SEĆANJA: Kako je Zvezda vezla paukovu mrežu protiv Mančestera

1

Sve što se događalo u drugom izdanju Crvene zvezde u Kupu šampiona vezano je za događaj van terena. Za tragediju velikog tima Mančester Junajteda u Minhenu 6. februara 1958.

eđu 23 poginula putnika bili su i osmorica fudbalera kluba koji je dan ranije sa 3:3 na stadionu JNA sačuvao prednost protiv Crvene zvezde iz prvog meča 2:1.

Avion je iz Beograda sleteo u Minhen kako bi napunio gorivo. Srušio se kada je treći put pokušao da poleti. Na licu mesta su poginulo Rodžer Bern, Tomi Tejlor, Džef Blent, Edi Kolmen, Mark Džons, Dejvid Peg i Bli Velan, a posle dve nedelje preminuo je i Dankan Edvards.

Ta godina evropskih iskušenja će se pamtiti po tome. Ali, zabeležimo u sećanjima da je na startu deklasiran prvak Luksemburga Stad Dudelanž 5:0 u gostima (po dva gola Kostića i Rudinskog i jedan Mitića), da je u revanšu na JNA Zvezda na poluvremenu vodila 7:1 i u drugom dodala još dva gola. Cokić i Kostić su pogodili četiri puta, jednom Mitić.

Usledio je duel sa tada moćnim švedskim Norčepingom. Prvi meč u gostima nije bio kako treba. Nije do poslednja dva minuta. Šveđani su pritiskali u drugom poluvremenu i u 75. i 80. minutu poveli 2:0.

„Zvezda je tada preuzela inicijativu, krenula da smanji rezultat. Ređale su se prilike i nagrada je stigla u poslednja dva minuta. U 89. minutu nabačenu loptu Kostić je glavom dodao Toplaku koji je pored centarhalfa plasirao u gol. U poslednjem sekundu igre Cokić je sa desne strane centrirao, golman slabo boksovao da bi Kostić sa 16 metara pucao u levi ugao.”

Ovo u Politici nije pisao LJubiša Vukadinović. Činio je to dr Aca Obradović, menadžer kluba. Tada je i dodao:

„Zvezda će se vratiti avionom. Ova odluka je doneta po želji igrača koji su smatrali da je bolje tako nego vozom, da je ekonomičnije i bolje. Avion JAT-a odleteće u Norčeping u ponedeljak i povatak je u utorak po podne.”

Zvezda se mučila u revanšu. Gubila je 1:0 da bi dva gola Spajića u 75. i 88. doneli prolaz.

O velikim susretima sa Mančesterom se sve zna. Posebno inspirisani tekst LJubiše Vukadinovića zaslužuje da se pomene. O prvom u Mančesteru je pisao:

„Tok događaja na terenu je bio oštro odvojen kao što su bili odvojeni crveni i plavi dresovi, Mančester je igrao dugim loptama, kretao se poput sigurnog Rols rojsa, Crvena zvezda je vezla veliku paukovu mrežu u sredini i čekala da žrtva upadne u nju. Oba stila na svoj način efektna i impresivna.”

Mančester je bio nadmoćniji, a Zvezdi je u periodima uspostavljanja ravnoteže falio šut!

„Španski konobar u hotelu Midland je i tako najavio susret. Veština i Žongleraj Crvene zvezde i strategija u taktika domaćina. Bilo je upravo tako.”

A magla je činila svoje. Vukadinović se na kraju teksta izvinio čitaocima konstatacijom da pola trenera nije mogao da vidi. Zvezda je povela preko Tasića u 35.minutu.

Dodao mu je Mitić, predriblavši prethodno dvojicu igrača, a Tasić je sa 20 metara „ne jakim ali podmuklim, savladao golmana koji je prekasno video loptu. Ostao je bespomoćan, daleko od njegovih ruku, više njegove glave, lopta je ušla u gol.”

U drugom poluvremenu serija šansi Mančestera i golovi Čarltona u 65 i Kolmana u 81. Izazvalo je to tugu u Zvezdi čiji su pojedini igrači smatrali da je remi bio najpravedniji.

Vukadinović je umetnički izveštaj završio najavom:

„Kroz 14 dana od ove noći Crvena zvezda će imatu još jednom priliku da se bori da izjednači razliku od jednog gola i da je ako može nadmaši. Ako nam ovo uzbudljivo veče poručuje išta onda je poruka jednostavna: posmatrati taj revanš za 14 dana biće doživljaj dostajan da ga vide i drevni bogovi sa Olimpa.”

A taj revanš, jedan od mnogih epskih utakmica iz istorije Zvezde. Naš tim je gubio na poluvremenu 3:0, Naslov u Politici „Propuštena šansa 3:3”.

To dovoljno govori. Iz tri greške domaćina Mančester je poveo 3:o preko Vajoleta u 9, Čarltona u 30. i iz penala u 31. minutu.

Posle odmora igrala je samo Zvezda:

Prva radost već u prvom minutu. Kostić je iznenadio golmana tačnim i jakim udarcem. Naši su navalili kao gladni vuci koji gone plen i sabili su Engleze u mišju rupu. Englezima je tada oprošten jedan penal, drugi nije u 54. minutu Tasić za 2.3. Propuštane su takve prilike da bi ih po Vukadinoviću i dete realizovalo. Izjednačenje Kostića 3:3 za utehu, srećni i spretni Mančester je otišao dalje.”

Na zajedničku večeru u Skadarliju a onda put kući. Put koji je na tragičan način prekinut hladnog februarskog jutra u Minhenu.