Почетна

Ноћ када сан постаје јава, Србија са Кином за злато (недеља, 03,15)

Три сата и 15 минута после поноћи Српкиње у финалном мечу у „Мараканазињи” излазе на мегдан двоструком олимпијском шампиону Кини
ФОТО: Н. Неговановић

Историја у „Мараканазињи”, шлагер Олимпијских игара у Рију, велико финале женског одбојкашког турнира, од 3,15 часова после поноћи, одиграће Србија и Кина.

Да ли ће Српкиње најлепши сан преточити у јаву и други пут за кратко време савладати светске вицешампионке, или ће Кинескиње доћи до своје треће олимпијске титуле, сазнаћемо у недељно јутро, са првим петловима.

Прејако звучи реченица да ће чета Зорана Терзића играти за олимпијску титулу! Али је зато прелепа и потпуно тачна.

А најавили су тако нешто и челници Одбојкашког Савеза Србије још прошле године, после великог успеха у Светском купу и освојене бронзе на Европском првенству. Чувена реченица Александра Боричића:

– Не бих играчицама и стручном да стављам на плећа неко тешко бреме, али ми очекујемо да из Рија баш оне донесу медаљу!

У свом стилу, већ познати „одбојкашки видовњак”, који је нешто слично предвидео и мушкарцима пред Сиднеј, најавио је блиставе дане у Рију српским дамама.

Није само Боричић „пуцао од оптимизма” пред почетак Игара, веровао је у своје пуленке и селектор Терзић и стално понављао:

– Ако играмо, као што знамо, можемо да победимо све репрезентације на свету!

Српкиње за спас Европе

Куба у Барселони, Атланти и Сиднеју, Кина у Атини, Бразил у Пекингу и Лондону. Погађате, то су олимпијске шампионке у женској конкуренцији од 1992. године.

И примећујете, нема Европљанки.

Србија игра за прво европско олимпијско злато још од Сеула, кад су одбојкашице СССР-а у епском финалу савладале Перуанке, резултатом 3:2.

И још једна занимљива ствар, од тог финала, само су Рускиње, у три наврата, играле олимпијска финала (1992, 2000. и 2004). И сва три изгубиле.

Истог је поновио и дан пред вероватно меч каријере:

– Бићемо спремни за финале! Жеља ми је да покажемо најбољу игру у Рију. Победа против Америке у полуфиналу јесте велика и значајна, први сет смо играли лоше, али је после све то донекле дошло на своје. Значи, можемо још боље – каже Терзић, који је за свој рад добио похвале и од америчког колеге Карча Кираља, легенде светске одбојке, освајача три златне олимпијске медаље.

Како је наш тим играо у дворани „Мараканазињо” јасно је зашто сада сви можемо и да превалимо преко усана реч – злато!

Било је милина гледати српске одбојкашице против Италије и Кине у групи (3:0), Русије у четвртфиналу (3:0) и Америке у полуфиналу (3:2), у до сада најбољој представи, коју је публика могла да види на овом турниру.

Капитен Маја Огњеновић и неке њене саиграчице истакле су да је прекјуче остварена „историјска победа” (осигурана прва олимпијска медаља у историји наше женске одбојке), али и да жарко желе да уђу међу бесмртне:

– Био је велики изазов изаћи на мегдан Америци у полуфиналу, тиму који игра сјајно и који се никада не предаје. Поносна сам на екипу и веома срећна што се нисмо предале у петом сету, када је изгледало да је све изгубљено. То је историјска победа за српску одбојку и могу само да обећам да ћемо у финалу против Кинескиња дати све од себе. Оне играју потпуно другачије од Американки, али смо показали у групи, да имамо решење и за њих – рекла је Огњеновићева, која ће вечерас одиграти 261. званични меч за репрезентацију Србије.

Ђурђевдан додатно мотивише

Пре и после утакмице с Америком у дворани „Мараканазињо“ чуо се, поред осталог, и хит „Бијелог дугмета“, песма „Ђурђевдан“. У паузама између сетова наизменично је пуштана музика која, према организатору, асоцира на једну од две земље.

Американкама је био намењен Реј Чарлс и неке поп звезде новијег доба, док су за наше одбојкашице пуштали трубаче и „Ђурђевдан“.

– Кад чујемо наше песме, које год да су, то нас додатно мотивише. Поготово на једном оваквом такмичењу, далеко од земље – рекла је Јована Стевановић.

А још после сусрета са Русијом, Терзић је рекао да његов тим мора да се „прешалтује на сасвим другачију игру Америке”. Пред меч са Кином, биће потребно ново „шалтовање”, јер азијске екипе играју специфичну одбојку.

