Почетна / Микс / Зимски спортови

Кина одбацује Бајденову претњу бојкота ЗОИ у Пекингу

Лист Вашингтон пост у уторак је пренео да би Бела кућа до краја новембра требало да саопшти одлуку о дипломатском бојкоту
ФОТО: EPA-EFE/WU HONG

Кина је данас одбацила претњу америчког председника Џозефа Бајдена да ће дипломатски бојкотовати Зимске олимпијске игре у Пекингу, наводећи да одбија "да меша политику и спорт".

"Мешање политике и спорта противно је олимпијском духу. Оптужбе САД против Кине о људским правима су лишене истине и потпуно неосноване", изјавио је данас портпарол кинеског министарства спољних послова Џао Лиђијан.

Бајден је јуче рекао да његова земља разматра дипломатски бојкот Зимских олимпијских игара заказаних за фебруар, у знак протеста због кршења људских права у Кини.

"То је нешто о чему размишљамо", рекао је Бајден новинарима.

Бојкот би подразумевао да на Игре иду само амерички спортисти, али не и званичници који представљају земљу.

Ова обновљена тензија између САД и Кине долази само неколико дана после виртуелног самита Бајдена и његовог кинеског колеге Си Ђинпинга, који је трајао око три сата а на коме, како је и било очекивано, није било договора око неких спорних питања.

Лист Вашингтон пост у уторак је пренео да би Бела кућа до краја новембра требало да саопшти одлуку о дипломатском бојкоту.

Дипломатски бојкот Игара у Пекингу у мају је предложила председница Представничког дома, чланица Демократске странке, Ненси Пелоси.

Неколико чланова Републиканске странке у САД позвало је Бајдена да земља у потпуности бојкотује Игре и да у Пекинг не иду ни званичници ни спортисти. Они осуђују репресију над Ујгурима, муслиманској заједници у провинцији Синђанг, репресију коју америчка влада описује као "геноцид".

"Претња нашим спортистима и злочини против човечности које је починила Кина не остављају нам другог избора", рекао је сенатор Том Кортон у четвртак.

Амерички олимпијски комитет противи се потпуном бојкоту, објашњавајући да су Игре важне након месеци пандемије. Такође, Комитет је становишта да су бојкоти Игара у Москви 1980. и оних у Лос Анђелесу 1984. године показали да је било "грешка" користити ове догађаје као "политичко оружје".

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.