СЕЋАЊА: Како је Звезда везла паукову мрежу против Манчестера

1

Све што се догађало у другом издању Црвене звезде у Купу шампиона везано је за догађај ван терена. За трагедију великог тима Манчестер Јунајтеда у Минхену 6. фебруара 1958.

еђу 23 погинула путника били су и осморица фудбалера клуба који је дан раније са 3:3 на стадиону ЈНА сачувао предност против Црвене звезде из првог меча 2:1.

Авион је из Београда слетео у Минхен како би напунио гориво. Срушио се када је трећи пут покушао да полети. На лицу места су погинуло Роџер Берн, Томи Тејлор, Џеф Блент, Еди Колмен, Марк Џонс, Дејвид Пег и Бли Велан, а после две недеље преминуо је и Данкан Едвардс.

Та година европских искушења ће се памтити по томе. Али, забележимо у сећањима да је на старту декласиран првак Луксембурга Стад Дуделанж 5:0 у гостима (по два гола Костића и Рудинског и један Митића), да је у реваншу на ЈНА Звезда на полувремену водила 7:1 и у другом додала још два гола. Цокић и Костић су погодили четири пута, једном Митић.

Уследио је дуел са тада моћним шведским Норчепингом. Први меч у гостима није био како треба. Није до последња два минута. Швеђани су притискали у другом полувремену и у 75. и 80. минуту повели 2:0.

„Звезда је тада преузела иницијативу, кренула да смањи резултат. Ређале су се прилике и награда је стигла у последња два минута. У 89. минуту набачену лопту Костић је главом додао Топлаку који је поред центархалфа пласирао у гол. У последњем секунду игре Цокић је са десне стране центрирао, голман слабо боксовао да би Костић са 16 метара пуцао у леви угао.”

Ово у Политици није писао Љубиша Вукадиновић. Чинио је то др Аца Обрадовић, менаџер клуба. Тада је и додао:

„Звезда ће се вратити авионом. Ова одлука је донета по жељи играча који су сматрали да је боље тако него возом, да је економичније и боље. Авион ЈАТ-а одлетеће у Норчепинг у понедељак и поватак је у уторак по подне.”

Звезда се мучила у реваншу. Губила је 1:0 да би два гола Спајића у 75. и 88. донели пролаз.

О великим сусретима са Манчестером се све зна. Посебно инспирисани текст Љубише Вукадиновића заслужује да се помене. О првом у Манчестеру је писао:

„Tок догађаја на терену је био оштро одвојен као што су били одвојени црвени и плави дресови, Манчестер је играо дугим лоптама, кретао се попут сигурног Ролс ројса, Црвена звезда је везла велику паукову мрежу у средини и чекала да жртва упадне у њу. Оба стила на свој начин ефектна и импресивна.”

Манчестер је био надмоћнији, а Звезди је у периодима успостављања равнотеже фалио шут!

„Шпански конобар у хотелу Мидланд је и тако најавио сусрет. Вештина и Жонглерај Црвене звезде и стратегија у тактика домаћина. Било је управо тако.”

А магла је чинила своје. Вукадиновић се на крају текста извинио читаоцима констатацијом да пола тренера није могао да види. Звезда је повела преко Тасића у 35.минуту.

Додао му је Митић, предриблавши претходно двојицу играча, а Тасић је са 20 метара „не јаким али подмуклим, савладао голмана који је прекасно видео лопту. Остао је беспомоћан, далеко од његових руку, више његове главе, лопта је ушла у гол.”

У другом полувремену серија шанси Манчестера и голови Чарлтона у 65 и Колмана у 81. Изазвало је то тугу у Звезди чији су поједини играчи сматрали да је реми био најправеднији.

Вукадиновић је уметнички извештај завршио најавом:

„Кроз 14 дана од ове ноћи Црвена звезда ће имату још једном прилику да се бори да изједначи разлику од једног гола и да је ако може надмаши. Ако нам ово узбудљиво вече поручује ишта онда је порука једноставна: посматрати тај реванш за 14 дана биће доживљај достајан да га виде и древни богови са Олимпа.”

А тај реванш, један од многих епских утакмица из историје Звезде. Наш тим је губио на полувремену 3:0, Наслов у Политици „Пропуштена шанса 3:3”.

То довољно говори. Из три грешке домаћина Манчестер је повео 3:о преко Вајолета у 9, Чарлтона у 30. и из пенала у 31. минуту.

После одмора играла је само Звезда:

Прва радост већ у првом минуту. Костић је изненадио голмана тачним и јаким ударцем. Наши су навалили као гладни вуци који гоне плен и сабили су Енглезе у мишју рупу. Енглезима је тада опроштен један пенал, други није у 54. минуту Тасић за 2.3. Пропуштане су такве прилике да би их по Вукадиновићу и дете реализовало. Изједначење Костића 3:3 за утеху, срећни и спретни Манчестер је отишао даље.”

На заједничку вечеру у Скадарлију а онда пут кући. Пут који је на трагичан начин прекинут хладног фебруарског јутра у Минхену.

Kоментари (1)

VETERAN

U možda najboljoj utakmici 9O-tih,u SUPER KUPU protiv Mančestera ,Zvezda je takodje plela paukovu mrežu ,ali Savke i Darko baš nisu imali sreću da daju bar jedan gol.