О томе је прексиноћ, непосредно после победе против Холандије (3:2) причала и Џени Ланг Пинг, селектор кинеске репрезентације. Прво је објаснила различит приступ у вођењу Американки (била је њихов селектор) и Кинескиња:

– То је сасвим другачији приступ, јер играчице из Азије су другачије грађене и самим тим играју другачију одбојку. Разлика је у мишићима, експлозивности и неким другим карактеристикама...

Стиче се утисак да Српкињама годинама уназад више лежи азијска одбојка, у односу на америчку. Без обзира на три пораза од Кинескиња у последње четири године: 3:1 у Лондону 2012 (наш тим ослабљен), опет 3:1 на Светском купу у Јапану (у првом колу) и 3:2, пре два месеца на Гран прију у Макау, када је заблистала Џу Тинг, по многима најбољи примач сервиса тренутно на свету.

У међувремену је српска репрезентација сазрела, ојачала и стекла огромно искуство. Прошле седмице, у 4. колу Б групе то је и доказала, максималном победом против најбоље азијске селекције у Рију (3:0).

Кина води са 6:5

У међусобним дуелима на великим такмичењима Србија и Кина су се сретале 11 пута. Кинескиње воде са 6:5. Последњи дуел у групи у Рију први је меч у којем је неки тим победио с 3:0.

Кина четврти пут игра у финалу. У Лос Анђелесу 1984. победила је САД, у Атини 2004. била је боља од Русије, а у Атланти 1996. изгубила је од Кубе.

– Такмичење у групи није имало претерано везе с оним што се сад догађа – додаје Терзић. – Кина је играла слабо, имала три пораза и била виђена да испадне. А сад су фаворити за злато, после победе против Бразила. Пуно тога може да донесе један поен, један минут славе. Верујем да ћемо бити спремнији у том последњем мечу и да ћемо освојити злато.

Страни медији су посветили доста пажње нашој победи против Америке. Општи је утисак да су финалисти направили сензације (Кина избацила браниоца титуле и домаћина Бразил).

– Нисмо знали после мече где се налазимо, али сада смо с обе ноге на земљи – казала је Милена Рашић, средњи блокер српске екипе.

– Неописив је осећај, нешто што је тешко објаснити. Да земља као што је Србија избаци једну Русију из борбе за медаљу, једну Америку из борбе за злато и да се с једном Кином бори за злато. Пресрећна сам. Још пре олимпијских игара рекле смо да нас не занима ко је с друге стране мреже, да је важно само то да играмо нашу игру. Хвала богу да смо и поред падова против Америке смогле снаге да се вратимо и уђемо у финале. Очекује нас најважнија утакмица. Медаља је у џепу, али треба ли после тако две велике победе у нокаут фази рећи какве су нам амбиције. Без обзира на то што изузетно ценимо Кину.

Две 19-годишњакиње у финалу

У финалу ће играти две 19-годишњакиње. То су Тијана Бошковић (8. 3. 1997) и Гонг Сјангју (21. 4. 1997). Гонг је дебитант, за разлику од наше репрезентативке, која је и пре Игара играла у националном тиму.

Бошковићева је један од стубова наше игре, а и Гонг има врло значајну улогу у кинеском тиму, што се посебно видело у полуфиналу против Холандије, кад ју је тренер увео у игру док екипи ништа није полазило за руком (Холандија повела са 6:0 у трећем сету, Кина преокренула).

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

gepard
nista od zlata... jednostavno izgorele protiv amerikanki... mnogo gresaka u finalu da bi se zlato uzelo...
nena
Uz Vas smo . Samo napred i onako kako ste savladali Americu tako cete i Kinu. Nocas nema spavanja, posto zelimo da se divimo svakom osvojenom poenu i naravno na kraju ZLATU. SRECNO.
Misa
A kako to da Boricic, kako kazete cuveni "odbojkaski vidovnjak", nije predvideo kakva nas je sudbina cekala sa pocetnikom Nikolom Grbicem i njegovim italijanskim strucnim stabom? Debakl na Evropskom prvenstvu, i jos veci u kvalifikacijama za Olimpijske igre... Srecom, oterase Italijane pa dodjosmo sebi.
Luka Miličić
- Idemo devojke, najbolje ste. Dokažite to svima . Nema spavanja, držimo vam palčeve !
Labud
ce otvoriti Whiskey preko 30 godina star koji mu je deda dao jos dok je bio ziv. Nista Labuda nije obradovalo kao pobeda odbojkasica nad SAD. To je pravi olimpijski duh!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.