Stefanović: Nisam imao tremu i ne mogu da žalim ni za čim
Kamprijani šampion u gađanju iz vazdušne šuške, Milutin Stefanović plasirao se na 12, a Milenko Sebić 33. mesto
.gif)
Novi olimpijski šampion u gađanju iz vazdušne puške je Italijan Nikolo Kamprijani. Srebrni iz Londona popeo se u Riju na najviši stepenik pobedničkog postolja, pošto je bio najbolji u kvalifikacijama (630,2) i u finalu (206,1). Srebro je pripalo Ukrajincu Sergeju Kulišu (204,6), bronza Rusu Vladimiru Maslenjikovu (184,2), a naši strelci Milutin Stefanović i Milenko Sebić nisu uspeli da se u debitantskom učešću na olimpijskim igrama domognu finala.
Od Sebića, specijaliste za MK pušku, to se i nije očekivalo tako da njegovo 33. mesto s 620,0 krugova nije ni neuspeh, mada je daleko od njegovih najboljih rezultata vazdušnom puškom.
Stefanović je odlično započeo debi na olimpijskim igrama. U prve dve serije nalazio se među osmoricom vodećih s pogođenih 104,1 i 104,8. Međutim, u trećoj spustio se na samo 103,2 krug zbog par devetki, u četvrtoj se malo popravio i imao 103,7 krugova, a meč je završio s 104,0 krugova u pretposlednjoj i 104,5 u šestoj seriji – ukupno 624,3 kruga. Dvanaesto mesto, samo 1,2 kruga daleko od finala, a taj zaostatak nastao je u već pomenutoj trećoj, pa i četvrtoj seriji. Našem reprezentativcu nedostajalo je sam par „jakih centara”.
– Mogu da budem zadovoljan svojim gađanjem tokom većeg dela meča, ali par grešaka u srednjem delu, što nije karakteristično za mene, koštao me je plasmana u finale. Možda je važnost takmičenja doprinela da ih načinim, ali mogu da kažem da sam se osećao odlično, nisam imao tremu i ne mogu da žalim ni za čim. Dao sam sve od sebe, a to je juče u Riju, u ovoj konkurenciji, vredelo za 12. mesto – istakao je Stefanović.
Zadovoljan Stefanovićevim učešćem bio je i šef našeg streljačkog tima na Olimpijskim igrama u Riju Srećko Pejović.
– Otprilike, 12. mesto je Milutinov realan domet, ali imao je šansu da ostvari i bolji plasman i da puca u finalu, jer mu rivali nisu bili nedostižni. Nivo rezultata u osnovnom delu sem kod Kamprijanija i Maslenjikova bio je nešto ispod nivoa kakav se najčešće viđa na svetskim kupovima. To je uvek tako na igrama, jer važnost takmičenja čini svoje, a Milutin Stefanović je dokazao da je u samom svetskom vrhu kad je u pitanju vazdušna puška – objasnio je Pejović.
Novi olimpijski šampion Kamprijani je do pobede u finalu došao novim olimpijskim rekordom, a jedini je od osvajača medalja u Londonu i u Riju bio na pobedničkom postolju.
Branilac zlata Rumun Moldoveanu je bio tek 19. što je u skladu s njegovim uobičajenim rezultatima (kao da je bljesnuo u Londonu i sagoreo), a to važi i za osvajača londonske bronze Indijca Naranga, koji je u kvalifikacijama završio na 23. mestu.
Naš najiskusniji olimpijac Stevan Pletikosić pomno je pratio svog klupskog druga iz kragujevačkog „Čika Mate”.
– Milutin je dobro gađao veći deo meča, ali ga je mala kriza u sredini sprečila da puca i u finalu. To je streljaštvo. Evo, Cao je „ubio” 10,0 i ispao iz finala – komentarisao je događaje na vatrenoj liniji Pletikosić. - Kineski strelac je bio među poslednjima koji su završavali takmičenje od šest serija po 10 metaka i bilo je jasno da mu je potreban hitac od 10,1 krugova. Tada bi imao 625,5 krugova kao i osmoplasirani Belorus Čarejka, a u finale bi ušao na osnovu bolje poslednje serije. Hitac od 10,1 nije majstorski hitac, ali kada je neophodan teži je od maksimalnog hica koji vredi 10,9...