СЕЋАЊА: Ко зна шта би било да је глава Ивана Топлака издржала ударац

2

Црвена звезда је првог ривала у Купу шампиона имала у холандском прваку Рапиду из Херлена, данашњој Роди. У Херлену, по кишовитом времену, 3. новембра Београђани су славили 4:3 (2:1).

Пише: Дејан Стевовић

Први гол  дакле првенац за Звезду у овом такмичењу постигао је већ у трећем минуту Бора Костић. Кад је исти играч у 75. повисио на 3:1, чинило се да је прича завршена.

Али, у наредна четири минута борбени домаћини су изједначили. Нису се дуго радовали, минут касније је овако описао у извештају Политици легендарни Љубиша Вукадиновић:

„Стартујући на лопту, Рудински се оклизнуо и пао. Чинило се да је прилика пропала. Међутим, Рудински се снашао у овој за њега неповољној ситуацији. Лежећи на земљи он је изненада извео ударац, јак и врло тачан. Голман Фромен се изврсно бацио али није могао да спасе гол.Овај гол, ретко виђен на фудбалским теренима, постигнут је из заиста немогуће ситуације и донео је победу Црвеној звезди у првој утакмици за Куп европских шампиона“.

У реваншу 2:0 за Звезду головима Костића и Топлака.

У четвртфиналу противник је био одличан тим  ЦДНА из Софије. У тим година све земље Варшавског уговора су имале јаке клубове финансиране и организоване од војске. ЦДНА је био један од њих.

У првом сусрету у Београду,пред 40.000 гледалаца Звезда је блистала, водила 3:0, преко Костића 8. и 25, Поповић 53.

„Тим ЦДНА је био гроги. То су тренутци када се катастрофа осећа сваким дамаром. Долази као бура и немоћан си да је спречиш. Осећа се мирис кише и назире се провала облака. Тада и нерви попуштају, Бугари су били нервозни, љутили се на судијске одлуле, стартове домаћина. Био је то знак немира и страха од катастрофе“

Звезда је пропуштала прилике и онда, два минута пре краја примила гол.

„3:1, да ли је то довољно ?“ – питао се извештач Политике.

Драма у реваншу. Бугари долазе у вођство из пенала у 23, Тасић са 11 метара у 29 изједначује да би уз много среће Божков у 40. минуту донео предност ЦДНА 2:1 Кључни моменат је био у првом минуту наставка. Вукадиновић пише:

„Неки играчи Звезде окрећу леђа Беари. Брз трк, ударац, Беара се опружио према свом левом углу и… какав је то звук ? Тешко га је описати. Јаук из 50.000 грла ? Не, није то, није ни крик, то је потмуло мумлање, пригушени отегнути уздах…
Јер лопта је прелетела изнад глава фоторепортера и нестала далеко иза гола“.

Звезда је са 3:1 и 1:2 прошла у полуфинале.

Очекивао се успех против Фиорентине, победа за финале. од тога ништа. У слабој бескрвној утакмици, без ичега што фудбал чини лепим гости су славили голом у 88. минуту. Све време су играли бункер, чак и када су од 33.минута имали уграча више.

„Топлак је повређен у судару са Черватом без кривице противника. Изнет је са терена, Звезда је наставила са десеторицом играча, што је био велики хендикеп.“

По завршетку Червато је дошао у свлачионицу Звезде, извинио се капитену Митићу.
„Нисам га намерно повредио и сам сам осетио болове и не сећам се многих детаља са меча.”

Топлаку је констатован потрес мозга, лом ушне кости и наређено мировање у болници седам дана.

У реваншу 0:0. Домаћин бољи у првом. Звезда предвођена Митићем у другом. Неколико добрих прилика су остали без резултата. Фиорентина је отишла даље, у финале, на мегдан Реалу и пораз 0:2.

А ко зна шта би било да је глава Топлака издржала.