Почетна / Рукомет / Репрезентација

Орлови пали на старту ЕП, Хрвати у Сплиту бољи за десет голова (ФОТО)

Србија – Хрватска 22:32 (9:14)

Сплит - Дворана: Спаладијум арена. Гледалаца: 11.000. Судије: Ларс Гајпел и Маркус Хелбиг (Немачка). Седмерци: Србија 5 (5), Хрватска 3 (3). Искључења: Србија 8, Хрватска 6 минута. Семафор: 2:4 (8), 4:7 (15), 7:8 (19), 7:10 (22), 9:10 (25), 10:16 (32), 12:19 (36), 17:22 (45), 20:27 (53), 22:31 (58).

СРБИЈА: Шешум 2, Вујић, Ђукић, Бељански 1, П. Ненадић 6 (2), Радивојевић 1, Марковић 2 (1), Ђорђић, Н. Илић 3 (2), Јовановић, Зеленовић 5, Марсенић 1, Вујин 1, Обрадовић, Цупара (4 одбране), Иванишевић. Селектор: Јовица Цветковић.

ХРВАТСКА: Стевановић (2 одбране), Михић 2 (1), Дувњак 2, Степанчић 6, Копљар 1, Вори 1, Гојун, Хорват 4, Карачић 2, Мандалинић 1, Алиловић (5 одбрана), Штрлек 6, Чупић 2 (2), Муса 1, Мамић, Циндрић 4. Селектор: Лино Червар.

Двадесетпет минута држали су се Орлови у сплитској Спаладијум арени, а онда су Шаховничари у последњих пет минута првог полувремена дошли до пет голова предности, у наставку их дуплирали и убедљиво славили (32:22) на отварању Европског првенства.

Првих неколико минута је протекло у опипавању пулса, оба тима су играла мирно, полако, без претеране нервозе и журбе. Јовица Цветковић је на терен одлучио да пошаље бекове Ненадића, Шешума и Зеленовића, док су на крилима били Марковић и Ђукић, гол је бранио Цупара, а на месту пивота место је нашао Марсенић.

Играло се тврдо, оба тренера су одлучила да крену са одбраном 6-0, а боље су се у нападу сналазили Хрвати. Српским играчима је мало шта полазило за руком, одбрана ривала их је отерала далеко до девет метара, па се чекало да Петар Ненадић пронађе неко решење. Међутим, знали су и Хрвати да од њега прети највећа опасност, па су га добро затварали.

Хрватски навијачи звиждали током „Боже правде”

Хрватски навијачи звиждали су приликом интонирања српске химне „Боже правде” пре утакмице између домаће селекције и Србије у Сплиту на Европском првенству.

Чим се завршила химна, која се једва чула током извођења, крцатом Спаладијум ареном одјекивало је „Вуковар, Вуковар…”.

Навијање без увреда

Изгледа да су хрватски навијачи прихватили апел савеза и полиције и заиста се синоћ у Спаладијуму није чула ни једна увреда на рачун српских играча, осим звиждука на представљању и током интонирања химне.

Али, домаћи су навијачи и те како знали да направе притисак буком са трибина, баш кад би се Србија приближила на гол у првом полувремену, нарочито кад је Јовица Цветковић затражио тајм-аут у 21. минуту на 9:7.

А, у другом делу су једноставно уживали у игри и погоцима њихове селекције.

Већ у првих десетак минута Србија је имала два искључења што је доста пореметило игру Орлова, који су морали прилично да комбинују. Ипак, и поред слабије игре и играча мање тим Јовице Цевтковића је успевао да одржава само један гол минуса. Хрвати су у неколико наврата били у налету, долазили и до три гола вишка, а наш тим није имао решења за Луку Степанчића и Мануела Штрлека.

Вујић поштеђен

Стефан Вујић је био у саставу Србије, али није заиграо против Хрватске синоћ.

Решили су у табору Орлова да га поштеде на овом мечу и сачувају за наредна два у којима би Србија требало да тражи пут до другог круга.

Вујић још од меча са Македонијом има проблема са хематомом на колену, који му онемогућава пуну покретљивост.

Убацио је Цветковић у игру Петра Ђорђића, не би ли пробио споља одбрану Хрвата, али је он два пута био непрецизан, потом је и Шешум промашио, што је дало крила ривалу.

У 25. минуту је било 9:10, а онда су Хрвати ухватили залет, разиграли су се готово сви њихови играчи и до краја полувремена направили серију 4:0 и на предах отишли са чак пет голова вишка.

Ни наставак утакмице није донео ништа боље, Хрватска је у 34. минуту имала плус шест, а два минута касније први пут и седам голова предности (12:19).

Играо је противник далеко боље и сигурније, био агресивнији, а долазио до лаких голова преко Штрлека и Хорвата.

Србија у другом делу осим Неандића, Илића и Зеленовића није имала расположеног играча на терену, а покушао је Цветковић и са променом голмана, па је уместо Цупаре у игру ушао Иванишевић. Ни то није донело неку битнију промену у српски тим, који је читаво време покушавао да пронађе ритам.

Следи дан одмора за пулене селектора Јовица Цветковића, а онда у недељу меч са Шведском у 18.15 часова.