SEĆANJA: Ko zna šta bi bilo da je glava Ivana Toplaka izdržala udarac

2

Crvena zvezda je prvog rivala u Kupu šampiona imala u holandskom prvaku Rapidu iz Herlena, današnjoj Rodi. U Herlenu, po kišovitom vremenu, 3. novembra Beograđani su slavili 4:3 (2:1).

Piše: Dejan Stevović

Prvi gol  dakle prvenac za Zvezdu u ovom takmičenju postigao je već u trećem minutu Bora Kostić. Kad je isti igrač u 75. povisio na 3:1, činilo se da je priča završena.

Ali, u naredna četiri minuta borbeni domaćini su izjednačili. Nisu se dugo radovali, minut kasnije je ovako opisao u izveštaju Politici legendarni LJubiša Vukadinović:

„Startujući na loptu, Rudinski se okliznuo i pao. Činilo se da je prilika propala. Međutim, Rudinski se snašao u ovoj za njega nepovoljnoj situaciji. Ležeći na zemlji on je iznenada izveo udarac, jak i vrlo tačan. Golman Fromen se izvrsno bacio ali nije mogao da spase gol.Ovaj gol, retko viđen na fudbalskim terenima, postignut je iz zaista nemoguće situacije i doneo je pobedu Crvenoj zvezdi u prvoj utakmici za Kup evropskih šampiona“.

U revanšu 2:0 za Zvezdu golovima Kostića Toplaka.

U četvrtfinalu protivnik je bio odličan tim  CDNA iz Sofije. U tim godina sve zemlje Varšavskog ugovora su imale jake klubove finansirane i organizovane od vojske. CDNA je bio jedan od njih.

U prvom susretu u Beogradu,pred 40.000 gledalaca Zvezda je blistala, vodila 3:0, preko Kostića 8. i 25, Popović 53.

„Tim CDNA je bio grogi. To su trenutci kada se katastrofa oseća svakim damarom. Dolazi kao bura i nemoćan si da je sprečiš. Oseća se miris kiše i nazire se provala oblaka. Tada i nervi popuštaju, Bugari su bili nervozni, ljutili se na sudijske odlule, startove domaćina. Bio je to znak nemira i straha od katastrofe“

Zvezda je propuštala prilike i onda, dva minuta pre kraja primila gol.

„3:1, da li je to dovoljno ?“ – pitao se izveštač Politike.

Drama u revanšu. Bugari dolaze u vođstvo iz penala u 23, Tasić sa 11 metara u 29 izjednačuje da bi uz mnogo sreće Božkov u 40. minutu doneo prednost CDNA 2:1 Ključni momenat je bio u prvom minutu nastavka. Vukadinović piše:

„Neki igrači Zvezde okreću leđa Beari. Brz trk, udarac, Beara se opružio prema svom levom uglu i… kakav je to zvuk ? Teško ga je opisati. Jauk iz 50.000 grla ? Ne, nije to, nije ni krik, to je potmulo mumlanje, prigušeni otegnuti uzdah…
Jer lopta je preletela iznad glava fotoreportera i nestala daleko iza gola“.

Zvezda je sa 3:1 i 1:2 prošla u polufinale.

Očekivao se uspeh protiv Fiorentine, pobeda za finale. od toga ništa. U slaboj beskrvnoj utakmici, bez ičega što fudbal čini lepim gosti su slavili golom u 88. minutu. Sve vreme su igrali bunker, čak i kada su od 33.minuta imali ugrača više.

„Toplak je povređen u sudaru sa Červatom bez krivice protivnika. Iznet je sa terena, Zvezda je nastavila sa desetoricom igrača, što je bio veliki hendikep.“

Po završetku Červato je došao u svlačionicu Zvezde, izvinio se kapitenu Mitiću.
„Nisam ga namerno povredio i sam sam osetio bolove i ne sećam se mnogih detalja sa meča.”

Toplaku je konstatovan potres mozga, lom ušne kosti i naređeno mirovanje u bolnici sedam dana.

U revanšu 0:0. Domaćin bolji u prvom. Zvezda predvođena Mitićem u drugom. Nekoliko dobrih prilika su ostali bez rezultata. Fiorentina je otišla dalje, u finale, na megdan Realu i poraz 0:2.

A ko zna šta bi bilo da je glava Toplaka izdržala.