времена ни за шта друго сем за тренинге и наступе. Зато ми је веома тешко да приметим разлику између Југославије и Србије. Током ове посете била сам у Костолцу, Београду и Новом Саду. Сваки од њих је веома леп, на различите начине... толико историје на сваком месту. Најупечатљивија ће ми остати посета музеју Николе Тесле. То заиста оставља без даха... Изузетно поштујем његова дела и била ми је највећа жеља да видим музеј. Толико тога о њему нисам знала и веома сам срећна што сам имала прилику да видим филм о његовом животу и учествујем у експериментима са многобројном децом која су у исто време били у посети. Све то ме је, заиста, оставило без даха – објаснила је одушевљено Нели Ким.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.